کد خبر: 67002تاریخ انتشار : 20:32:13 - یکشنبه 20 آگوست 2017

یادداشت/مصطفی کوچکی

آتش به خانه خدا،مسجدسوزی به دست دوست و دشمن

مصطفی کوچکی در یادداشتی با عنوان” آتش به خانه خدا،مسجدسوزی به دست دوست و دشمن” در رابطه با روز جهانی مسجد نوشت:

به گزارش بهجت نیوز؛ مصطفی کوچکی در یادداشتی با عنوان” آتش به خانه خدا،مسجدسوزی به دست دوست و دشمن” در رابطه با روز جهانی مسجد نوشت:

روز جهانی مسجد یادآور حرکت شرم‌آور و پلیدانه دنیس مایکل ولیم روهان، شهرک‌نشین خبیث اسرائیل آدم‌کشی است که در ساعت هفت صبح روز سی‌ و یکم مرداد سال 1348 هجری شمسی (۲۱ آگوست سال ۱۹۶۹) مسجدالاقصی را به آتش کشید. در نتیجه اقدام بی‌شرمانه وی ۱۵۰۰ مترمربع از فضا و منبر تاریخی مسجدالاقصی در آتش سوخت.

سال‌ها بعد و به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کشورهای اسلامی، سالگرد آتش‌زدن مسجدالاقصی توسط اسرائیل به عنوان #روز_جهانی_مساجد تعیین شد. در این اجلاس از کشورهای عضو خواسته شد با هدف ارج نهادن به نقش مساجد و صیانت از آن‌ها به عنوان مکان‌های مقدس، در گرامی‌داشت این روز تلاش کنند.

هدف از نام‌گذاری روزی به نام روز جهانی مسجد، ارائه #الگوی_مناسب برای بزرگداشت روز مسجد، تبیین مطالبات و نیازهای مسجد، مرور وضعیت گذشته و حال مساجد، بررسی نقش مساجد در تعامل بین دین و دولت و نیز معرفی و قدردانی از ائمه جماعات موفق است.

هم‌چنین در این روز قرار است #قداست و #عظمت مسجد تبیین شود؛ نیروهای فعال در مساجد تکریم شوند؛ به آبادانی معنوی و فیزیکی مساجد توجه شود و برای بهبود محتوای فرهنگی مساجد و ایجاد هماهنگی بین متولیان دینی مکان‌های شریف انگیزه‌ها برانگیخته و هم‌افزا شوند.

غرض این یادداشت، یادآوری یک نکته مهم و اساسی است که اگر به آن توجه نشود شاید #مسجدسوزی در قالب و صورتی متفاوت استمرار یابد. روزگاری یک صهیونیست خبیث، کالبد مسجدالاقصی را سوزاند. اما آیا ما با کم‌کاری و کم‌توجهی روح و قلب مسجد را نسوزانده‌ایم؟ آیا مسجدی که سنگر اسلام و مرکزی برای بسط حقیقت بوده است را با تقلیل‌گرایی به یک معبد، تضعیف نکرده‌ایم؟

خداوند رحمت کند معمار کبیر انقلاب اسلامی را که می‌فرمود :”مساجد بود که این پیروزی را برای ملت ما درست کرد. این #مراکز_حساسی است که ملت باید به آن توجه داشته باشند. این طور نباشد که خیال کنند حالا دیگر ما پیروز شدیم، دیگر مسجد می‌خواهیم چه کنیم؟ پیروزی ما برای اداره مسجد است.”

همچنین طی سالهای متمادی مقام معظم رهبری تلاش کرده‌اند #مسجد_طراز_اسلامی را تبیین فرمایند که در یک ارزیابی اجمالی باید گفت متاسفانه از افق ترسیم شده ایشان، فاصله زیادی داریم. باید به کارکردهای مسجد نبوی و علوی بازگشت و از سوختن هدف و روح مسجد جلوگیری نمود که سوختن این‌گونه‌ای از سوختن کالبد مسجد #خطرناک‌تر است.