کد خبر: 66947تاریخ انتشار : 13:29:17 - جمعه 18 آگوست 2017

یادداشت/ رضا صادقی

آگاهی لازمه رجحان و تفوّق جستن است

رضا صادقی در یادداشتی “آگاهی لازمه رجحان و تفوّق جستن است” در رابطه با فضای مجازی نوشت:

به گزارش بهجت نیوز؛ رضا صادقی در یادداشتی “آگاهی لازمه رجحان و تفوّق جستن است” در رابطه با فضای مجازی نوشت:

فضای مجازی محلّ خوبی برای تبادل افکار و دیدگاه های متفاوت است و هر کسی را این موقعیّت و این فرصت فراهم می آید که بی واسطه به تبیین تفکّرات و نظرات خود بپردازد و آزادانه اظهار تئوری کند.
از این رو این فضا شرایط بسیار خوبی را در پیش پای ما نهاده است تا فارغ از هر مانعی به انعکاس عقیده و مسلک خود بپردازیم و اندیشه های خود را بارور و سپس نقایص و معایب و غفلت های خود را از ورای سخنان دیگران غربال کنیم و این پدیده را باید به فال نیک گرفت.

متاسفانه در این فضاها انسانهای فکور و اندیشمند کمتر ورود می کنند و در مصاحبت دیگران واقع نمی شوند!
چنانچه هم اندکی از این دانایان وارد شبکه های مجازی می شوند، بیشتر سکوت کرده و تنها به خواندن مطالب کاربران اهتمام ورزیده و خود را وارد مباحث و گفتگو ها نمی کنند و واهمه آن را دارند که مورد اهانت قرار گیرند. زیرا به فرهنگ لمپنیزم فرهنگی راه یافته در شبکه های اجتماعی به نیکی واقفند.

مباحث حاکم در این فضاها ظاهراً بیشتر سیاسی است و بسیاری از کاربران از پویندگان احساسی جریانات سیاسی اند، که علی الاصول از فرهنگ علوم سیاسی و سوابق کارهای سیاسی بی بهره اند و این رویکرد به سادگی در گفتگوها به عینه نمایان است.

شگفتی محض در آن است که خیل عظیمی از این گروندگان و مشتاقان مباحث سیاسی اساساً از خاستگاه جریانی و حزبی و مرامی خود غافل و بی خبر مانده اند و به اصطلاح بی پیر جهد می کنند.

در این میان تنها این وفاداران و معتقدان و پویندگان انقلاب اسلامی هستند که با محوریّت رهبریّت ولایت فقیه آگاهانه از اندیشه و راه و آرمان خود با اشتیاق دفاع می کنند و بدان باورمندند.

گروهای اصلاح طلب در شبکه های اجتماعی قوی تر از دیگر گروها هستند و نشو و نمایی می کنند، لیکن ضعف عمده در این گروها، انحصار حزبی همچون حصاری که منافقین به دور خویش کشیده بودند هست و تفاوتی ندارد و تحمّل نظرهای دیگران را بر نمی تابند و بیشتر غرق در محدودیّت گروهی و سازمانی خود اند و پروای آرای مخالف را دارند و به مجرّد دیدن نظرات غیر خودی به دفع و حذف ان رای مخالف، اقدام می نمایند.!