کد خبر: 66391تاریخ انتشار : 2:53:30 - پنجشنبه 3 آگوست 2017

داور جوان فومنی در گفتگو با بهجت نیوز؛

آن طور نیست که همه حرف داور در مستطیل سبز زده شود/به حمایت های آقای بخشی زاده بیش از پیش نیازمندم

امیر محمد فتحی نژاد داور جوان فومنی عصر دیروز در گفتگو با خبرنگار بهجت نیوز تصریح کرد: آن طور نیست که همه حرف داور در مستطیل سبز زده شود.

به گزارش بهجت نیوز؛ امیر محمد فتحی نژاد داور جوانی هست که در سطح داوری فوتبال به زودی شاهد شنیدن آوازه اش در کشور خواهیم شد و فوتبال فومن بعد از سعید بخشی زاده داور پیشکسوت فومنی که سابقه حضور در میادین بین المللی را داشت شاهد ظهور جوانی دیگر از فرزندان این خطه در عرصه داوری فوتبال می باشد. به سراغش رفتیم و گفتگویی کوتاه را با او آغاز کردیم؛

۱. با سلام خدمت شما لطفا خودتان را معرفی معرفی بفرمائید؟
آغاز سخن یاد خدا باید کرد و خود رو به امید او رها باید کرد. امیرمحمد فتحی نژاد متولد ۷۴/۳/۱۵ ، اهل و ساکن شهر فومن‌ می باشم.

۲. از کی احساس کردید که به داوری علاقه دارید؟
از دورانی راهنمایی که در مدرسه در مسابقات فوتبال شرکت می کردم همواره در آن‌ مسابقات داوری هم انجام می دادم که مورد توجه دبیر ورزش قرار می گرفت و همیشه که به تماشای فوتبال می نشستم شخصیت و کارایی داور مسابقه در زمین برایم‌ جذابیت قابل توجه ایی داشت و با توجه به‌ اینکه هیچ وقت موقعیت پیش نیامد که در لیگ های استانی در تیم فوتبالی که حضور داشتم شرکت کنم روی آوردم به علاقه ایی که بیشتر همه من را به خودش وابسته کرده بود (قضاوت).
تا اینکه با توجه پیگیری های خودم در سال ۸۹ با آقای بخشی زاده صحبت هائی انجام دادم و ایشان شرایط رو فراهم کردند و من به جمع کمیته داوران فومن اضافه شدم و در سال ۹۰ باشرکت در کلاس داوری در رشت توانستم با قبولی در تست ها و آزمون داوری به صورت حرفه ائی وارد عرصه قضاوت شوم.

۳. الان در چه سطحی داوری می کنید؟
در سالی که گذشت در لیگ‌ پایه کشور حضور داشتم که توانستم‌ تجربه خیلی خوبی کسب کنم‌ و در دو تورنمنت مجمتع کشور هم‌‌ قضاوت کردم. در حال حاضر منتظر هستم که در سال جدید داوری برای کدام‌ لیگ‌ داوری انتخاب می شوم که تا چند روز آتی با لطف خداوند و مسئولین‌ مربوط خبر های خوبی در راه است و خوشبین به اتفاقات آینده هستم و امیدوارم امسال را با مرحله جدیدی از قضاوت در فوتبال شروع کنم.

۴. برای پیشرفت در عرصه داوری برنامه دارید؟

 همانطور که خودتان هم تا حدودی به این قضیه واقفید‌ آن طور نیست که همه حرف یک داور در داخل مستطیل سبز زده شود و مورد ارزیابی قرار بگیرد. فاکتور های دیگری هم برای پیشرفت و موفقیت تاثیر گذارند که مربوط به بیرون‌ از زمین بازی می باشند.

۵. الگو شما در داوری چه کسانی هستند؟
اجازه بدهید به این سوال شما پاسخگو نباشم. قطعا هر قضاوت درست در هر مسابقه ائی که در حال برگزاری هست می تواند الگوی خوبی برای من باشد و از نکات مثبت و منفی هر مسابقه یادداشت برداری می کنم.
من به شخصه احترام خاصی برای همه همکارانم قائل هستم و بی تردید همه آنها الگو خوبی برای من‌ کوچک خواهند بود.

۶. بهترین داوران ایران و جهان را از نظر شما نام ببرید؟
در حال حاضر حاضر داوران بسیاری خوبی در سطح لیگ‌ایران و جهان قرار دارند. در ایران‌ آقای علیرضا فغانی امروزه در بهترین تورنمت های بین المللی جهان فوتبال حضور دارند و مورد تایید همگان هستند و در سطح جهانی هم من در حال حاضر از سبک و نوع قضاوت داور آرژانتینی نستر پیتانا لذت می برم.

۷. نظرتان در مورد اشتباهات داوری چیست؟
اشتباه داوری جز اتفاقات لاینفک فوتبال می باشد و بنظرم هیچ تکنولوژی ای هم نمی تواند جلوی آن را بگیرد.  با وجود آمدن داوران‌ پشت دروازه و سیستم ویدئو چک‌ مشاهده می کنید که باز هم تصمیمات دچار شک و شبهه است و زیبائی فوتبال با همین‌اتفاقات رقم میخورد که گاه به نفع تیمی و گاه به ضرر تیمی دیگر می باشد. همانطور که یک بازیکن بارها دچار اشتباه می شود و در گل زدن فرصت های بدست آمده را از دست می دهد داور هم تصمیم اشتباه ممکن است بگیرد.

۸. بزرگترین مشکل که به امر داوری ضربه میزند چه چیزی است؟
مهم ترین مسائلی که خودم در این چند سال اخیر با آنها دست و پنجه نرم کرده ام به جرعت می توانم بگویم مسائل روحی، روانی و عدم تمرکز و نداشتن آمادگی جسمانی است که لطمه خیلی بزرگی به داور در زمین مسابقه وارد می کند چرا که با نداشتن هر کدام‌ از این فاکتور های گفته شده شاهد اشتباهات فاحش داوری در فوتبال خواهیم بود.

۹. یکی از شیرین ترین قضاوت تان را برایمان بگوئید؟
در مورد شیرین ترین قضاوت میتوانم بگویم که هر قضاوتی که در هر بازی رسمی انجام می دهم برایم لذت بخش است زیرا داوری چیزی جز عشق نیست و باید عاشق باشید تا با این همه سختی و مشکلات قضاوت را انتخاب کنید.

۱۰. یکی از تلخ ترین قضاوت تان را برایمان بگوئید؟
باید بگویم‌ که هیچ وقت دوست نداشتم در گذشته گیر کنم و اگر هم خاطره تلخی از قضاوت برایم‌ بوده است از آن درس گرفتم و برایم تجربه شده برای آینده تا از این تجارب بهره ببرم.

۱۱. رابطه شما با سعید بخشی زاده پیشکسوت فومنی داوری فوتبال کشور چگونه است؟
داور بین‌المللی و بازنشسته جمهوری اسلامی ایران جناب آقای سعید بخشی زاده معرف همگان هستند و همیشه به بنده حقیر لطف داشته اند و هر خواسته‌ایی که از ایشان داشتم‌ صادقانه برایم قدم برداشتند و هر وقت که با ایشان هم کلام می شوم از ایشان در مورد قضاوت و مسائل داوری تبادل نظر می کنم و مشورت می گیرم. در ادامه مسیر داوری قطعا به حمایت های آقای بخشی زاده بیش از پیش نیازمندم زیرا ایشان ارتباط خیلی نزدیکی با اعضای دپارتمان و کمیته داوران کشور دارد امیدوارم که مثل همیشه مورد لطف و حمایت ایشان باشم و نماینده شایسته ای برای شهرم فومن به شمار روم.

۱۲. به کدام تیم های ایرانی و خارجی علاقه دارید؟
قطعا همه ما از دورانی خردسالی علاقمند به تیم های محبوب پایتخت بوده ایم ‌و من هم مانند همه طرفداری کرده ام اما از وقتی که به صورت حرفه ائی وارد عرصه قضاوت شدم فاصله‌گرفتم‌ از آن حال و هوا و تمام‌ تمرکزم را معطوف به‌ کارم کردم.

۱۳. نظرتان در مورد فحاشی برخی از تماشاگران چیست؟
در مورد فحاشی و اینکه مورد فشار های روحی، روانی قرار می گیری چه در داخل و چه در بیرون زمین مسابقه یک‌جمله و نقلی می باشد از امام صادق (ع) که واقعا بی نظیر است این جمله که ایشان می فرمایند:اگر انسانی،انسانی را به خاطر گناهی سرزنش کند، نمیرد تا خود به آن گناه مرتکب شود.

۱۴. به خودتان از 20چه نمره ای در قضاوت می دهید؟
هیچ وقت به خاطر نمره قضاوت نکرده ام. همیشه تمام‌توان و دانشم را به کار گرفتم‌ تا صادقانه سوت بزنم و حقی را ضایع نکنم. دوست داشتم بر خلاف شغلم آنقدر هم‌ چهره بدی از خودم در ذهن تماشاگران و بینندگان و بازیکنان به جا نگزارم. ما هم‌انسانیم از کره ماه نیامده ایم فقط تفاوت دارد کارمان  با بازیکنان که ما سخت و محکم قضاوت می کنیم و بازیکن بازیش را می کند و همیشه قبل از سوت آغاز هر مسابقه از خدای خودم می خواهم که لحظه ائی من را به حال خود رها نکند تا بتوانم‌ بهترین عملکرد را داشته باشم.

۱۵. صحبت های پایانی؟
جا دارد همین جا تشکر کنم‌ از رئیس محترم کمیته داوران استان گیلان جناب آقای محمدرضا فلاح بابت اطمینان و اعتمادی که به بنده حقیر داشتند و حمایت های ایشان و زحمت هایی که برای به کمال رسیدن جامعه داوری گیلان انجام میدهند، از همکاران خودم در کمیته داوران شهرستان فومن بسیار ممنونم که دوستانه در کنار هم هستیم و کار می کنیم. از رئیس محترم هیئت فوتبال شهرستان فومن جناب آقای مجید مرآت که همواره به حقیر لطف داشته اند و در آینده بیشتر به حمایت های ایشان نیازمندم و از استاد بخشی زاده هم مجددا تشکر ویژه دارم و ان شاءالله که بتوانم‌از وجود سبزشان بهره مند شوم و به شکوفایی نزدیک‌و نزدیک تر گردم.
مسئولیت من سنگین تر از قبل شده است و با لطف دوستان و عزیزانم‌ که همیشه به من اعتماد به نفس و قوت قلب داده اند و همواره حامی من بوده اند کمال تشکر و قدر دانی را دارم، از مدیر مسئول محترم سایت خبری، تحلیلی بهجت نیوز بسیار ممنونم که این فرصت را به من دادند تا چند کلامی در خدمتشان باشم.

/امیر محمد مهرورز

 1. حسن گفت:

  احسنت آقایان مهرورز و فتحی نژاد هر دو این عزیز از جوانان خوب و آیند دار این شهر هستند.
  خوشحالم همچین جوانانی در دیار آیت الله بهجت فومنی در حال رشد هستند

 2. فومنی گفت:

  مصاحبه جالبی بود، از اقای بخشی زاده جوان خوش آوازه فومن انتظار داریم تا به این جوان کمک کند
  با تشکر

 3. ارمین گفت:

  محمد امین عالی.ایشالا لیگ های بررگ ببینیمت