کد خبر: 66057تاریخ انتشار : 17:01:22 - شنبه 22 جولای 2017

یادداشت/ مهدی نیکبخت

هدف ما گسترش دستاوردهای دفاع مقدس است

مهدی نیکبخت از فعالان دانشجوئی دانشکده فنی فومن در یادداشتی نوشت: هدف اصلی ما پیروان پیر جماران حفظ و گسترش آثار مهم و دستاورد های دفاع هشت ساله مقدس در جای جای جهان اسلام است.

به گزارش بهجت نیوز؛ مهدی نیکبخت از فعالان دانشجوئی دانشکده فنی فومن در یادداشتی نوشت؛

یکی از حوادث مهم و تاحدودی مبهم دفاع مقدس ماجرای آتش بس و پذیرش قطع نامه ۵۹۸ سازمان ملل متحد در روز ۲۹ تیر ماه بوده است.
حادثه ای که با وجود گذشت سال ها از آن بنا به دلایلی هنوز جزو نقاط مبهم برای بسیاری از جوانان می باشد  ولی به راستی چه دلایلی باعث شد تا امام از این حادثه تاریخی به نوشیدن جام زهر تعبیر نمایند.
با نمایان شدن ابعاد مختلف انقلاب اسلامی که همچون تیری بر قلب مخالفان انقلاب و امپرییالیسم نشست و با آشفتگی و درگیری های داخلی در ایران و تحلیل رفتن نیروهای نظامی و با اشراف کامل اطلاعاتی غرب فصل جدیدی در تحولات منطقه شروع شد. صدام که خود را پیشگام جهان عرب می دانست برای پر کردن‌جای خالی شاه و تبدیل شدن به ژاندارم منطقه دست به حمله همه جانبه و با کمک تمام ابر قدت های جهان به ایران اسلامی زد.
ولی بعد از فتح خرمشهر با وجود قدرت برتر عراق کفه ترازو به سمت ایران برگشت. با وجود مطرح شدن پیشنهاد های آتش بس بعد از پیروزی در نبرد خرمشهر به دلایلی از جمله در اختیار بودن شهرهای دیگر ایران در دست عراق متجاوز و همچنین جهت گوش مالی به عراق و عدم پذیرش شرایط ایران از جمله مشخص شدن متجاوز و تعیین غرامت و همچنین اطمینان از عدم حمله مجدد عراق به ایران این قطع نامه ها پذیرفته نشد.

ولی در ۱۳۶۷ قطع نامه ۵۹۸ مورد پذیرش ایران‌ قرار گرفت و باعث تعجب تمام آحاد انقلابی ملت ایران شد
اتفاقی که امام از آن به نوشیدن جام زهر یاد می کنند
همواره آرمان های امام مبارزه با مستکبران و مقابله با زور گویان بوده است. ایران در حساس ترین گلوگاه های جهان به عنوان اسوه و الگویی جهت افزایش بینش و بصیرت سیاسی زبان زد جهانیان شد. ایستادن در مقابل قدرت طلبی و استعمار و استثمار قدرت های بزرگ و ایجاد روحیه جهاد در کشور های اسلامی از اهداف مهم دفاع مقدس بوده است.

علاوه بر این ها ایران به دنبال گوشمالی و پیروزی حقیقی در دفاع مقدس بود تا به سلطه جویان ثابت کند هدف و آرمان اصلی انقلاب چه بوده است. امام درحالی به پذیرش جام زهر مجبور شد که به گفته خود ایشان می بایست تا تحقق آرمان اصلی و تنبیه متجاوز به جنگ ادامه می داد ولی ورود آمریکا به جنگ و حمله به سکوهای نفتی و هواپیمای مسافربری ایران و تقویت بیش از پیش صدام و مشکلات عدیده اقتصادی که نتیجه جنگ همه جانبه تحمیل شده علیه ایران و کارشکنی های متعدد برخی افراد در داخل بود باعث شد تا امام خمینی با پذیرش قطع نامه ۵۹۸ بار دیگر جهت کسب رضایت الهی و بهترین تصمیم برای ملت ایران گام بردارند.

با گذشت چند دهه از این واقعه مهم تاریخی و عبرت نما همچنان در کنج کنج ایران اسلامی مفهوم ایثار و شهادت و دفاع از حق و مبارزه با استکبار جهانی به صورت بیداری اسلامی در منطقه ریشه کرده است و این دفاع مقدس به الگوی اصلی مبارزه بر علیه طاغوت و دشمنان اسلام تبدیل شده است.
امروزه هدف اصلی ما پیروان پیر جماران حفظ و گسترش آثار مهم و دستاورد های دفاع هشت ساله مقدس در جای جای جهان اسلام می باشد آثاری که دنباله آن امروز در دفاع محور مقاومت در سوریه و لبنان و عراق به چشم می خورد.