کد خبر: 66010تاریخ انتشار : 19:13:57 - دوشنبه 17 جولای 2017

استاد حوزه و دانشگاه؛

با امر به معروف و نهی از منکر حیات حقیقی به جامعه برخواهد گشت

حجت الاسلام و المسلمین نصرالله شفیعی پژوهشگر و استاد حوزه و دانشگاه عصر امروز در گفتگو با خبرنگار بهجت نیوز گفت: با عمل به امر به معروف و نهی از منکر حیات حقیقی به جامعه بشری بر خواهد گشت.

به گزارش بهجت نیوز: با گذشت دو روز از حمله به یک روحانی در مترو ایستگاه شهر ری که علتش را خصومت شخصی مرد ضارب با روحانیت دانستند، خبرنگار حوزوی بهجت نیوز به گفتگو با پژوهشگر دینی حوزه آیت الله بهجت شهرستان فومن نشست تا از زبان این استاد حوزه و دانشگاه، شناخت امر به معروف و نهی از منکر را جویا شود.

متنی که در ادامه می آید صحبت های حجت الاسلام و المسلمین نصرالله شفیعی پژوهشگر و استاد حوزه و دانشگاه می باشد:

قرآن کریم و دین اسلام، ما را به امر به معروف و نهی از منکر دعوت می نمایند، آیاتی که از افتخارات اسلام هستند و به نوعی وجوب امر به معروف و نهی از منکر را می رسانند. چنانچه امر به معروف و نهی از منکر مانند سایر عبادات مانند نماز و روزه، مورد اهتمام قرار می گرفت، اسلام سراسر جهان را فرا می گرفت البته به گونه ای که همه ی آن را به کار ببندند.

در روایات، امر به معروف در ردیف ایمان به خدا قرار گرفته است و ترک این امر مهم از مغبوض ترین اعمال قلمداد شده است و در روایات دیگر آنان را واجب مهمی شمرده است که با آن سایر واجبات برپا می شود، امنیت به راه ها باز می گردد و صدمه ها برطرف می شود و زمین آباد می گردد.

مصلحت اندیشی و ترک امر به معروف و نهی از منکر جامعه را مرده معرفی می کند و هدف پیامبران ایجاب جامعه زنده است و دین اسلام که برای سعادت بشر آمده متضمن شئون حیاطی انسان است و در تمامی ابعاد دستورات حیاط بخش عرضه می نماید.

شهر پاک، شهر فرضی است که ساکنان آن دستورات دینی را عمل می کنند و خلاف و انحرافی ندارند و ظلم و فساد در آن نیست، قحطی پدید نمی آید و فقر نیست و در آنجا گدا مشاهده نمی شود و هرکسی که درس می خواند برای خدمت است.

ما به جای اینکه حیات حقیقی را بخواهیم خود را  محروم کرده ایم و لازم است به خود بیاییم و عمل به دستورات کنیم که ما را و خدمت ما را جاودانه خواهد کرد که مصداق اتم و اکمل آن، حضرت اباعبدلله الحسین (ع) است که با شهادتش اسلام را زنده کرد و حضرت زینب (س) همین معنا را در قتلگاه اظهار نمود لذا با عمل به امر به معروف و نهی از منکر حیات حقیقی به جامعه بشری بر خواهد گشت.

/محمدحامد نیکبخت گیلانی