کد خبر: 65871تاریخ انتشار : 1:27:13 - جمعه 14 جولای 2017

رئیس هئیت ورزش پهلوانی و زورخانه ای شهرستان فومن؛

از همه مردم فومن برای پیشرفت ورزش باستانی یاری می طلبیم

پرویز رضائی رئیس هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای شهرستان فومن عصر دیروز در گفتگو با خبرنگار بهجت نیوز گفت: از همه مردم شهرستان فومن برای توسعه و پیشرفت ورزش باستانی که ورزشی ملی و فرهنگی ما است یاری می طلبیم.

به گزارش بهجت نیوز؛ پرویز رضائی رئیس هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای شهرستان فومن عصر دیروز در گفتگو با خبرنگار بهجت نیوز گفت: زورخانه پوریای ولی فومن در سال ۱۳۶۱ توسط پهلوان فرخ خلیل دوست افتتاح شد لذا ایشان بنیانگذار ورزش پهلوانی و زورخانه ای شهرستان فومن هستند و بنده هم از تاریخ تاسیس زورخانه به این فضای معنوی وارد شدم و این ورزش ملی و فرهنگی را فراگرفتم.

رئیس هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای فومن تصریح کرد: ورزش باستانی دارای نکات بسیار ظریف اخلاقی و تاریخی است. شما ببینید از همان ورودی زورخانه که درب ورودی به صورت هلالی و به گونه ای است که وقتی فردی وارد می شود الزاما باید سر خویش را به صورت تعظیم پائین بیاورد و البته در ورودی زورخانه شما ضرب و آواز مرشد را می بینید که همانا ضرب مرشد نشان گر تبل بزرگی است که در آغاز جنگ ها به کار برده می شد و صدای مرشد نمادی از آواز شروع جنگ ها برای جنگاوران و دلاوران ایرانی قلمداد می شود. در داخل زورخانه ما گود مقدسی داریم که هشتاد سانت از کف زورخانه پائین تر است و آنهم نشانگر این است که همه ما از خاکیم و به خاک برمی گردیم. البته در این ورزش از کباده، میل، تخت شنا و تخت سنگ استفاده می شود که تخت سنگ نمادی از سپرهای جنگ در تاریخ ایران می باشد و کباده هم نشانگر کمان بوده که به این شکل درآمده است و تخت شنا هم نشانگر تیر بوده و نهایتا میل هم نشانگر گرز است که از آلات جنگی ایرانیان در تاریخ می باشد و البته در رابطه با چرخی که باستانی کاران در داخل گود می زنند باید بگویم بسیار برای سلامتی نافع بوده و از لحاظ علمی هم ثابت شده است.

وی در ادامه بیان داشت:سنتی که مفتخریم در ورزش باستانی کار می کنیم این است که از همان ابتدا با نام علی(ع) وارد می شویم و همواره نام مولای متقیان امام اول شیعیان را در طول تمرین بر زبان جاری میکنیم و حتما هم با صلوات های بی شمار فضای زورخانه را آکنده از عطر ناب محمدی می کنیم.

رضائی تاکید کرد: ما از سال ۱۳۶۱ در این زورخانه فعالیم و خدای را هزارمرتبه شاکریم که توانستیم جوانان را وارد این ورزش مقدس کنیم تا بعد از ما آنها این ورزش اسلامی و ایرانی را حفظ کنند و توسعه بدهند همانطور که ما از پیشینیان خود فراگرفته ایم.

رئیس هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای فومن در پایان با اشاره به فرارسیدن روز فرهنگ زورخانه ای و پهلوانی خاطر نشان کرد: ما این روز را به همه ورزش دوستان، باستانی دوستان و باستانی کار بالاخص مردم خوب شهرستان فومن تشکر می کنم و از همین جا از همه مردم شهرستان فومن برای توسعه و پیشرفت ورزش باستانی که ورزشی ملی و فرهنگی ما است یاری می طلبیم.

تصاویر مربوط ورزش باستانی کاران زورخانه پوریای ولی شهرستان فومن:

/عباس یکتا