کد خبر: 65773تاریخ انتشار : 7:38:31 - دوشنبه 10 جولای 2017

استاد دانشگاه های گیلان؛

توتال در رابطه با قرارداد های قبلی خلف وعده کرده است/چرا سرداران مذاکره با منتقدین گفتگو نمی کنند!

دکتر کیوان میرزائی فشالمی از اساتید دانشگاه های گیلان صبح امروز در گفتگو با خبرنگار بهجت نیوز با اشاره به قرارداد نفتی ایران با شرکت توتال گفت: شرکت توتال در رابطه با قرارداد های قبلی خلف وعده کرده است.

به گزارش بهجت نیوز؛ دکتر کیوان میرزائی فشالمی از اساتید دانشگاه های گیلان صبح امروز در گفتگو با خبرنگار بهجت نیوز با اشاره به قرارداد نفتی ایران با شرکت توتال گفت: در رابطه با قرارداد نفتی توتال باید عرض کنم که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و همچنین نیاز کشور به مبحث اشتغال باید به منابع داخلی از جمله منابع انسانی و منابع خدادادی توجه کنیم و در همین راستا ارتباط با دنیا هم اشکالی ندارد اما می توانستیم در کنسرسیومی که تشکیل شده است سهم بیشتری را داشته باشیم.

استاد دانشگاه های گیلان در رابطه با چرائی انعقاد قرارداد نفتی با شرکت توتال فرانسه اظهار کرد: بنده واقعا دلیل انعقاد چنین قراردادی را متوجه نمی شوم که چه بوده که محرمانه قراداد بسته شده؟ در اینجا چه کسانی نا محرم هستند که نباید از مفاد قرارداد مطلع باشند؟ و چرا سهم طرف ایرانی 19 درصد است؟ و چرا در این بازه زمانی بلند مدت؟ که آیا هدف شکستن تحریم است که باید گفت با این شرایط نمی شود که ما بیائیم با شرایطی خاص و یا یک سری ویژه خواهی از سوی این شرکت ها بازار خود را در اختیار شرکت های غربی بگذریم صحیح نیست بله اینکه ما نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم در آن شکی نیست اما اینکه بیاییم شرکت های داخلی خود را محروم کنیم این را عاقلانه نمی دانم.

مدیرمسئول هفته نامه دیار بهجت افزود: متاسفانه مسئولین مربوطه برای انعقاد قرارداد با استکبار و غربی که پس از پیروزی انقلاب همواره با کینه با ملت ما برخورد کرده است و از هر فرصتی برای ضربه زدن به کشور ما استفاده کرده است با لبخند مذاکره می کنند و می خواستند با کدخدا ببندند اما در داخل کشور با طرف های داخلی ولو اگر اشکالاتی هم وجود داشته باشد مذاکره نمی کنند. توجه کنیم همین شرکت توتال در رابطه با قرارداد های قبلی خلف وعده کرده است لذا عاقلانه نیست ما انرژی و توان خودمان را معطل بگذاریم و بهتر است انرژی خود را برای مذاکره و برای اعتدال با داخلی ها صرف کنیم تا مشکلات کشور را بتوانیم رفع نمائیم.

وی در ادامه بیان داشت: متاسفانه مشاهده می شود با نیروهای ارزشی در حوزه  مدیریتی و در همه عرصه ها برخورد می گردد و آنها را کنار می گذارند چگونه است آن وقت با استکباری که همه کار می کند تا به ما آسیب بزند و همواره ما را در تحریم نگه داشته اند می روند مذاکره می کنند؟ ما که الحمدالله بنا بر ادعای آقایان همچون مدافعان حرم در عالم دیپلماسی سرداران مذاکره داریم چرا این سرداران با منتقدین که فرزندان این کشور هستند و دل برای منافع ملی می سوزانند و از روی نقد انتقاد می کنند گفتگو نمی کنند و چرا با شرکت های داخلی در نحوه اجرای پروژه به فرض اگر وجود مشکلاتی وجود داشته مذاکره نمی کنند؟ در داخل شرکت های خودمان را متهم به کم کاری در تحویل پروژه می کنیم اما خلف وعده توتال را نمی بینیم؟ آیا اگر تحریم ها برگردد باز هم توتال سرقولش می تواند باشد؟ چرا با ادعای اعتدال پای صحبت منتقدین خود نمی نشینیم و آنها را برای شنیدن نقدهایشان دعوت نمی کنیم؟ لذا به نظر می رسد موضوع چیز دیگری است و اینکه از اساس برخی باور دارند ما به جز آب گوشت بزپاش در موارد دیگر نمی توانیم تولیدکننده باشیم و حتی لازم است مدیر از خارج وارد کنیم! این فرهنگ و این باور است که تصمیم می گیرد نیروی داخلی را تحریم کند تا اربابان ناراحت نشوند!

دکتر میرزائی فشالمی با اشاره نقش جوانان در توسعه کشور تاکید کرد: در دوران جنگ تحمیلی امام خمینی(ره) به جوانان ما میدان داد و آنها توانستند در مقابل همه ابرقدرتها که آن روز از رژیم بعث حمایت می کردند بایستند و به خوبی از عهده مهندسی فنی مربوط به جنگ و یا پتیبانی لجستیک آن از جمله پل سازی ها و یا ساخت ادوات جنگی و نظامی و امثال آن برآیند لذا امروز ما نمی توانیم از جوانان ایرانی استفاده کنیم؟ آیا نمی شود از طرف های داخلی حتی با فرض وجود اشکالاتی در کارشان حمایت کرد و زمینه ای را فراهم کرد تا با دست جوانان ایرانی صنعت کشورمان را توسعه بدهیم به طور مثال دانشمندان هسته ای ما امروز بیکار شده اند، برخی در شرکت آب و فاضلاب، سازمان اوقاف و امثال آنها کار می کنند و یا برخی به خارج از کشور مهاجرت کرده اند‌. مسئول این توجه به غیر و بریدن از خودی چه کسانی هستند؟

استاد دانشگاه های گیلان در مورد نوع قرارداد با شرکت توتال تصریح کرد: باید پرسید چرا بدون انجام فرآیند مناقصه با شرکت توتال قرارداد بستند و یا اصلا چرا این قرار دادها محرمانه می باشند و منتشر نمی گردد و در معرض افکار عمومی قرار نمی گیرد آیا مردمی که در انقلاب اسلامی ولی نعمت ما هستند نا محرم می باشند. در ارتباط با این قرارداد نفتی توتال هم فقط تفسیرهائی مطرح شده است اما اصل قرارداد امضا شده منتشر نگردیده است.

صاحب امتیاز دو هفته نامه دیار بهجت با اشاره به تولیدات مربوط به میدان مشترک مورد نظر در قراردادنفتی توتال اظهار کرد: ظاهرا قرار است طی ۲۰ سال ۳۳۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و ترش از میدان تولید شود اما اصلا معلوم نیست نحوه بهره برداری این تولیدات با کیست و چگونه باید برداشت کنند. شما ببینید سهم شرکت توتال بنا بر گفته مسئولین ۵۰/۱ درصد است، شرکت ملی نفت چین ۳۰درصد و فقط ۱۹/۹ درصد به شرکت ایرانی پتروپارس رسیده است که این بهره برداری قرار است طی ۲۰ سال صورت بپذیرد.

وی در رابطه با تذکر رهبر معظم انقلاب نسبت به قرارداد Ipc خاطر نشان کرد: رهبری معظم نسبت به این قرارداد تذکر دادند که متن قراردادهای نفتی فوق باید اصلاح بشود و ظاهرا ۲۹ بار متن قرارداد اصلاح شده است اما باز مشاهده می شود که اصول مصرح قانون اساسی مورد توجه قرار نمی گیرد و با شکلی که اعلام شد این قرارداد امضا گردید.

/هانیه نجومی