کد خبر: 65588تاریخ انتشار : 3:03:14 - دوشنبه 3 جولای 2017

شاعر و نویسنده فرهیخته دفاع مقدّس استان گیلان؛

شعر دکتر مطیعی دقیقاً مطابق با توقّع مقام معظم رهبری از شعر و شاعر انقلاب است

اسماعیل محمّدپور، شاعر و نویسنده حوزه دفاع مقدّس گیلان با بیان اینکه شاعر انقلاب درصف آرایی جدید باید اعلام موضع کند، گفت: شعر انقلاب باید در خصوص مسائل روز و موضوعات کلان کشور، حوادث منطقه و جهان، موضع داشته باشد.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از دفاع پرس از رشت، اسماعیل محمّدپور، شاعر و نویسنده حوزه دفاع مقدّس گیلان با بیان اینکه شاعر انقلاب درصف آرایی جدید باید اعلام موضع کند، گفت: شعر انقلاب باید در خصوص مسائل روز و موضوعات کلان کشور، حوادث منطقه و جهان، موضع داشته باشد.

وی اظهار داشت: اگر کسانی هنوز در فضای تغزّلی و لیریک شعر نفس می کشند و توقّع شان از شعر و شاعر در حد پر کردن اوقات بزم و فراغت است، آدرس غلط در دست گرفته اند و به دیگران نشان می دهند.
شاعر مجموعه شعرهای «قطاری از جمهوری شهریور»، «شبیه اسماعیل» و «تن ها تنها» افزود: برای شاعر انقلاب، شعر کلمه نیست؛ شمشیر است. چرا بعضی از حضرات تنها به شنیدن مجیز عادت کرده اند و به محض این که از شعری صدای اعتراض و انتقاد بر می خیزد، زمین و زمان را به هم می دوزند تا دهان ها را ببندند و قلم ها را بشکنند.

برگزیده دوازدهمین دوره جایزه ملّی کتاب سال دفاع مقدس، در ادامه افزود: چطور وقتی در ایام انتخابات ریاست جمهوری، شاعر- ترانه سرای سرشناس نیمه دولتی، مدح کاندیدای دولتی را به شکل مبالغه آمیزی می گوید، جماعت روشنفکرنما بر او خرده نمی گیرند یا شاعر مازندرانی پایتخت نشین خطاب به رییس جمهور سابق شعر بلند هجوی می سراید که یک بیتش این است:
مدرک قلابی و تأسیس دانشگاه و بانک
دادن وام کلان، بی قسط و بی امضا چرا؟
هیچ کس متعرض او نمی شود؛ ولی وقتی شاعر انقلاب، از زبان مردمی که تریبون ندارند، حرف دلشان را می گوید و مادح تحصیل کرده با اخلاصی، همان شعر را می خواند به هتک حرمت شعر و شاعر و مادح قیام می کنند.

مدیر هنری و ادبیات بنیاد دفاع مقدس گیلان افزود: جریانی در کشور در حال شکل گیری است که برنامه شان گرفتن همه تریبون های نظام از منتقدین است. همان طور که تریبون های دانشگاه ها و مراکز دولتی را فتح کردند؛ همان طور که تریبون های صدا و سیما و مطبوعات را از منتقدین گرفتند؛ همان طور که شبکه های اجتماعی را تسخیر کردند؛ حالا به فتح آخرین سنگرها فکر می کنند.

وی با بیان این که وظیفه شاعر انقلاب این است که در مقابل هجمه ها بایستد، وظیفه مهم تر را متوجه مسئولین انقلابی دانست و اظهار کرد: شاعر، شخصیّت نظام است. مسئولین انقلابی باید از جریان های ارزشی از جمله جریان شعر انقلاب دفاع کنند. نمی شود در مواقع حسّاس ، شاعر انقلاب را خرج کنیم، ولی وقتی هوا ابری می شود از پشت پنجره به مناظر تغزّلی چشم بدوزیم.

برگزیده هفتمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب افزود: اخیراً یک قلّاده وزیر فراری لندن نشین در توییتر به طور صریح با نسبت دادن شاعران انقلاب به شاعران عصر غزنوی به هر دو گروه، اهانت های بی شرمانه کرده است. تعجّب می کنم کسی سابقه شرکت در جشن ها و مراسم شعرخوانی دربار سعودی را در کارنامه خود دارد و هنوز هم از دربار ملکه انگلیس ارتزاق می کند، چگونه به شاعران انقلاب نسبت شاعران درباری می دهد؟

اسماعیل محمدپور همچنین افزود: شعری که برادران شاعر من، سیّار، مؤدب، عرفان پور و وحیدزاده سرودند و دکتر میثم مطیعی از تریبون نماز عید فطر اجرا کرد دقیقاً مطابق با توقّع مقام معظم رهبری از شعر و شاعر انقلاب است .
شما به توصیه های چند سال اخیر ایشان در جمع شاعران دقت کنید، خطاب به شاعران می فرمایند: «مرد زمانه خودتان باشید. آدم زمانه خودتان باشید. زمانه زمانه مهمی است… این زمانه را تصویر کنید.». سال گذشته فرمودند: «ما در جنگ امنیتی و نفوذی هستیم. در جنگ سیاسی هستیم. در جنگ فرهنگی هستیم. امروز خیلی احتیاج به ابزارهای موثر و تأثیرگزار داریم. یک بخش عمده این ابزارها، شعر است که بایستی مورد توجه شاعران قرار بگیرد». این توقع رهبری از شاعران است.
وی در پایان اظهار داشت: درخواست ما این است، آن هایی که خودشان اراده اطاعت و اجرای منویات مقام معظم رهبری را ندارند اجازه دهند که شاعران و نویسندگان متعهد به وظیفه شرعی و رسالت اجتماعی خود بپردازند.

  1. علی فومنی گفت:

    اولاکه شعر اثریکی ازدارودسته های احمدی نژادبود نه مطیعی. دوم اینکه منویات وفرمایشات رهبری درهرموضوعی شفاف وصریح بوده ونیازبه تفسیروتاویل کسی دیگرنیست که توبیایی تفسیربه راءیش کنی.سوم اینکه کسی که شعررابشناسدمی داندآنچه راکه مطیعی خوانداصلاشعرنبودبلکه هجوی ضعیف بودکه ساحت تریبون نمازراآلوده به هواوهوس سیاسی خودو همفکرانش نمود.اگرچیزی که مطیعی خواندشعر بودبایدبه حال اوضاع شعروشاعری گریست…