کد خبر: 65533تاریخ انتشار : 21:30:10 - شنبه 1 جولای 2017

رئیس دادگستری فومن؛

اگر به آیات قرآن عمل کنیم موفق خواهیم شد

جمشید ره پیماء رئیس دادگستری شهرستان فومن در نماز جمعه این شهرستان گفت: اگر به آیات قرآن عمل کنیم موفق خواهیم شد.

به گزارش بهجت نیوز؛  جمشید ره پیماء رئیس دادگستری شهرستان فومن در نماز جمعه این شهرستان با اذعان به اینکه “خروجی قوه قضاییه عدالت است و عدالت خواسته ی به حق مردم می باشد” گفت: رسیدگی به تخلفات و تظلمات عمومی را می توان نصب العینی برای قضات و کارکنان دادگستری دانست.

وی در ادامه یادآور شد: در اسلام چه در احادیث و چه در قرآن کریم متعدد عدالت بحث شده است، اما گفتنی است که اجرای عدالت راحت نبوده و تابع رعایت اصولی از جمله قانونی بودن جرم و مجازات است.

رییس دادگستری شهرستان فومن تکریم از ارباب رجوع را جزوی از وظایف قضات دانست و تاکید کرد: اصل برائت، اصل منع شکنجه و رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع و رسیدگی به پرونده ها بایستی در بحث عدالت قاضی قرار بگیرد.

وی در حیطه ی وظایف قضاوت اذعان داشت: قاضی مهندس اجرای قوانین است و هیچ اختیاری از خود ندارد که همه اختیاراتش در چهارچوب قانون شکل گرفته است در مثالش باید گفت اگر یک نفر را زندانی کنیم و یا اینکه حکم کسی را صادر کنیم نباید گفت که قاضی چنین و چنان کرده است، خیر! بلکه این حکم قانون است و قاضی وسیله ای است که حکم را اجرا می کند و سعی قوه قضاییه در پیشگیری از وقوع جرم خلاصه می شود.

رییس قوه قضاییه ریشه بسیاری از جرایمات را از اجتماع دانست و تصریح کرد: سرقت، اعتیاد و جرم های دیگر ریشه در اجتماع دارند و امیدواریم مسئولین کشور در بحث فقرزدایی که بسیاری از جرایمات در این زمینه است قدم بردارند.

ره پیماء عمل کردن به قرآن و توسل به اهل بیت را عاملی بازدارنده از وقوع جرم دانست و اظهار کرد: اگر به آیات قرآن عمل کنیم موفق خواهیم شد.

رییس دادگستری فومن از راه اندازی سامانه ی الکترونیکی خبر داد و گفت: با ثبت نام در این سامانه بر فرض اگر کسی در بندرعباس برایمان شکایتی کرد سریعا پیامکی آمده و از صدور رای غیابی جلوگیری خواهد کرد.

وی از چگونگی ثبت نام در این سامانه گفت و بیان کرد: با مراجعه به دفاتر خدماتی و یا به دادگستری(در دادگستری؛ بدون دریافت هزینه) و با در دست داشتن فتوکپی از شناسنامه یا کارت ملی می توانیم مراحل ثبت نام را انجام دهیم.

رییس دادگستری فومن در ظل اقدامات و عملکرد دادگستری فومن تاکید کرد: واحد ارشاد و بازرسی قضایی راه اندازی شده است و همچنین خدمات قضایی رایگان با استخدام بهترین وکلا در حال صورت پذیری است و در سال ۹۶ از راه اندازی دفاتر قضایی در سطح شهرستان یکی دیگر از اقدامات ما تلقی می شود.

ره پیماء در رابطه با انتقال زندان فومن به ضیابر اظهار کرد: زندانی یک شهروند است با وجود آنها پس باید زندانهایمان هم در شان شهروندی باشد و در جای خوبی قرار بگیرد.

ایشان از تعداد شعبه ها در دادگستری فومن چنین گزارش داد: ۳ شعبه دادیاری، ۱ شعبه بازپرسی، ۱ شعبه دادستانی، ۲ شعبه حقوقی، ۲ شعبه کیفری، ۱ شعبه انقلاب، ۶ شعبه حل اختلاف شهری و ۴ شعبه روستایی در دادگستری فومن فعال می باشند.

وی همچنین از راه اندازی شورای حل اختلاف در ماسوله خبر داد و از تعداد کارکنان و قضات در دادگستری فومن گفت: تعداد ۱۰ قاضی و ۵۷ کارمند و ۴۷ کارمند در شورای حل اختلاف داریم.

رییس دادگستری فومن خاطرنشان کرد: در سال۹۵، ۱۶۱۹۳ پرونده مختومه در محاکم و ۲۲۱۹ فقره پرونده در احکام کیفری و ۴۳۰۰ پرونده مختومه در مدنی داشتیم.

در پایان رییس دادگستری فومن از مردم فهیم فومن، اعضای شورای تامین، نیروی انتظامی و حل اختلاف تشکر کرد و گفت: بیشتر مردم فومن روحیه صلح و سازش در محاکم قضائی دارند و این می تواند رمز موفقیت ما شود.

/ میلاد پورمحسن