کد خبر: 64317تاریخ انتشار : 16:59:24 - جمعه 9 ژوئن 2017

حقیقت عبودیت از دیدگاه آیت الله بهجت(ره)

آیت الله بهجت فومنی(ره) در کتاب به سوی محبوب، صفحه 23 در رابطه با حقیقت عبودیت به این امر اشاره دارند که حقیقت بندگی و عبودیت در ترک معصیت می باشد.

به گزارش بهجت نیوز؛ آیت الله بهجت فومنی(ره) در کتاب به سوی محبوب، صفحه 23 در رابطه با حقیقت عبودیت به این امر اشاره دارند که حقیقت بندگی و عبودیت در ترک معصیت می باشد. شرح این موضوع در متن ذیل می باشد:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. الحمد لله رب العالمین، والصلاة علی سید الأنبیاء والمرسلین، و علی آله سادة الأوصیاء الطاهرین و علی جمیع العترة المعصومین، و اللعن الدائم علی أعدائهم أجمعین.
جماعتی از این جانب، طلب موعظه و نصیحت می‌کنند؛ اگر مقصودشان این است که بگوییم و بشنوند و بار دیگر در وقت دیگر، بگوییم و بشنوند، حقیر عاجزم و بر اهل اطلاع پوشیده نیست؛ و اگر بگویند کلمه‌ای می‌خواهیم که اُم‌ّالکلمات باشد و کافی برای سعادت مطلقه دارَین باشد، خدای تعالی قادر است که از بیان حقیر، آن را کشف فرماید و به شما برساند.

پس عرض می‌کنم که غرض از خلق، عبودیت است «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُون»،  و حقیقت عبودیت، ترک معصیت است در اعتقاد که عملِ قلب است و در عملِ جوارح. و ترک معصیت، حاصل نمی‌شود به‌طوری‌که ملکه شخص بشود، مگر با دوام مراقبه و یاد خدا در هر حال و زمان و مکان و در میان مردم و در خلوت «و لا أقول سبحان الله والحمد لله، لکنه ذکر الله عند حلاله وحرامه».