کد خبر: 64137تاریخ انتشار : 14:24:54 - شنبه 3 ژوئن 2017

یادداشت/ محمدحامدنیکبخت گیلانی؛

روزه سپر محکمی در برابر آتش جهنم است

محمدحامد نیکبخت گیلانی یادداشتی را در رابطه با اهمیت روزه در ماه مبارک رمضان تدوین کرده است.

به گزارش بهجت نیوز؛ محمدحامد نیکبخت گیلانی یادداشتی را در رابطه با اهمیت روزه در ماه مبارک رمضان تدوین کرده است. متن این یادداشت به شرح ذیل می باشد:

اهمیت روزه و روزه داری در ماه مبارک رمضان بر کسی پوشیده نیست، از آیه183 سوره بقره هم معلوم می شود که روزه در ادیان قبل هم بوده، گرچه دست تهذیب از یک سو و دوران فترت و فاصله زیادی که بین نزول عهدین(تورات و انجیل) و نوشتن و گردآوری آنها بوده از سوی دیگر قطعا تغییراتی در اصل آن دو کتاب به وجود آورده ولی در عین حال این دو کتاب از روزه سخن به میان آورده و هر یک از آن دو روزه های مخصوصی را برای پیروان خویش لازم دانسته اند در چند جا از تورات موجود به عناوین مختلف سخن از روزه به میان آمده است، اناجیل فعلی نیز در مواردی از روزه نام برده اند و پیروان برخی از کلیساها هنوز هم روزه های ویژه ای می گیرند، که خلاصه روزه در آیین آسمانی اسلام بسیار مورد تاکید قرار گرفته است و اسلام برای این عمل مقدس ارزش فراوانی قایل است.

 با استناد بر حدیث” الصوم لی و انا اجزی  پاداش روزه در اسلام به قدری بزرگ و مهم است که پیامبر از قول خدا فرمود روزه برای من است و من پاداش آنم که خود پاداش آن را خواهم داد. با کمترین دقت در این حدیث شریف و با توجه به اینکه روزه تنها فریضه ای است که شاءبه ریا کمتر در آن راه دارد به خوبی روشن می گردد که این فرمان سودمند آسمانی تا چه اندازه نزد پروردگار عالم محبوب و ارجمند است و خداوند بدون آنکه اندازه ثواب و جزای روزه را تعیین فرماید پاداش آن را به خود نسبت می دهد.

 امام صادق(ع) می فرمایند: روزه سپر محکمی است در برابر آتش جهنم که برای روزه دار دو وقت سرور و خوشحالی خاصی به وجود می آید، یکی هنگام افطار و دیگری هم در روز قیامت، روزی که همگان از وحشت و اضطراب چون آدم های مست گیج و حیران اند، روزه دار در سایه لطف و عنایت پروردگار از روحی آرام و قلبی مطمءن برخوردار است. در این ماه درهای بهشت گشوده است از خدا بخواهید که آن را نبدد در این ماه دوزخ بسته است، از خدا بخواهید که کردارتان ،درهای دوزخ را بر شما نگشاید و گرفتار گناه و آلودگی نشوید.

روزه عامل پرورش اراده است، آثار اجتماعی روزه در تمام زمینه ها اعم از پرداخت زکات فطریه اش و جلوگیری از مفاسد اخلاقی در اجتماع و نظایر این هم می تواند بهترین سند و مدرکی باشد که روزه فقط در بعد معنوی نیست بلکه از نظر مادی و دنیوی و اجتماعی هم فواید زیادی در بر دارد.

 فیثاغورث حکیم به شاگردانش توصیه کرد تا در مواقع بیماری و نیز به منظور تهذیب نفس از روزه خاصی مدد بگیرند و نیز سقراط که او را پدر دانش پزشکی نامیده اند برای حفظ صحت و درمان بیماری ها، امساک را برای مدتی تقریبا طولانی ضروری می دانست. خوشبختانه در احادیث اسلامی از ضررهای شکم پرستی و منافع امساک و کم خوری سخن به میان آمده است و همواره مسلمانان را به رعایت اعتدال در خوردن غذا فرمان داده اند

 دو روش مخصوص در اسلام وجود دارد که به اصطلاح پزشکی می توان یکی را پیشگیری و دیگری را درمانی نامید. اسلام در قسمت پیشگیری یک برنامه شبانه روزی دارد و آن اینست که توصیه و تاکید کرده پیروانش گرسنه نشوند و از خوردن غذا خودداری کنند و به هنگام غذا نیز پیش از آن که سیر شوند از خوردن دست بکشند روش دومی را برای مبارزه با بیماریها که در واقع جنبه درمانی دارد اینطور معرفی کرد و؛معالجه از طریق روزه است.وی در پایان افزود؛ برنامه روزه یک ماهه در اسلام بهترین روش است که می تواند پروتءین های اضافی و چربی های ذخیره شده بدن را به مصرف سوخت و ساز آن برساند و در حدیث معروف آمده”صوموا تصحوا” روزه بگیرید تا سالم باشید اشاره به همین مطلب است.

  1. خانم ایمانی از لشت نشاء گفت:

    سلام به عزیزان اجرایی در سایت بهجت نیوز.
    جناب آقای نیکبخت دو سالیست که مبلغ محله ما هستند (ایام تبلیغی رمضان) که واقعا جا داره از ایشون تشکر ویژه کنم بخاطر راحتی بیانی که در طرح مسایل فقهی و اعتقادی دارند. و البته زبان بشاش و طنازی که دارند به زیبایی سخنرانی ایشون رنگ و بوی تازه ای میده . افتخار می کنم که چنین همشهری ای داریم ولی افسوس که در این شهر سکونت ندارند.
    راستش همینطور مشغول گردش در اینترنت بودم که گفتم بزار اسمشون رو سرچ کنم که با این یادداشت و یادداشت های دیگه شون مواجه شدم. امیدوارم موفق و سربلند باشند و براشون آرزوی پیشرفت دارم.