کد خبر: 63690تاریخ انتشار : 14:31:17 - یکشنبه 28 مه 2017

رمضان ماهی است که در آن شیاطین در غل و زنجیر هستند

گردش ماه بار دیگر ما را در آستانه حلول ماه مبارک رمضان قرارداد. با ورود به ماه رمضان عبادت خاص این ماه نیز در اذهان تداعی می شود. رمضان ماهی است که در آن شیاطین در غل و زنجیر هستند.

به گزارش بهجت نیوز؛ گردش ماه بار دیگر ما را در آستانه حلول ماه مبارک رمضان قرارداد. با ورود به ماه رمضان عبادت خاص این ماه نیز در اذهان تداعی می شود. از این رو ماه رمضان را ماه روزه نیز گفته اند. همچنین چون بنا به روایات مصداق صبر در قرآن روزه دانسته شده است، آن را ماه صبر نیز گفته اند. ماه خدا و ماه میهمانی الهی از دیگر اسامی است که به اعتبارهای مختلف به این ما عزیز داده شده است .بهترین و پرفیض ترین عبادت در بهترین ایام و لیالی اوقات، موجبات رشد و تعالی انسانها و دستیابی به قرب الهی را آسان تر می سازد و از مصادیق نور علی نور محسوب می شود.

یکی از مشکلاتی که نوع بشر و بخصوص شخص مسلمان به آن دچار است، وسوسه شیطان می باشد. رمضان ماهی است که در آن شیاطین در غل و زنجیر هستند و چون نمی توانند کسی را وسوسه کرده و بیازارند، فقط فریاد می کشند. اگر اذن خدا نبود شیطان قادر به وسوسه آدمی نمی گشت.

خداوند در ماه رمضان شیطان را چون سگی رام در بند میکند. این سگ فقط از دور پارس میکند. اما اگر با دستان خود زنجیرش را باز کنید، خداوند اجازه می دهد بر شما چیره گردد. سوالی مطرح می شود: “اگر فرشتگان مبرا از گناه هستد، پس چرا شیطان گناه کرد؟” پاسخ این که شیطان از اجنه است و فرشته محسوب نمی شود. او جنی بود در میان فرشتگان. فرشتگان مبرا از گناه هستند. اما جن گاهی اطاعت دارد و گاهی عدم اطاعت. اگر خداوند کسی را رها کند، شیطان از راه جسمانی و نفسانی بر او چیره می گردد. خداوند نیروی نفسانی او را در اختیار شیطان قرار می دهد.

بنابراين هر چند مسأله آزادي انتخاب گناه يا اطاعت در همه زمان ها حتي در ماه رمضان مطرح است و دست انسان در انتخاب باز است ولي در ماه رمضان زمينه اطاعت و بستر بندگي و عمل به دستورات الهي فراهم تر و بستر وسوسه و شيطنت و فريب شيطان كمتر و تنگ تر است و در غل و زنجير بودن دست و پاي شيطان در خطبة شعبانيه پيامبر گرامي اسلام(ص) به همين معنا اشاره دارد، پيامبر(ص) مي فرمايد: كاري نكنيد كه شيطان از زنجير آزاد شود و يا درب بهشت به روي شما بسته و درب جهنم به رويتان باز شود.