کد خبر: 63662تاریخ انتشار : 22:17:33 - شنبه 27 مه 2017

به بهانه ماه رمضان؛

ماه رمضان یک فرصت طلایی و ظرفیت‌ساز برای انسان است

ماه مبارک رمضان ماه عبادت و بنده گی خالق یکتا است. رمضان آورنده و هدیه دهنده یی عبادت؛ بنده گی خداوند متعال؛ رضایت الله متعال «ج»؛ اطاعت؛ برکت؛ اتفاق و همدیگر پذیریی؛ صبر و شکیبایی؛ انسان دوستی و… است.

به گزارش بهجت نیوز؛ ماه مبارک رمضان ماه عبادت و بندگی خالق یکتا است. رمضان آورنده و هدیه دهنده عبادت؛ بندگی خداوند متعال؛ رضایت الله متعال؛ اطاعت؛ برکت؛ اتفاق و همدیگر پذیریی؛ صبر و شکیبایی؛ انسان دوستی و… است.

به تعبیری ماه رمضان یک فرصت طلایی و ظرفیت‌ساز برای انسان است. ماه رمضان ماهی مبارک و پرفضیلت در میان مسلمانان است. روزه‌داری در این ماه از جانب خداوند بر مسلمانان واجب شده است. واژه رمضان از ریشه «رمض» و به معنای شدت تابش خورشید بر سنگریزه است. می‌گویند چون هنگام نام گذاری ماه‌های عربی، این ماه در گرمای تابستان قرار داشت، ماه «رمضان» نامیده شد ولی از سوی دیگر، «رمضان» از اسماء الهی است.

در نزد بعضی ها روزه گرفتن فقط نه خوردن و نه آشامیدن است که در اصل این گونه نیست بلکه نیازمند: عبادت؛ پیروی از احکام اسلامی؛ ایجاد محیط رمضانی؛ رعایت روش های اخلاق اسلامی؛ امربه معروف و نهی از منکر؛ آداب رمضانی؛ تعاون و همکاری؛ آماده ساختن جامعه برای تطبیق احکام اسلامی برای ۱۱ ماه دیگر و … است.

ماه رمضان ویژگی‌های بسیاری دارد، نزول قرآن کریم، شب‌های قدر و نزول ملائکه و روح از ویژگی‌های آن است. از امام صادق(ع) نقل است که چون شب اول ماه رمضان شود، خداوند، از آفریدگان، هر کس را بخواهد، می‌‏آمرزد. پس چون شب بعد فرا رسد، 2برابر آنان را می ‏آمرزد. شب بعد، 2برابر همه آنانی را که آمرزیده و آزاد کرده است، می ‏آمرزد، تا اینکه آخرین شب ماه رمضان، 2برابر آنچه در هر شب آزاد کرده است، از آتش آزاد می‌کند.