کد خبر: 63617تاریخ انتشار : 13:17:13 - پنجشنبه 25 مه 2017

نگاهی به انتخابات شورای شهر فومن؛

برگزاری انتخابات پرشور و یا سالم، مسئله این است؟!

انتخابات شورای اسلامی شهر فومن در حالی برگزار شد که تخلفات بسیاری از سوی کاندیداهای شورای شهر فومن توسط همشهریان محترم فومنی مشاهده گردید و اینک این سوال در ذهن همگان تداعی می شود که آیا برگزاری انتخابات پرشور مسئله و ملاک ماست یا اصل این است که انتخابات سالم برگزار شود؟!

به گزارش بهجت نیوز؛ انتخابات شورای اسلامی شهر فومن در حالی برگزار شد که تخلفات بسیاری از سوی کاندیداهای شورای شهر فومن توسط همشهریان محترم فومنی مشاهده گردید که برای شهری که سبقه تمدنی اش به سده هائی دور در تاریخ می رسد و مهد علمای بزرگی چون حضرت آیت الله بهجت فومنی(ره)، آیت الله اریب فومنی(ره) و یا فرهیختگان نام آشنائی چون شیون فومنی، گل آقا و … پسندیده نمی باشد.

در این انتخابات برخی از کاندیداهای شورای شهر یا اطرافیان آنها جهت پیروزی در میدان رقابت به طُرُق مختلفی از قبیل پرداخت وجه نقد، توزیع گوشی تلفن همراه و سیم کارت، پذیرائی شام یا نهار ، لباس های ویژه، وعده امتیازات دولتی و … اقدام به خرید آراء کردند و در روز انتخابات هم به وضوح خرید آرا در اطراف شعبات اخذ رای مشاهده گردید. این دسته از متخلّفان با سوء استفاده از نارسایی مذهبی یا وضعیت مالی و ضعف فرهنگی برخی از واجدین شرایط رأی، مرتکب رفتارهای غیر اخلاقی، غیر شرعی  و ضد میهنی شدند.

به یقین تصاحب کرسی پارلمان شهری با توسل به این گونه روش ها به منظور تضییع حقوق سیاسی دیگران و خیانت به مسلمین و سرنوشت آنان تلقی می شود. از همین رو در شریعت اسلامی این رفتار ناپسند به عنوان یکی از منکرات، مورد نکوهش قرار گرفته است.

فردی که برای روز انتخابات هزینه ای بالغ بر 200 یا 300 میلیون برای خرید رای می کند مگر در طی چهار سال آینده در صورت عضویت در شورای شهر چقدر حق الجلسه دریافت می کند؟ چرا باید کاسبان انتخابات که در هر یک از محلات فومن حضور دارند برای خرید آرا نقش آفرین باشند؟ آیا نمی شد با نظر مسئولان نظامی و انتظامی شهر جهت حفاظت از آرای شهروندان فومنی که برای سرنوشت چهار ساله شهرشان به پای صندوق های رای می آمدند به گونه ای برنامه ریزی کرد تا این کاسبان انتخاباتی نقشی در انتخابات نداشته باشند؟ آیا در اثر سوء عملکردها اعتمادی برای شهروندان فومنی باقی می ماند که مجددا به پای صندوق آراء بیایند و نظر خویش را اعلام کنند؟

در هر صورت مسئله خرید و فروش آرا یک موضوع چند وجهی است که برای رفع این معضل علاوه بر برخورد های جبری باید با کار فرهنگی در دراز مدت این مسئله را حل نمائیم اما تاوان این همه سوء استفاده را چه کسی یا کسانی می پردازند؟ بی شک نظام مظلوم جمهوری اسلامی که با جانفشانی امام خمینی(ره) و یارانش، راهبری عالی رهبر معظم انقلاب و فداکاری شهدا کشور را به این مرحله از امنیت و آزادی رسانده است اما با سوء استفاده برخی از افراد و سهل انگاری برخی به نام برگزاری انتخاباتی پرشور، انتخابات از ریل اصلی خود منحرف می شود و در نتیجه عملکرد مطلوب نظام اسلامی جاری نمی گردد.

/سید مهدی فاطمی نیا

  1. ناشناس گفت:

    وقتی در انتخابات ریاست جمهوری تخلفات سازمان یافته و موثر در نتیجه روی میدهد و صدای هیچکس هم در نمی آید نباید درباره شورا انتظار بیش از این داشت. علی برکت الله