کد خبر: 63614تاریخ انتشار : 22:02:49 - چهار شنبه 24 مه 2017

یاد مرگ از دیدگاه آیت الله بهجت(ره)

آیت الله بهجت فومنی(ره) در کتاب در محضر بهجت، جلد۱، صفحه ۲۸ در رابطه با یاد مرگ فرموده اند: چقدر به مرگ نزدیکیم، ولی در فکر آن نیستیم.

به گزارش بهجت نیوز؛ آیت الله بهجت فومنی(ره) در کتاب در محضر بهجت، جلد۱، صفحه ۲۸ در رابطه با یاد مرگ فرموده اند: چقدر به مرگ نزدیکیم، ولی در فکر آن نیستیم.

انسان چقدر به مرگ نزدیک است و درعین‌حال چقدر آن را دور می‌پندارد و از آن غافل است! آقای حائری می‌فرمود: «در خواب دیدم که عزرائیل به من فرمود: شما باید استراحت کنید».

با اینکه می‌دانیم خواهیم مرد، بلکه فقط وقت مرگ معلوم و یا مظنون ما نیست؛ زیرا هر شب در عوالمی از برزخ می‌رویم که هیچ اختیارش دست ما نیست، چنان‌که قرآن شریف می‌فرماید: «قَضَی عَلَیهَا الْمَوْتَ؛ مرگ را به‌صورت حتمی بر آن نوشته است»همچنین می‌فرماید: «فَيُمْسِكُ الَّتي‏ قَضى‏ عَلَيْهَا الْمَوْتَ وَ يُرْسِلُ الْأُخْری؛ آن‌گاه نَفْسِ کسی را که خداوند مرگ او را حتمی نموده نگاه می‌دارد و دیگری را رها می‌کند». و در سجده نخست بعد از بیدار شدن از خواب برای انجام نماز شب مستحب، وارد شده است که گفته شود: «أَلْحَمْدُ لله الذی أَحْیانی بَعْدَ ما أَماتَنی؛ سپاس خدایی را که مرا بعد از مرگ، زنده گردانید»، بااین‌همه، این‌گونه از مرگ غافل هستیم! بله، اشخاصی بودند که همیشه مهیا، منتظر و به یاد مرگ بودند.

  1. روشن گفت:

    انالله و اناالیه راجعون.