کد خبر: 62091تاریخ انتشار : 3:48:05 - جمعه 21 آوریل 2017

حجت الاسلام بی آزار تهرانی در مراسم نکوداشت آیت الله اریب فومنی؛

آقای اریب(ره) خود را خرج خدا و معاد کرده بود

شب گذشته حجت الاسلام و المسلمین بی آزار تهرانی در سی و پنجمین یادبود بزرگداشت حضرت آیت الله سید ابوالقاسم اریب فومنی(ره) که در مسجد جامع شهرستان فومن برگزار شد، گفت: آقای اریب(ره) خود را خرج خدا و معاد کرده بود.

به گزارش بهجت نیوز؛ شب گذشته حجت الاسلام و المسلمین بی آزار تهرانی در سی و پنجمین یادبود بزرگداشت حضرت آیت الله سید ابوالقاسم اریب فومنی(ره) که در مسجد جامع شهرستان فومن برگزار شد، گفت: یکی از صفاتی که در زندگی نامه آقای اریب خواندم آن بود که ایشان با رافت و مهربانی با مردم برخورد می کردند و در خانه او همیشه به روی مردم باز بود. آقای اریب(ره) همواره به یاد خداوند بودند و لحظه ای درگیر مادیات و ظواهر نمی شدند. امروزه متاسفانه بعضی ها دچار غفلت شده اند  و البته داریم که در آخرالزمان مردم به شدت به مستحبات روی می آورند و از اصل در واجبات و ترک محرمات غافل می شوند.

 بی آزار تهرانی با توجه به حفظ ایمان و تلاش برای رسیدن به رضای الهی تصریح کرد؛ صرف عبادت کردن دلیل بر مومن واقعی بودن نیست به عبارتی دیگر با چند روز، روزه گرفتن و چند رکعت نماز   خواندن، نه چشم برزخ کسی باز می شود و نه در صف اولیاء الهی قرار می گیرد.

 وی در ادامه افزود؛ مرحوم سید علی قاضی(ره) بعد از چهل سال بندگی و مراقبت دائم مورد عنایت خدا قرار گرفتند و به کمال واقعی دست پیدا کردند. آقای اریب هم دائم الذکر بودند و زیارت عاشورای او به عنوان یک دعای مستحب ترک نشدند در واقع اصل حرکت ایشان مراقبت دائم بود تا حق مردم به گردنش نیاید و حقوق خدا را نیز حفظ کند و این نشان می دهد که انسان نباید از تلاش و کوشش  دست بردارد و همواره باید با توکل بر خداوند در امور زندگی مقاومت و صبر داشته باشد.

 کارشناس مذهبی برنامه سمت خدا با توجه به مقام علمی حضرت آیت الله سید ابوالقاسم اریب(ره) خاطرنشان کرد: آقای اریب مقام اجتهاد داشت و می توانست بر مسند مرجعیت بنشیند در خانه اش در ایام شهادت ها و تولد ها غوغا بود و ایشان در ادامه دلیل محبت مردم فومن به آقای اریب را مردمی بودن ایشان دانست و گفت؛ با این که مدت زیادی از مرگ این عالم بزرگ می گذرد اما مردم این دیار قسم شان «به جد آقای اریب» می باشد. این عظمت بخاطره این است که او خودش را دستگاه خداوند رها کرده بود.

شیخ احسان بی آزار تهرانی با تکیه بر کلام آیت الله بهجت(ره) که گفته اند: ما آمده ایم تا قیمت پیدا کنیم نه به هر قیمتی زندگی کنیم، گفت: خیلی ها خرج معیشت و معاش می شوند اما کم هستند افرادی که به عیش ناب برسند.

 بی آزار تهرانی در پایان گفت: هدف انسان باید این باشد که خود را هم چون آقای اریب(ره) خرج خدا و معاد کند و عقل معادش بر معاش غلبه کند.

شایان ذکر است در سال ۹۲ به همت جوانان پرشور و ولایت مدارشهرستان فومن، ستادی با حمایت امام جمعه شهرستان، بنام ستاد بزرگداشت آیت الله اریب(ره) تاسیس گشت و هر ساله با شور و جمعیتی کثیر، عاشقان اریب، زینت دهنده محفل مذهبی دیار عرفان و اخلاق می شوند.

/محمد حامد نیکبخت گیلانی