کد خبر: 61299تاریخ انتشار : 0:41:19 - پنجشنبه 30 مارس 2017

حضرت آیت الله بهجت فومنی(ره)؛

به‌گونه‌ای دعا کنیم که استجابت آن را بفهمیم

دعا کردن باید خالصانه و از روی اعتقاد کامل به خداوند باشد در همین راستا آیت الله بهجت(ره) در کتاب در محضر بهجت، جلد سوم، صفحه 230 می فرماید: به‌ گونه‌ای دعا کنیم که استجابت آن را بفهمیم.

به گزارش بهجت نیوز؛ دعا کردن باید خالصانه و از روی اعتقاد کامل به خداوند باشد در همین راستا آیت الله بهجت(ره) در کتاب در محضر بهجت، جلد سوم، صفحه 230 می فرماید:به‌ گونه‌ای دعا کنیم که استجابت آن را بفهمیم.

برخی گمان میکنند که دعا کار پیرزنها و پیرمردها و عَجَزه (افراد ناتوان و عاجز) است، آنها که نمیتوانند در میدان جنگ و جهاد شمشیر بزنند، ولی معلوم میشود مسئله از این بالاتر است! در روایت دربارهی شرایط استجابت دعا، آمده است: «مَنْ دَعا وَ هُوَ لایحِسُّ سِوَی الإجابَةِ أُسْتُجیبَ لَهُ؛ هر کس دعا کند و جز اجابت احساس نکند، دعایش مستجاب میشود».

گویا حالتی در ما پیدا شده شبیه به یأس از اجابت، که دعای ما فقط با زبان و لقلقهی لسانی است، نه دعای برخاسته از دل مطمئن و امیداور به اجابت. قلب متیقّن و دلِ شکستهای میخواهد که دعایش مثل تیر به هدف برسد، به‌گونهای‌که دعا کنیم و اجابت آن را بفهمیم، و یا حداقل به ما وعدهی استجابت بدهند، ولو بعد از چهل سال، هم‌چنان که دربارهی حضرت یعقوب علیهالسلام ظاهراً دارد.