کد خبر: 61140تاریخ انتشار : 14:02:58 - جمعه 24 مارس 2017

تعطیلات عید نوروز؛

شیرینی تعطیلات را به کامتان تلخ نکنید

با توجه به این که در ایام تعطیلات عید نوروز مراجعه به مراکز دندانپزشکی به راحتی امکان پذیر نمی باشد لذا نیاز است نکاتی را رعایت کنیم تا دچار درد دندان نشویم و شیرینی تعطیلات را به کام خود تلخ نکنیم.

به گزارش بهجت نیوز؛ با توجه به این که در ایام تعطیلات عید نوروز مراجعه به مراکز دندانپزشکی به راحتی امکان پذیر نمی باشد لذا نیاز است تا نکاتی را رعایت کنیم نا دچار درد دندان نشویم و شیرینی تعطیلات را به کام خود تلخ نکنیم. دندان درد شدید در تعطیلات نوروز که دندانپزشک شما در دسترس نیست یا خودتان در سفر هستید و دسترسی به مرکز دندانپزشکی بسادگی امکان‌پذیر نیست، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.
دچار شدن به درد دندان در ایام عید بسیار آزاردهنده است و باعث می شود فرد نتواند به تفریحات مدنظر خویش برسد. بهترین توصیه‌ای که در ایام نوروز بویژه با توجه به افزایش مصرف شیرینی و تنقلات به افراد می‌شود، رعایت بهداشت دهان با مسواک زدن مرتب و استفاده روزانه از نخ دندان است. بسیاری از دندان دردها با ترفندهای ساده‌ای مثل شستن دهان با آب ولرم و بیرون آوردن خرده غذا از بین دندان‌ها و با استفاده از نخ دندان آرام می شوند. بهتر است افراد روزی سه بار مسواک زدن را فراموش نکنند چون در این ایام مواد قندی و شیرینی به مقدار بیشتر مصرف می شود.

 آسیبی که ناگهان به دندان می رسد و دردی شدید به جان می افتد

مصرف مواد قندی مثل شکلات و شیرینی و درد ناشی از آن می‌تواند به علت وجود پوسیدگی در سطوح مختلف دندان‌ها بخصوص در نواحی بین دندان‌ها باشد.

استفاده از شیرینی و آجیل به علت چسبندگی فراوان به دندان می تواند یک باره موجب درد بشود از این رو توصیه می شود در نبود مسواک با آب فراوان شست و شو بشود.

چنانچه به علت پوسیدگی، درد از بین نرود مصرف یک قرص مسکن با حداقل یک لیوان آب پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، باعث تسکین درد می‌شود، ولی از قرار دادن مسکن روی دندانی که درد دارد، خودداری کنید.

 راه مقابله با دندان شکسته

حفظ سلامت دندان‌ها بسیار باارزش‌تر از آن است که برای خوردن یک پسته دهان بسته، به جان دندان بیفتید و آن را دچار آسیب کنید! بهترین وسیله برای خارج کردن پوست تخمه یا هر ماده دیگری که در میان دندان‌ها گیر کرده باشد، استفاده از نخ دندان است و این کار باید چند بار تکرار شود تا جسم خارجی بیرون بیاید. افراد توجه داشته باشند از شکستن پسته، فندق یا هر جسم سخت با دندان‌ها تحت هر شرایطی خودداری کنید، بخصوص افرادی که پرکردگی زیاد و وسیع دندانی دارند.

  چنانچه به هر دلیل، دندان دچار شکستگی شود، در صورت دسترسی نداشتن به درمانگاه‌های اورژانس یا شبانه‌روزی دندانپزشکی، می‌توان یک مقدار پنبه را به صورت گلوله فشرده کرد و داخل حفره دندان و قسمت شکسته قرار داد تا از قرار گرفتن مواد غذایی و تحریک دندان جلوگیری شود . پیشنهاد می‌شود این گلوله‌ها پس از هر وعده غذا تعویض شود.

اگر قطعه‌ای از دندانتان شکست و جدا شد، پیش از شروع پوسیدگی در محل شکستگی، دندان را ترمیم کنید. برای این منظور می‌توانید از دندانپزشک بخواهید دندانتان را موقتا پانسمان کند تا بعد از تعطیلات توسط دندانپزشک خودتان، درمان ترمیمی انجام شود.

 نخ دندان را فراموش نکنید

نخ دندان به دلیل حجم کم و سبک بودن آن می تواند در هر جایی همراه ما باشد و همچنین به علت نیاز نداشتن به آب وسیله مناسبی برای حفظ سلامتی دندان ها می باشد.

بهترین وسیله برای خارج کردن پوست تخمه یا هر ماده دیگری که در میان دندان‌ها گیر کرده باشد، استفاده از نخ دندان است و این کار باید چند بار تکرار شود تا جسم خارجی بیرون بیاید.

به گفته دکتر یاسینی برای خارج کردن پوست تخمه باقیمانده بین دندان‌ها باید یک تکه از نخ دندان را در چند ناحیه نزدیک به هم گره زد و ابتدا نخ را از ناحیه بدون گره بین دندان‌ها رد کرد. سپس قسمت‌های گره خورده نخ را از سمت گونه به خارج کشید که این کار باعث خارج شدن جسم می‌شود، ولی به هیچ عنوان از سوزن یا چوب کبریت برای خارج کردن این اجسام نباید استفاده نشود، چون به نسوج دندانی صدمه می‌زنند.

 دندان کودکان

کودکان به دلیل شیطنت یا هر کار خطرناک دیگری ممکن است دچار آسیب بشوند و دندان آن ها بشکند لذا والدین باید بسیار مراقب کودکان خود باشند. شکستن دندان بچه‌ها هنگام بازی که ممکن است در تعطیلات نوروزی اتفاق بیفتد از اورژانس‌های رایج دندانپزشکی در این ایام است. اگر دندان کودک از دهانش بیرون بیفتد، باید آن را سریع برداشت و در یک ظرف شیر پاستوریزه کم‌چرب قرار داد و اگر بیرون نیفتد، باید از کودک خواست تا آن را در گوشه دهانش نگه دارد.

برای تمیز کردن گردوخاک روی دندان هم کافی است آن را با آب بشویید. یک قطعه گاز استریل روی محل دندان بگذارید و پنج دقیقه فشار دهید تا خونریزی قطع شود. بعد کودک را بسرعت به دندانپزشکی برسانید. دندانپزشک می‌تواند دندان را دوباره در محل مناسب بکارد و دندان را زنده نگه دارد. اگر کودک در کمتر از ۳۰ دقیقه به دندانپزشکی برسد، احتمال موفقیت‌آمیز بودن درمان، بالای ۹۰ درصد است.

 پسته های دربسته را با دندان نشکنید

پسته‌ها و فندق‌های دربسته را با دندان نشکنید. این کار ممکن است باعث ترک خوردگی، لب پر شدن و حتی شکستن دندانتان شود. نشانه رایج ترک خوردگی در مینای دندان، حساس شدن دندان به سرما و گرما و مواد غذایی شیرین است. نشانه ترک‌خوردگی عمقی‌تر هم این است که وقتی دندان‌ها را روی هم فشار می‌دهید، دندان درد می‌گیرد. اگر به این مشکل دچار شدید، در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. معمولا می‌توان ترک خوردگی ایجادشده در تاج دندان را بخوبی ترمیم کرد، اما اگر ترک خوردگی در ریشه دندان باشد، معمولا قابل درمان نیست.

  جلوگیری از درد دندان در مسافرت

– پیش از آغاز تعطیلات، سلامت دندا‌‌ن‌هایتان را بررسی کنید. این توصیه را افرادی که بهداشت دهان ضعیف و دندان‌های خراب دارند، باید جدی بگیرند.

پسته‌ها و فندق‌های دربسته را با دندان نشکنید. این کار ممکن است باعث ترک خوردگی، لب پر شدن و حتی شکستن دندانتان شود.

– از جویدن خوراکی‌های سفت پرهیز کرده و از شکستن پسته و فندق در بسته بشدت خودداری کنید.

– مسواک زدن در ایام عید و سفرهای نوروزی را فراموش نکنید.

– افراد سالخورده‌ای که از دندان مصنوعی (دست دندان) استفاده می‌کنند، شست‌وشوی دهان و دندان مصنوعی پس از خوردن غذا و خارج کردن و در آب گذاشتن دندان مصنوعی هنگام خواب را از یاد نبرند.

– باقی ماندن مواد قندی در میان دندان‌ها می‌تواند منجر به زدوده شدن مواد معدنی دندان‌ها شود که مقدمه تخریب و پوسیدگی دندان ها است. خوردن غذا‌ها و مواد ترش، از مرکبات گرفته تا نوشابه اثر مشابه و حتی شدیدتر روی دندان‌ها دارد.