کد خبر: 61061تاریخ انتشار : 11:23:28 - چهار شنبه 22 مارس 2017

یادداشت/ زهرا خوشگفتار

بهتر است اینک به یاد اشتغال زائی در روستا باشیم

زهرا خوشگفتار خبرنگار فومنی در یادداشتی با عنوان”بهتر است اینک به یاد اشتغال زائی در روستا باشیم” موضوع اشتغالزائی در روستا ها را در سال اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش بهجت نیوز؛ زهرا خوشگفتار خبرنگار فومنی در یادداشتی با عنوان”بهتر است اینک به یاد اشتغال زائی در روستا باشیم” موضوع اشتغالزائی در روستا ها را در سال اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال مورد بررسی قرار داده است. متن این یادداشت به شرح ذیل می باشد:

با فرا رسیدن سال نو طبق آداب و رسوم و سنن ملت ایران که در ایام تعطیلات نوروز با مسافرت های خود آمدن سالی مملو از نیکی را به زندگی خود نوید می‌دهند و از آنجایی که استان گیلان به اسم استان سبز در ذهن همگان جایی دارد و هر سال هزاران نفر در طول سال به دلیل آب و هوای مناسب و طبیعت دلنشین به گیلان روی می‌آورند این مسئله در واقع سرمایه‌ ای عظیم برای این استان می باشد. و از آن جهت که سبزینگی این استان به دست مردمان روستا رقم می خورد جا دارد و زیبنده است که برای رفع مشقات این قشر زحمتکش قلم در دست بگیریم و حرفی را بزنیم که حرف دل ساکنان بی پیرایه و صاف و صادق روستاهاست چرا که زحمت پاسداری از این طبیعت زیبا را به جان خریدند و امانت داران منافع آیندگان می باشند و بدون هیچ گونه بهره برداری دستان پینه بسته خود را بر صورت خود نگاه می دارند که شرمندگیشان را فرزندانشان نبینند.قشر ضعیف روستایی که تاکنون آن طور که باید برای رفع نیاز هایشان فکری نشده است.

در زمین های روستایی که اکثرا منابع طبیعی و در حریم طرح ملی می باشند و مجوز ساخت و ساز را از آنها دور کرده اند و با این وجود فرزندان برای اشتغال به شهر ها هجوم می آورند که اگر این روال ادامه داشته باشد بایددر آینده ای نه چندان دور روستاهای متروکه را از هم اکنون تصور کرد.جنگل های بدون نگهبان باعث آسان شدن غارتگران چوب جنگلی می گردد و از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است. بهتر است هم اینک به یاد اشتغال زائی در روستا باشیم.
می توان از راه رشد و توسعه مشاغل روستائی اشتغال پایدار ایجاد کرد و درآمد را در روستا افزایش داد. یک نمونه از این دست مشاغل که مورد استقبال مردم واقع شده است پرورش مرغ های بومی می باشد.پرورش مرغ های بومی طرحی است که در چند ماه گذشته با تحقیقات و مشاوره گرفتن از کارکنان ادارات منابع طبیعی به این راهبر رسیدم که می توان در اراضی ملی و جنگلی این طرح را به طوره ویژه انجام داد بی انکه به وجود درختان اسیب برساند و برخلاف دام های روستای که بوته زار ها را با چراء از بین می برند و با حساب این که مردم شهر ها به خرید گوشت مرغ های بومی علاقه مند هستند.

می توانیم این طرح را در روستا ها ترویج دهیم تا در هزاران هکتار مراتع جنگلی از راه درست استفاده کرد. باید این طرح وطرح های نظیر را در روستاهای اجرا کرد تا مردم بتوانند هم نگهبان جنگل و باغ ها باشند و هم بهرهبرداری درست از این طبیعت الهی داشته باشند.

از جمله این طرح ها می توان به پرورش کرم ابریشم ،افزایش کارگاهای تولیدات صنایع دستی در روستاها و پرورش گیاهان دارویی اشاره کرد.اگر دست در دست هم دهیم و دستان مردم روستارا بگیریم مسلما رشد زندگی روستائیان باعث رشد و توسعه شهری خواهد شد و با افزایش اشتغال از معضل های مطرح اجتماعی همچون طلاق، قتل، دزدی بتوان پیشگیری کرد.

  1. شهروندعادی گفت:

    بانظرخانم خوشگفتارکاملاموافقم. متاسفانه بدلیل بی توجهی دولتهای مختلف نسبت به روستاییان وکارهای نمایشی وشعاری مسوولان کمترجوانی مایل به ماندن درروستابوده وخیل عظیمی ازآنهابه شهرهای دورونزدیک مهاجرت نموده اندونیروی کار در روستاهاکه سرمایه اصلی تولیدمی باشد بشدت کاهش یافته است. مضاف براین واردات بی رویه توسط نورچشمی هاودزد زاده ها(آقازاده های سابق)انگیزه ای برای کشاورزان وروستاییان باقی نگذاشته و اگرمشتری پیداشودباقی مانده شالیزارهای شمال هم به ویلاتبدیل خواهدشد.