کد خبر: 61007تاریخ انتشار : 12:32:33 - دوشنبه 20 مارس 2017

گفتگوی صمیمی بهجت نیوز با یک تازه داماد؛

مشکل ازدواج زمانی حل خواهد شد که جوان از نظر اشتغال تامین باشد

تازه داماد فومنی در گفتگوی صمیمی با بهجت نیوز گفت:مشکل ازدواج زمانی حل خواهد شد که یک “جوان مسلمان” از نظر اشتغال تامین باشد و این تنها از دست مبارک مسولان ذیربط بر می آید.

به گزارش بهجت نیوز؛ آغاز زندگی مشترک از دوره های بسیار مهم در زندگی افراد به حساب می آید چرا که بعد از دوران تجرد داماد یا عروس اینک شرایط جدیدی از زندگی را می گذراند که در آن به همدیگر متعهد هستند و باید بکوشند با هم زندگی و سرنوشت خویش را بسازند به این بهانه با همکار تازه دامادمان محمد حامد نیکبخت به گفتگو نشستیم تا در رابطه با این دوره حساس از او که در آغاز زندگی مشترک قرار دارد سوالاتی را جوایا شویم؛

1. ضمن عرض سلام خدمت شما به عنوان اولین سوال زندگی شما نسبت به گذشته(دوران مجردی)چه تغییری کرده است؟
عرض سلام،ادب و احترام دارم خدمت تمامی عزیزانی که در سایت وزین بهجت نیوز صادقانه و بی منت در حال خدمت رسانی به مردم شریف فومن و شفت و همچنین گیلان عزیز هستند.اما در پاسخ به سوالتان باید عرض کنم؛ باید پذیرفت که واقعا دنیای تجرد و تاهل تفاوت های خاص خودش را دارد و جالب آنکه برخی از این تفاوت ها کاملا برضد هم هستند و همانطور که می دانید جمع نقیضین محال است و باید برای موفقیت در زندگی بر طبق همان تفاوت ها،زندگی کرد.تغییری را که من در زندگی متاهلی خودم احساس کردم فقط یک جمله است و آن “مسولیت پذیری” می باشد.

2.فکر می کنید چه رفتارهایی پایه های یک زندگی مشترک را سست می کند؟
رفتارهای غلط زیادی وجود دارد که می تواند باعث سست شدن زندگی مشترک شود ولی بنابر اهم و مهم بودن قضیه باید عرض کنم؛ رفیق بازی زوجین یکی از معضلاتی می تواند باشد که دامن گیر زوج ها در زندگی مشترکشان می شود. برخلاف گذشته امروزه، بعضی از خانم های منزل هم به پیروی از مردان درگیر “دوست بازی” شده اند و تفریح و خوشگذرانی با دوستانشان را به بودن در کنار همسر خود ترجیح می دهند. بنده نمی گویم که داشتن دوست خوب مزیت های خاص خودش را ندارد بلکه باید دوستی و رفاقت در زندگی مشترک تعریف شود و دلیل اصلی رفیق بازی همسران ناپختگی آنهاست اگر یک مرد یا زن نتواند نقش آفرینی صحیحی را در خانه ی خود داشته باشد کانون گرم خانواده شان سرد می شود و سرانجام یکی از زوجین ترجیح می دهد نیاز عاطفی خود را در جمع دوستانش تامین کند.

3.زمانی که با همسر خود اختلاف نظر دارید چگونه این مساله را حل می کنید؟
امام صادق علیه السلام می فرمایند؛ کسی که “صبر” کند،پیروز می شود.
و اما در پاسخی کلی تر باید بگویم؛ وقتی روابط بین زن و شوهر صمیمانه باشد،انتقاد سازنده معجزه می کند.بنده هم همیشه سعی کرده ام هیچ وقت انتقادهای عملی و زبانی را در میان اعضاء خانواده ی همسرم بخصوص در حضور افراد فامیل مطرح نکنم واین را رمز پیروزی خودم در زندگی مشترکمان می دانم.

4.با شروع زندگی مشترک چه مسولیت هایی در جامعه و خانواده به شما محول شده است؟
خانواده یک جامعه کوچکی است و بنده همان مسولیتی را که به عنوان یک همسر در زندگی دارم باید به عنوان یک شهروند در جامعه رعایت کنم و آن مسئولیت اینست که همیشه به فکر پیشرفت خانواده(جامعه)ی خود باشم و به آن تفکرات جامه عمل بپوشانم.

5.به نظر شما رمز موفقیت یک زندگی پویا چه چیز هایی می تواند باشد؟
چند چیز می تواند باشد؛
یک.در زندگی “هدفی” را دنبال کنیم تا افق روشنی را برایمان ترسیم کند. بدترین آلت برای آدمی زمانی است که احساس سرگردانی کند و بلاتکلیف بماند.
دومین رمزی که می تواند باعث موفقیت در زندگی شود داشتن “همت” است،همتی که می تواند بسیاری از مشکلات روحی و جسمی را درمان کند.همت بلند دار که مردان روزگار/از همت بلند به جایی رسیده اند.
سه.نظم و برنامه ریزی.
چهار.استفاده از تجربیات این و آن که ما را به مقصد یا همان موفقیت برساند.
پنچ.داشتن دوست خوب که در مرحله ی اول همان انتخاب همسر است.

6.اگر از همسر خود خطا و اشتباهی دیدید،نوع رفتار شما در برطرف کردن این مساله چگونه است؟
در سوالات قبلیتان اشاره ای کردم،انتقاد سازنده می تواند برای کسانی که روابط صمیمانه ای دارند همچون معجزه باشد و به حل اشتباه بپردازد.
اما بستگی دارد خطا و اشتباه همسرم چه باشد؟مثلا در مقابل دروغ و یا هر اشتباهی که موجب ناراحتی من شود،رفتار من هم تغییر می کند.گاهی نیاز است در مقابل اشتباهش لبخند زد و گذشت.گاهی باید با او صحبت کرد و گاهی هم باید ایستادگی نمود.
این جمله ام را هدیه می کنم به آنهایی که تازه وارد بهشت دونفره زندگیشان شده اند،همیشه از خودمان بپرسیم؛ آیا خودم بهترینم؟

7.آیا شروع زندگی مشترک استرس و اضطراب را به همراه دارد؟ راه حل چیست؟
این سوال هم چند وجه می تواند داشته باشد.استرس در مقابل چه؟در مقابل مسائل اقتصادی؟!هر آنکس که دندان دهد،نان دهد البته به شرط آنکه از تو حرکت از خدا برکت.
و یا اینکه در مقابل مسائل عاطفی؟!و این هم مساله ایست که همه ی زوجین در ابتدای شروع رابطه ی خود با آن مواجه هستند و می توانند با برخوردی کاملانه عاقلانه و هوشمندانه و در مرور زمان آن را حل کنند و شیرینی اش را بچشند.
و گاهی اوقات هم استرس از این جهت می تواند باشد که چگونه با شخصی که از لحاظ روحی،جسمی و عاطفی با من یکسان نیست یک زندگی مشترک را شروع کنم؟!این هم به نظر بنده با محبت کردن زوجین به همدیگر و به دست آوررن تجارب یک رابطه ی کاملا عاشقانه ای را به وجود خواهند آورد.

8.به نظر شما مستقل شدن می تواند منجر به این بشود که قدر زحمات والدین خود را بیشتر بدانیم و بهتر آنها را درک کنیم؟
نه تنها اینکه می شود بلکه تنها کار همین است تا قدر زحمات والدین بیشتر درک شود.خداوند در آیه 23 سوره اسراء می فرماید؛”انسان فراموش کار، وقتی به قدرت و موقعیتی رسید،دوران عجز و کوچکی خویش را از یاد می برد و پدر و مادر و زحمات طاقت فرسای آنان را فراموش می کند و چه ناسپاس و کفرانی بدتر از این؟”
البته ادای حق والدین و سپاس از زحماتشان همانند حق خدا و شکر نعمتهایش از عهده توانایی ما خارج است و تنها باید زبان به عجز بگشائیم و بال تواضع و فروتنی به زیر پای آن دو فرشته ی زمینی بگستریم.
خدایا همه ما را قدر دان زحمات پدر و مادر بگردان.
خدایا مارگ را در ادامه زندگی به تربیت نسلی با ایمان و حق شناس و پاکدل و نیکوکار موفق بدار.

سخن پایانی؛

اجازه می خواهم از این فرصت به دست آمده عارض شوم که ای کاش سوالی را طرح می کردید که “چه حرفی با مسولانی دارید که مشکلات جوانها را برای تشکیل یک زندگی مشترک فراهم نمیکنند؟”
البته در قدم اول خداوند حکیم و توانا مشکل گشای همه نیازهاست ولی آنهایی که به اسم مسئول دم از رد شدن سن ازدواج جوانانمان می زنند آیا برای حل این مشکل کاری کرده اند؟ اگر مشکل اقتصادی جوان حل بشود آنها خودشان بهتر می دانند چه زمانی تشکیل خانواده بدهند.مسولان مربوطه بدانند؛با گفتن خداوند روزی دهنده است مشکل اقتصادی جوانان حل نمی شود.مشکل ازدواج زمانی حل خواهد شد که یک “جوان مسلمان” از نظر اشتغال تامین باشد و این تنها از دست مبارک مسولان ذیربط بر می آید ولاغیر…

/هانیه نجومی

  1. محمدپور گفت:

    گل گفتی.همه ی حرفهات به کنار سخن پایانی هم کنار

  2. میلاد گفت:

    سلام.مبارک باشه این وصلت اما در رابطه با ازدواج جوانان باید بگم که حق با آقا محمدحامد عزیز هست و متاسفانه هیچ برخورد جدی هم صورت نمیگیره

  3. شهروندعادی گفت:

    از کرامات شیخ ما اینست عسل راخوردوگفت شیرین است