کد خبر: 60848تاریخ انتشار : 21:28:18 - سه شنبه 14 مارس 2017

گفتگوی صمیمانه با شاعر هیئتی فومنی؛

شعر هیئتی باید بیانگر ارزش های انقلاب اسلامی باشد

هاتف حسن زاده شاعر هیئتی فومنی در گفتگویی صمیمانه با خبرنگار بهجت نیوز گفت: شعر هیئتی باید پاسدار حریم اسلام و بیانگر آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی باشد.

به گزارش بهجت نیوز؛ هیئت های مذهبی را می توان ارزشمندترین نعمت ها و محافل در هر شهر و دیار فارغ از جمعیت شرکت کننده در آن دانست. در این بین شعر و سبک هایی که در این مجالس خوانده می شود می تواند تاثیر به سزایی بر مخاطب گذاشته و به طور ناخودآگاه و البته هنرمندانه مستمع را وارد فضایی معنوی کند. شاعران هیئتی در این میان از نقش غیرقابل انکاری برخوردارند. در همین راستا در شهرستان فومن به سراغ یکی از شاعران جوان آیینی رفتیم و ساعتی را با او به گفتگو نشستیم.

 

 

1- ضمن عرض سلام ممنون می شوم کمی درباره خودتان بگویید. شما از چه زمانی به شعر گفتن اقدام کردید و مشوق اصلی شما چه کسی بود؟
من هاتف حسن زاده متخلص به “هاتف فومنی” می باشم، متولد خرداد ۱٣٧۱دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی هستم.
با الطاف الهی و عنایات اهل بیت(ع) از سال ٩٢ بصورت جدی وارد حیطه شعر آیینی شده ام. البته از سالهای نوجوانی به ادبیات علاقه مند بودم و در این زمینه در حد وسع مطالعاتی داشتم و با علاقه اشعار مختلف را مطالعه و کنکاش می نمودم. مشوق اصلی من در این راه پدر و مادرم بوده اند که از آنها نهایت سپاس و تشکر را دارم.

2- شاعر باید زبان اهل بیت باشد. به نظر شما این جمله چه معنایی دارد؟
یعنی شیوه، منش و خوی اهل بیت(ع) در شعر شاعران جلوه گر شود و در حقیقت اشعار شاعر رنگ و بوی اهل بیت(ع) را داشته باشد و در راستای معارف آنها سروده شود.

3- به طور کلی شعرا در جامعه‌ی امروز چه مأموریت و چه رسالتی را بر دوش دارند؟
ماموریت مهم شاعران در روزگار کنونی توجه هر چه بیشتر به مفاهیم الهی و دینی می باشد و باید با مطالعات عمیق تر در حوزه معارف دین و سیره اهل بیت(ع) و به کارگرفتن آنها در اشعار مروج فرهنگ و معارف آنها در جامعه باشند. همچنین شاعران باید به مفاهیم ناب انقلاب اسلامی توجه ویژه ای داشته باشند و پیروی از مکتب پاک شهیدان را در رأس کارهای خود قرار دهند.

4- توصیه‌ی شما به جوانانی که ذوق دارند و می‌خواهند در این مسیر گام بردارند و دارند تلاش‌شان را می‌کنند تا بتوانند شعر اهل‌بیتی بگویند و در این عرصه خدمتی کنند، چیست؟
توكل بر خدا و توسل به ائمه اطهار همواره باید سرلوحه کار شاعران آیینی باشد. شعر برای اهل بیت(ع) سرودن کار نیکو و پسندیده ای است و حتی بیتی از آن هم شایسته تقدیر است.
اما در عرصه شعر در وهله اول آشنایی با قالب های شعری و اوزان مختلف شعر خیلی حائز اهمیت است و آشنایی با آنها ضروری است. در گام های بعدی باید در حوزه دین و همچنین تاریخ اسلام و زندگانی ائمه معصومین(ع) مطالعاتی جامع را داشت تا بتوان شعر اهل بیتی سرود.

5- به عنوان یک شاعر در سروده های خودتان چه ملاحظاتی را در نظر می گیرید؟
استفاده از عبارات و واژه هایی که در خور شأن والای اهل بیت(ع) باشد از ملاحظات مهم است. دوری کردن از وهن و دوری از روضه ها و مواردی که خلاف واقع است هم از نکات اساسی است، چرا که شعر آیینی باید منطبق با واقعیتها باشد و مضمون آن از روایات معتبر گرفته شود. توجه به تازگی و بدیع بودن موضوع در اشعار از جمله موضوعاتی چون بیداری اسلامی و پاسداشت مدافعان حرم و شهدا هم از نکات قابل توجه است.

6- عکس العمل مخاطب و به خصوص جوانان در برابر اشعار مذهبی چیست؟
جوانان و دوستان ما همیشه نگاه خوبی نسبت به شعرها دارند. بخصوص در فضای هیئت ها وقتی اشعار مضمون های ناب هیئتی را در بر داشته باشند مخاطبان عکس العمل بهتری دارند و رضایتمندی بیشتری را نشان می دهند.

7- وضعیت شعر مذهبی را در سال های اخیر چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا افول داشته ایم؟
در سالهای اخیر از نظر شعر مذهبی و فعالیت شعرا در این حیطه، بد نبوده ایم. در سرتاسر کشور و از جمله در استان گیلان شاعران جوان زیادی در حوزه شعر آیینی- مذهبی فعالیت دارند و از این جهت گام های مثبت زیادی برداشته شده است و جوانان مستعد در این حوزه کم نیستند.

8- مهمترین اتفاقی که در شعر هیئت باید بیفتد این است که شاعر باید با هیئت زندگی کند و فضای هیئت و نوع مخاطب دغدغه شاعر باشد. نظر شما در این باره چیست؟
بله، درست است. شعر هیئتی سرودن، شیوه و سبک خاص خودش را دارد. شاعر هیئتی باید فضای هیئت را از نزدیک لمس کند و باید در بطن آن حضور و دقت داشته باشد. ذائقه مخاطبان هیئت با دیگران فرق دارد. لازم است شاعر هیئتی این ضائقه را درک کرده و شعرش زبان رسای هیئت ها باشد. شعر هیئتی باید پاسدار حریم اسلام و بیانگر آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی باشد.


9- بعضی ها می ترسند و خجالت می کشند که بگویند ما شاعر هیئتی هستیم، به نظر شما علت چیست؟
شعر هیئتی گفتن موجب افتخار و سرفرازیست. در سالهای اخیر دشمنان اسلام و انقلاب با هجمه های فرهنگی خود سعی در مأیوس کردن جوانان از فعالیتهای مذهبی دارند برای همین ما باید هوشیار و آگاه باشیم. چنانکه مقام معظم رهبری نیز بر مسئله هوشیاری در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن تاکید دارند و فرموده اند: ((در تهاجم نظامى شما طرفتان را میشناسید، دشمنتان را مى‌بینید؛ اما در تهاجم معنوى، تهاجم فرهنگى، تهاجم نرم، شما دشمن را در مقابل چشمتان نمى‌بینید. هوشیارى لازم است.)) شعر هیئتی سرودن نه تنها خجالت ندارد بلکه موجب فخر است و افراد مستعد باید عزم خود را جزم کنند و باصلابت وارد عرصه بشوند.

10-ممنون می شوم آخرین غزل آئینی خود را برایمان بخوانید؟

بر دل زار و خسته ام،آتش غم شراره شد
فاطمیه رسیدو پس،فصل عزا دوباره شد

از تب کوچه های غم،نوحه بخوان و گریه کن
اشک عزای فاطمه،مرهم ما هماره شد

بعد عروج مصطفی،حرمت دُخت او شکست
بعد نبی مدینه هم،چون شب بی ستاره شد

حمله به بيت اولیا،اوج مصائب است و بس
در، که شکست و بعد ازآن،هجمه به گوشواره شد

صورت زخمِ فاطمه،سینه یِ خونِ او،ببین
دست علیّ مرتضی،بند جفا سواره شد

کشتن محسنِ علی، داده نشان به عالَمی
جور و جفای ناکسان، بی حد و بی شماره شد

لعن به دست ظالم و، آه و فغان زِ بی کسی
بهر حسن گرفته دل، قسمت او نظاره شد

غصّه همیشگی بُوَد،بابت داغ کربلا
سهم عزیز فاطمه،پیکر پاره پاره شد

قائم حق زِ رَه بیا،فاطمه مانده منتظر
بر لب عاشقان ببین،ذکر فرج اشاره شد

“هاتف” دلشکسته ام،فاطمه جان عنایتی
بی تو تمام کار من،ناقص و نیمه کاره شد
هاتف_فومنی


ممنون از اینکه وقت خودتان را در اختیار بهجت نیوز قرار دادید.

/هانیه نجومی