کد خبر: 60020تاریخ انتشار : 17:06:15 - شنبه 4 مارس 2017

به بهانه روز درختکاری؛

گزارش بهجت نیوز از درختی که در داخل خانه قطع نشده است!

به بهانه روز درختکاری خبرنگاران بهجت نیوز به سراغ خانواده ای ساکن شهرک امام خمینی(ره) فومن رفتند که حدود 12 سال پیش با قطع نکردن درختی در داخل منزلشان تصویری زیبا را نقش آفرین شدند.

به گزارش بهجت نیوز؛ به بهانه روز درختکاری خبرنگاران بهجت نیوز به سراغ خانواده ای ساکن شهرک امام خمینی(ره) فومن رفتند که حدود 12 سال پیش با قطع نکردن درختی در داخل  منزلشان تصویری زیبا را نقش آفرین شدند. در همین راستا با سرکار خانم جلیله عیسی پور صابخانه ای که درخت داخل منزلش را قطع نکرده است گفتگو کردیم: دارای سه فرزند(دو پسر و یک دختر) در سال 83 صاحب خانه ای در شهرک امام خمینی(ره) فومن شد که از زبان  او نیزدر این باره چنین می شنویم؛ 12 سال پیش بود که به این خانه آمدیم، آن زمان این درخت در همین جا بود بعد از مدتی در همین جایی که مشاهده می کنید تصمیم به ساخت اتاقی که در حال حاضر بعنوان انبار از آن استفاده می کنیم، گرفتیم ولی به درخواست فرزندان خود از قطع درخت صرف نظر کردیم و همان طور که می بینید درخت را در فضای داخلی ساختمان به حال خود باقی گذاشتیم.

او در ادامه صحبت های خود به اهمیت وجود درخت پرداخت و تاکید کرد؛ درخت جزیی از طبیعت است و باید در حفظ آن کوشید. از آنجا که سوالات زیادی برایمان مطرح بود به سراغ همسایه همجوار رفتیم و متوجه ی آن شدیم که این درخت توسط این خانواده کاشته شده است در ادامه از زبان خودشان بیشتر از گذشته ی این درخت می گوییم؛

با اعضای این خانواده هم صحبت می شویم که اکبر پورقنبر کسی که این درخت را کاشته بود به ما گفت: با کاشت درخت و ایجاد فضای سبز بر سرمایه های شهرمان بیفزاییم و چنین حقی را به مردم و همه گردشگران بدهیم که داشتن شهری زیبا در فضایی پاک و سالم را تجربه کنند.

سال 66 بود که این درخت را کاشتم به یاد دارم قبل از کاشت این درخت که به نراد روسی یا همان کاج معروف است به جنگل هفت دغنان رفتم و تعداد هفت درخت با خودم آوردم که همه ی آنها را دوستانم با خود بردند و همین یک درخت برایم ماند. توصیه ای که می توانم به عنوان کسی که به فضای سبز علاقه مند است و طرفدار کاشت درخت و درختکاری است و اکنون هم همانطوری که مشاهده می کنید درحال حاضر مشغول به کاشت نهال هستم و حتی تعداد زیادی درخت میوه در حیاط منزل خود دارم این است که مردم عزیز فومن  به درختان آسیب نرسانند و آن ها را قطع نکنند بلکه سعی بر کاشت آنها داشته باشند،

در اینجا لازم می دانم از شهردار سال 57 شهرستان فومن، آقای فرحی تشکر ویژه داشته باشم که در زمان مسئولیت خویش، شروع به کاشت درختانی کرد که امروز سرمایه های فومن به حساب می آیند و نمای زیبایی را در ورودی شهر فومن به ارمغان آورده اند. بنابراین ماهم باید با کاشت درخت و ایجاد فضای سبز بر سرمایه های شهرمان بیفزاییم و چنین حقی را به مردم و همه گردشگران بدهیم که داشتن شهری زیبا در فضایی پاک و سالم را تجربه کنند.

در ادامه صحبت های شیرین با این شهروند فومنی به سراغ یکی از فرزندانش می رویم که چند روزی است از تهران برای کاشت درخت به فومن آمده است(بنابر درخواست خودشان از درج تصویر معذوریم)؛

او  گفت: یادم هست آن موقعی که زمین برای خودمان بود زیر سایه این درخت تختی درست کرده بودیم که هنگام بهار و تابستان از هوای فوق العاده خنکش استفاده می کردیم. این درخت شاخه هایی دارد که به وسعت 40 متر به صورت چتری درست می شود و استراحتگاه زیبایی را به نمایش در می آورد.

بعد از صحبت با یکی از فرزندان این شهروند محترم، به سراغ بزرگ این خانواده(پدر آقا اکبر) می رویم که با چهره ی بشاش خود صحبت هایمان را شیرین تر کرد؛

وی افزود: همه ی این زمین ها مال من بود که اولین خانه ام را در آن ساختم و به پسر بزرگ ترم دادم و همه ی این خانه هایی را که ساختم حاصل تلاش های خودم در زمین های کشاورزی و شغل دوم من، که نجاری بود، می باشد. من در سال 1312 به دنیا آمدم که در حال حاضر 83 سال دارم آن موقع بیشتر اینجا باغ چایی بود ولی همه ساکنین به مرور زمان تغییر مکان دادند و از اینجا رفتند. من به همراه همسر و 9 فرزندم در این جا ماندگار شدیم و به ادامه زندگی خود پرداختیم. سرمایه گذاری برای کاشت درخت فایده های فراوانی دارد از جله این که، جوان های ما می توانند با کاشت درخت بعد از حدودا سه سال صاحب سرمایه بشوند با کاشتن درخت هم می توانیم از لحاظ مالی مشکلات خود را کم کنیم و هم این که صاحب شهری با فضایی سرسبز و هوایی پاک بشویم.

در پایان به صورت مختصر  به چگونگی کاشتن درخت اشاره ای می کنیم؛

برای کاشت هر درخت زمین را به طول 50 سانتی متر حفر می کنیم و بعد از گذاشتن نهال قسمتی از گودال را خاک رس می ریزیم و مقداری گل و کود به آن اضافه میکنیم باید سعی کنیم که در لابه الای آنها سنگ نباشد تا آب و نور کافی به نهال برسد و به راحتی رشد کند. لازم به ذکر است که یادآوری کنیم برای کمک به رشد نهال در بهار و تابستان مرتبا باید آن ها را آبیاری می کنیم.

تصاویر مربوز به این گزارش به شرح ذیل می باشد:

 

     

/گزارش: محمد حامد نیکبخت گیلانی

/عکاس: عباس یکتا

 

 1. علی گفت:

  سلام من بارها این درخت رو دیدم.ممنون که اطلاع رسانی کردین همیشه برام جای سوال بود که علت قطع نکردنش چیه؟

 2. محسن گفت:

  روز درختکاری مبارک.

 3. محمدرضا گفت:

  واقعا آقا محمدحامد روحانی هستن؟!!!
  ایشون خیلی خاکی هستش احسنت خدا خیرشون بده.

 4. شهروندعادی گفت:

  درودبراین خانواده دوستدارمحیط زیست وتشکرازگزارش زیبای شما