کد خبر: 58745تاریخ انتشار : 1:20:20 - پنجشنبه 16 فوریه 2017

روانشناسی لباس و شخصیت آدمها؛

لباس‌تان شخصیت شما را لو می‌دهد

بر اساس روانشناسی لباس می توان شخصیت آدم ها را ارزیابی کرد چرا که می گویند ظاهر آدم و طرز لباس پوشیدن او می تواند جلوه ای از شخصیت آدم ها باشد.

به گزارش بهجت نیوز؛ می گویند ظاهر آدم و طرز لباس پوشیدن او می تواند جلوه ای از شخصیت آدم ها باشد. پوشیدن لباس آراسته و پرهیز از هر نوع آشفتگی و پریشانی، نشانه‌ای از وجود نظام فكری و ذوق سلیم در انسان است. بنابراین می‌توان گفت كه آشفتگی برونی، حكایت از آشفتگی درونی می‌كندع زیرا انسان اگر دارای شخصیت طبیعی و سالم باشد، از آشفتگی و بهم ریختگی گریزان است و نظم و ترتیب و تمیزی را بر ژولیدگی و پریشانی ترجیح می‌دهد.

پرهیز از خودآرایی و پذیرفتن آشفتگی و ژولیدگی در لباس، به جهت تعارضی كه با خواسته‌های فطری انسان دارد، اثرات بدی در زمینه روانی بر انسان می‌گذارد، طوری كه به تدریج‌ سبب بروز افسردگی روحی و انهدام ذوق سلیم در انسان شده، منجر به بی‌اعتدالی روانی می‌شود تا آن جا كه علائق انسان را به زندگی و مواهب موجود در آن، از حد اعتدال كاهش می‌دهد و او را به شخصی منزوی و گوشه‌گیر تبدیل می‌كند.

آراستگی ظاهری اگر با خود آرائی درونی همراه شود، تنها رمز موفقیت انسان در جلب محبت و راه یافتن در دل‌هاست، طوری كه بدون برخورداری از چنان شرایط ظاهری و باطنی، انتظار محبوبیت پیدا كردن، انتظاری بی‌جا خواهد بود. امام علی(ع) می‌فرماید: براستی نیكوترین لباس، آن لباسی است كه تو را با مردم همسان سازد و موجب آرایش تو در میان آنان شود و زبان‌های آنان را از بدگویی تو باز دارد. رنگ ها نیز ناخودآگاه از شخصیت آدم ها سخن می گویند که در زیر به طور خلاصه به چندین مورد می پردازیم:

لباس های تنگ

افرادی که لباس های تنگ می پوشند عموما افرادی مغرور و زود رنج اند. همچنین افرادی بسیار جذاب هستند. افرادی شایسته و معقول اند. عده ای نیز عقیده دارند آدم های خسیس لباس های تنگ می پوشند.

لباس های گشاد

افرادی که لباس های گشاد می پوشند افرادی بخشنده هستند، به هیچ وجه حسود نبوده و دوستان زیادی دارند. فداکار و صادق نیز هستند.

لباس های تیره

افرادی که لباس های تیره می پوشند عموما افرادی خودخواه بود و بسیار خونسرد هستند، به ندرت عصبانی می شوند و سلیقه ی خوبی در انتخاب لباس دارند.

لباس های روشن

افرادی که لباس های روشن می پوشند، افرادی فداکار و صادق هستند. افرادی مهربان و شوخ طبع هستند، عاشق صلح و صفا و آرامش اند.

لباس های سبز

انتخاب رنگ سبز برای لباس معمولا نشان دهنده آن است که صاحبان آن شخصیتی قوی و اراده ای بالا دارند. در تصمیم گیری ها خیلی محکم عمل کرده و تا حدی خودرای و مغرورند. این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند و در کمک به دیگران پیشقدم می شوند.

لباس های آبی

اکثر آبی پوشها دارای نگاهی عمیق بوده و شخصیتی حساس و شفاف دارند. این افراد به راحتی فکر و نظر خود را به دیگران منتقل می کنند و به همین نسبت شجاعت و جرات ویژه ای هم از خودشان نشان می دهند. آنها زندگی را زیبا دیده و بیشترین تلاش را برای استفاده بهینه از آن می کنند.

لباس های مشکی

بیشتر اوقات انتخاب رنگ مشکی نشان دهنده آن است که این افراد انسانهایی رویایی هستند که در فضایی شاعرانه ز ندگی می کنند و در عین حال بسیار دست و دل بازند و تلاش می کنند با هر آنچه دارند به کمک دیگران رفته و گرهی از مشکلات آنها باز کنند. آنها بسیار اجتماعی، ظریف و ساده پسند هستند.

لباس های قهوه ای

این افراد سمبل مهربانی و محبت هستند. برخی روان شناسان می گویند رنگ قهوه ای هر چه تیره تر باشد مهر و محبت صاحبش بیشتر است. این افراد بسیار خونسردند و تقریبا هر چه را می خواهند به راحتی تصاحب می کنند. آنها در بدترین شرایط می توانند بهترین تصمیم ها را اتخاذ کنند..

لباس های خاکستری

انتخاب رنگ خاکستری نشان دهنده این نکته است که این افراد معمولا شخصییتی آرام و با اعتماد به نفس دارند. هر چند روان شناسان می گویند افرادی که دل در گرو رنگ خاکستری دارند، دو دسته هستند: یا شخصیتی عصبی و انقلابی دارند و یا همیشه به دنبال آرامش می گردند. آنها در مجموع انسانهایی سرسخت و سنگین دل هستند. اگر در دلشان نفوذ کردی برای همیشه جای خواهی داشت.

لباس های سفید  

افرادی که لباسهای سفید را دوست دارند انسانهای خوش قلبی هستند و همیشه به دنبال دوست می گردند. این افراد معمولا از کودکی روی پای خود بزرگ شده و دوست ندارند به دیگران تکیه کنند. در موقعیت های کاری، همیشه در حال ساختن نردبانی برای بالا رفتن از آن هستند، چرا که معتقدند از هر فرصتی باید استفاده کرد..

رنگهای روشن

انتخاب این نوع رنگها، نشان دهنده این است که این افراد بشدت سر شار از انرژی مثبت بوده و عشق و بالندگی را به اطراف خود پخش میکنند. دیدار با این افراد، اگر چه ممکن است همیشه خوشایند نباشد، اما بازگیری انرژی مثبت و سازنده از آنها می تواند بقیه روز را برای شما زیباتر، دلچسب تر و قابل تحمل تر سازد.

/هانیه نجومی