کد خبر: 58729تاریخ انتشار : ۱۳:۲۷:۴۲ - سه شنبه ۲۶ بهم ۱۳۹۵

به بهانه فرارسیدن سالروز شهادت؛

نگاهی به زندگی نامه شهدا ایوب نوری و علیرضا آهنین جان

۲۶ بهمن سالروز شهادت دو شهید والامقام فومنی است که به این بهانه نگاهی کوتاه به زندگی نامه شهدا ایوب نوری و علیرضا آهنین جان خواهیم داشت تا مبادا سرگذشت قهرمانان و اسوه های خوب دیارمان در اثر غبار زمان به فراموشی سپرده شود.

به گزارش بهجت نیوز؛ ۲۶ بهمن سالروز شهادت دو شهید والامقام فومنی است که به این بهانه نگاهی کوتاه به زندگی نامه شهدا ایوب نوری و علیرضا آهنین جان خواهیم داشت تا مبادا سرگذشت قهرمانان و اسوه های خوب دیارمان در اثر غبار زمان به فراموشی سپرده شود.


شهید ایوب‌ نوری‌ گشتی‌ فرزند رمضان‌ به‌ سال‌ ۱۳۴۲ در روستای‌ گشت‌ شهرستان فومن قدم‌ به‌ جهان‌ گذارد. دوران‌ ابتدایی‌ و متوسطه‌ را در شهرستان‌ فومن‌ گذراند و در همان جا بود که‌ در رشته‌ی‌ فرهنگ‌ و ادب‌ موفق‌ به‌ أخذ دیپلم‌ شد.

بعد از تحصیل‌ به‌ خدمت‌ رفت‌ و در طی‌ یک‌ تقسیم‌ بندی‌ به‌ تیپ‌ ۵۵ هوابرد شیراز پیوست‌. بعد از مراحل‌ آموزشی‌، به‌ مناطق‌ عملیاتی‌ جنوب‌ کشور اعزام‌ شد و سرانجام‌ در تاریخ‌ بیست‌ و ششم‌ بهمن‌ ۱۳۶۳ در عملیات‌ بدر در جزیزه‌ مجنون‌، پیکرش‌ مفقود شد و در بهمن‌ ماه‌ ۱۳۶۶ بود که‌ پیکرش‌ در منطقه شناسایی‌ و بعد از تشیع در زادگاهش‌ به‌ خاک‌ سپرده شد.

پاسدار وظیفه‌ شهید علیرضا آهنین‌ جان‌ فرزند قدرت‌ در سال‌ ۱۳۴۳ در روستای‌ باغبانان شهرستان فومن پا به‌ جهان ‌هستی‌ گذارد. دوران‌ خردسالی‌ را در کنار خانواده‌ سپری‌ کرد، تا اینکه‌ وارد مدرسه‌ گردید و تا قبولی ‌سوم‌ راهنمایی‌ و أخذ مدرک‌ سیکل‌ پیش‌ رفت‌.
پس‌ از دوره‌ تحصیل‌، کمک‌ حال‌ خانواده‌اش‌ گردید و در امور کشاورزی‌ به‌ پدر یاری‌ رساند، تا اینکه‌ از طریق‌ سپاه‌ به‌ خدمت‌ سربازی‌ رفت‌ و از آنجایی‌ که‌ دوره‌ خدمتش‌ مصادف‌ با سالهای‌ دفاع‌مقدس‌ بود، به‌ مناطق‌ جنگی‌ اعزام‌ گردید و در جبهه‌، هم‌ پای‌ دیگر رزمندگان‌ به‌ مبارزه‌ با مزدوران‌ عراقی‌ پرداخت‌. این‌ شهید گرانقدر در جبهه‌ حضوری‌  فعال‌ داشت‌ و سرانجام‌ پس‌ از رشادتها و فداکارهای‌ بسیار در راه‌ دفاع‌ از اسلام‌ و ایران‌ عزیز، در بیست‌ و ششم‌ بهمن‌ ۱۳۶۶ در منطقه‌ عملیاتی‌ ماووت‌، براثر اصابت‌ ترکش‌ به‌ سرو پشت‌، به‌ فیض‌ شهادت‌ رسید و آسمانی‌ شد.
/میلاد پورمحسن
  1. علي گفت:

    بسیار عالی