کد خبر: 58729تاریخ انتشار : 13:27:42 - سه شنبه 14 فوریه 2017

به بهانه فرارسیدن سالروز شهادت؛

نگاهی به زندگی نامه شهدا ایوب نوری و علیرضا آهنین جان

26 بهمن سالروز شهادت دو شهید والامقام فومنی است که به این بهانه نگاهی کوتاه به زندگی نامه شهدا ایوب نوری و علیرضا آهنین جان خواهیم داشت تا مبادا سرگذشت قهرمانان و اسوه های خوب دیارمان در اثر غبار زمان به فراموشی سپرده شود.

به گزارش بهجت نیوز؛ 26 بهمن سالروز شهادت دو شهید والامقام فومنی است که به این بهانه نگاهی کوتاه به زندگی نامه شهدا ایوب نوری و علیرضا آهنین جان خواهیم داشت تا مبادا سرگذشت قهرمانان و اسوه های خوب دیارمان در اثر غبار زمان به فراموشی سپرده شود.


شهيد ايوب‌ نوري‌ گشتي‌ فرزند رمضان‌ به‌ سال‌ 1342 در روستاي‌ گشت‌ شهرستان فومن قدم‌ به‌ جهان‌ گذارد. دوران‌ ابتدايي‌ و متوسطه‌ را در شهرستان‌ فومن‌ گذراند و در همان جا بود كه‌ در رشته‌ي‌ فرهنگ‌ و ادب‌ موفق‌ به‌ أخذ ديپلم‌ شد.

بعد از تحصيل‌ به‌ خدمت‌ رفت‌ و در طي‌ يك‌ تقسيم‌ بندي‌ به‌ تيپ‌ 55 هوابرد شيراز پيوست‌. بعد از مراحل‌ آموزشي‌، به‌ مناطق‌ عملياتي‌ جنوب‌ كشور اعزام‌ شد و سرانجام‌ در تاريخ‌ بيست‌ و ششم‌ بهمن‌ 1363 در عمليات‌ بدر در جزيزه‌ مجنون‌، پيكرش‌ مفقود شد و در بهمن‌ ماه‌ 1366 بود كه‌ پيكرش‌ در منطقه شناسايي‌ و بعد از تشیع در زادگاهش‌ به‌ خاك‌ سپرده شد.

پاسدار وظيفه‌ شهيد عليرضا آهنين‌ جان‌ فرزند قدرت‌ در سال‌ 1343 در روستاي‌ باغبانان شهرستان فومن پا به‌ جهان ‌هستي‌ گذارد. دوران‌ خردسالي‌ را در كنار خانواده‌ سپري‌ کرد، تا اينكه‌ وارد مدرسه‌ گرديد و تا قبولي ‌سوم‌ راهنمايي‌ و أخذ مدرك‌ سيكل‌ پيش‌ رفت‌.
پس‌ از دوره‌ تحصيل‌، كمك‌ حال‌ خانواده‌اش‌ گرديد و در امور كشاورزي‌ به‌ پدر ياري‌ رساند، تا اينكه‌ از طريق‌ سپاه‌ به‌ خدمت‌ سربازي‌ رفت‌ و از آنجايي‌ كه‌ دوره‌ خدمتش‌ مصادف‌ با سالهاي‌ دفاع‌مقدس‌ بود، به‌ مناطق‌ جنگي‌ اعزام‌ گرديد و در جبهه‌، هم‌ پاي‌ ديگر رزمندگان‌ به‌ مبارزه‌ با مزدوران‌ عراقي‌ پرداخت‌. اين‌ شهيد گرانقدر در جبهه‌ حضوري‌  فعال‌ داشت‌ و سرانجام‌ پس‌ از رشادتها و فداكارهاي‌ بسيار در راه‌ دفاع‌ از اسلام‌ و ايران‌ عزيز، در بيست‌ و ششم‌ بهمن‌ 1366 در منطقه‌ عملياتي‌ ماووت‌، براثر اصابت‌ تركش‌ به‌ سرو پشت‌، به‌ فيض‌ شهادت‌ رسيد و آسماني‌ شد.
/میلاد پورمحسن
  1. علي گفت:

    بسيار عالي