کد خبر: 58674تاریخ انتشار : 21:01:24 - دوشنبه 13 فوریه 2017

مدیرکل بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس گیلان:

غفلت در حوزه فرهنگی به‌دلیل سوء مدیریت مسئولان این حوزه است

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه غفلت در حوزه فرهنگی به‌دلیل سوء مدیریت مسئولان فرهنگی بوده است گفت: نهادینه سازی فرهنگی باید در مدارس و یا در سازمان‌های فرهنگی و پرورشی تخصصی‌تر باشد.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، رسول جلایی عصر امروز در مراسم اختتامیه جشنواره آثار دفاع مقدس در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رشت، اظهار داشت: کار در حوزه کودک و نوجوان امید آفرین و با نشاط است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان تصریح کرد: فعالیت در  حوزه کودک و نوجوان از این جهت امید آفرین است که فرصت بهتر شدن امور و فراهم آوری زیرساخت‌های مربوط به مخاطبان این حوزه در آینده پیش رو فراهم است.

جلایی با بیان اینکه صداقت و دل نبستن به حاشیه‌ها بین کودکان و نوجوانان یافت می‌شود افزود: دوری از حاشیه‌ها در بین سنین  کودکی و نوجوانی و حضور نشاط بر انگیز کودکان و نوجوانان در محافل دلیلی بر پر نشاط بودن فعالیت در حوزه کودک و نوجوان است.

 وی معرفی الگوهای دفاع مقدس برای اقشار مختلف جامعه به‌ویژه کودک و نوجوان را پر اهمیت دانست و گفت: شناساندن و معرفی الگوهای جامعه در قشر کودکان و نوجوان نسبت به سایر مخاطبان جامعه از بعد استحکام و دوام از ضریب اطمینان بیشتری برخوردار است.

 جلایی با اشاره به اینکه شرایط روحی و روانی کودک و نوجوان دلیل پذیرش صادقانه این قشر است اعلام کرد: پذیرش به دور ازفریب و بازتاب رضایتمندی آنان به‌واسطه کارهایی که برایشان انجام می‌شود از مزایای پیام‌رسانی و تحکیم پایه‌های فرهنگ در حوزه کودک و نوجوان است.

 مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با تاکید بر اینکه متاسفانه با وجود دارا بودن ظرفیت و قابلیت، فرصت و مجالی برای پرداختن به این مهم را نداریم افزود: کم کاری ما به دلیل بی‌توجهی مدیران جامعه و به‌طور عام متولیان فرهنگی است.

 جلایی با بیان اینکه در ارائه قالب‌ها در کارهای زیرساختی و نهادینه سازی فرهنگ اقدام جدی انجام نگرفته است گفت: در فرهنگ سازی و نهادینه سازی توجه به کف مهم‌تر از سطح بوده و  نگاه ما به کودک و نوجوان باید در مدارس و یا در سازمان‌های فرهنگی و پرورشی تخصصی‌تر باشد.

 وی غفلت در حوزه فرهنگی را سطحی بودن نگاه فرهنگ سازی دانست و افزود: با غفلت در فرهنگ سازی به معنای واقعی در حوزه‌های مدارس و کانون‌های فرهنگی یا مهدهای کودک شاهد آسیب‌های اجتماعی در جامعه هستیم که تاوان جبران این آسیب‌ها به مراتب پرهزینه‌تر از پیشنهاداتی است که  توسط سازمان‌های مرتبط ارائه می‌شود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اعلام اینکه باید همه متولیان امر فرهنگی  بدانند که اساس فرهنگ عمومی و انقلابی و دفاع مقدس باید در کودک و نوجوان پی‌ریزی شود اظهار داشت: اگر این اولویت رعایت نشود آسیب‌های اجتماعی به‌صورت پررنگ مشاهده می‌شود.

جلایی با تاکید بر اینکه قالب‌های ارائه الگوهای دیدنی، شنیدنی، خواندنی و قابل درک نمادهای ارزشی دینی و دفاع مقدس به قشر کودک و نوجوان قالب‌های خاصی خواهد بود گفت: شعر، قصه، داستان، پویانمایی و تصویر ابزارهایی هستند که موجب ارتباط موثر با این قشر می‌شود.

 وی قدم بعدی در انتقال فرهنگ قشر کودک و نوجوان را ارزیابی درست از میزان رضایتمندی کودکان و نوجوانان عنوان کرد و افزود: در اختتامیه جشنواره دفاع مقدس  میزبان حوزه کودک و نوجوان هستیم و افتخار مشارکت و حمایت سازمان‌های آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری، بنیاد ایثارگران و شهرداری رشت را جهت برگزاری همایش داشته‌ایم.

 مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان گفت: از آبان ماه تاکنون 120 اثر از سه بخش شعر، داستان و نثر ادبی توسط کسانی که در این عرصه قلم زدند به‌ویژه مربیان کانون و معلمان آموزش و پرورش و برخی صاحبان قلم دریافت کردیم  که مورد رسیدگی قرار گرفت.

انتهای پیام/