کد خبر: 58602تاریخ انتشار : 18:50:39 - جمعه 10 فوریه 2017

نگاهی به زندگی شهید انقلاب رحیم اله پورنصیری؛

پهلوانی که با شهادتش آتش تظاهرات انقلاب شعله ور گشت

پهلوان شهید رحیم اله پورنصیری از شهدای انقلاب اسلامی و از قهرمانان کشتی گیله مردی که با شهادتش آتش تظاهرات انقلابیون در سال 57 شعله ور گشت.

به گزارش بهجت نیوز؛ شهید انقلاب رحیم‌اله پورنصیری در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۳۴ در یک خانواده مذهبی، زحمتکش و کشاورز در روستای خشکنودهان پا به عرصه وجود گذاشت. وی دوران کودکی خود را در دامان پدر و مادری متدین و با ایمان پرورش یافت و مدارج تحصیلی را یکی پس از دیگری با موفقیت سپری کرد و مدرک دیپلم گرفت.

این شهید بزرگوار در دوره نوجوانی و جوانی فردی کوشا و وظیفه شناس بود و در کار کشاورزی پا به پای دیگر اعضای خانواده تلاش می‌کرد و در کسوت پهلوانی به ورزش کشتی می‌پرداخت و همچون مولای خود علی(علیه‌السلام) فاتح میدان کشتی گیله مردی بود و روحی سالم و جسمی قوی داشت.

شهید پورنصیری در حد توان خود به قشر مستضعف جامعه خدمت می‌کرد و دوستانش او را فردی منحصر به فرد و با ایمان و فروتن می‌دانستند.وی خدمت مقدس سربازی را در سپاه ترویج گذراند اما برای اطاعت از فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر ترک پادگان‌ها از خدمت فرار کرد و در منطقه خود به فعالیت علیه رژیم پهلوی پرداخت و با پخش نوار سخنرانی امام (ره) انتشار اعلامیه و شرکت در تظاهرات و راهپیمایی‌ها در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی نقش موثری را ایفا می‌کرد.

شهید رحیم اله پور نصیری سرانجام در تاریخ ۱۱ آبان ۵۷ بر اثر اصابت گلوله ،دعوت حق را لبیک گفت و به درجه رفیع شهادت رسید.

یکی از دوستانش نقل می کند: این پهلوان شهید در دوره نوجوانی به ورزش کشتی ووالیبال روی آورد اوکه فقر خانواده خود واطرافیانش را با تمام وجود احساس می کرد به تحصیل ادامه داد دیپلم گرفت و به سبب حضور در میادین مسابقات کشتی و والیبال بود که خصایل سلحشوری وجوانمردی که از ویژگیهای مردمان تالش اصیل است آشکارنمود .او محبوب جوانان سرزمین تالش فومنات وصومعه سرا بود حقیر در آن ایام بود که افتخار دوستی وارادت نسبت به ایشان پیدا نمودم واز نزدیک با روحیه پهلوانی وانساندوستی ایشان آشنا شدم .

سال 1356 بود که ایشان همرا ه با تنی چند ازدوستان از جمله مرحوم اسماعیلی که آنهم از نیکان منطقه بود بیش از 10روز در ییلاق گردسایه فومن سفر کردیم .در آنجا بود که شهید بزرگوار روح آزادی طلبی وضد استبدادی خود را با روشنگری که از مظالم حاکمان وقت داشت علنی نمود او که محبوب جوانان بود تاثیر زیادی برجوانان گذاشت .او فاتح ویکه تاز کشتی گیله مردی با روحی سالم وجسمی قوی بود .او همواره در اعتراضات مردمی که درحال تبدیل به انقلاب بود شرکت می نمود وپیشتاز جوانان بود.

بعدازظهر دو روز فبل از شهادتش به دنبالم آمد وبا موتوری که داشت و چون قصد داشت ازدواج نماید باهم برای خرید لباس دامادی به گوراب زرمیخ رفتیم وبعداز خرید به خیاطش داد وگفت عجله دارم چون می خواهم زود لباس دامادی بپوشم .گویا شهادت به ایشان الهام شده بود به همه دوستانش روستا به روستا در مسیر سرزدیم با همه آنگونه روبرو شد وآنان را در آغوش کشید که انگار عازم سفر به جاهای دور است غروب بود که به ماکلوان رسیدیم وقتی که از من خدا حافظی نمود به سبب در خواستی که مادرم از او کرده بود ازمن خواست که مواظب خود باشم همدیگر را درآغوش کشیدیم و رفت.

روز بعد به تنهایی به صومعه سرا رفت ودر تظاهرات شرکت کرد که با شلیک تیری از جانب مامور شهربانی از ناحیه شکم زخمی شد و مردم اورا به بیمارستان حشمت رشت منتقل کردند وقتی که در بیمارستان با مشکلاتی به دیدارش رفتم روی میزش دسته گلی دیدم که از طرف مرحوم فریدی و جناب طلوعی بود.عطش داشت تمنای آب می کرد من که بی تاب بودم ونگران از معالجاتش، امیدوارم نمود و با تمام وجودش به توکل به خدا و دوستی وکمک مردم و مرحوم فریدی وجناب طلوعی که اوهم مدتی بعد فرزندش شهیدش شهرام طلوعی را تقدیم انقلاب اسلامی نمود امیدوار بود، می گفت نگران نباش با این زخم نمی میرم. در خارج از بیمارستان خواهرش و برادرانش در آرزوی دیدار برادر بودند از طبقه دوم پنجره که مشرف به حیاط بود به کمک من توانست دستی برای عزیزانش تکان دهد. لحظاتی بعد رئیس بیمارستان متوجه حضورم شد و من را از اتاقش اخراج کرد.

متاسفانه روز بعد در یازدهم آذر سال 57  چشم از جهان فرو بست و به دیار باقی شتافت. مزارش در روستای پشتیر قرار گرفت وشهادتش ومراسم بزرگداشت او در روستاهای مجاور وگیلان تظاهرات ضد استبدادی را شدت بخشید و امروز بیش از 38 سال از شهادتش میگذرد .به یاد او نام عزیزش رحیم را برای فرزندم انتخاب کردم باشد تا همواره یاد وخاطراتش راه رسمش باقی بماند.

 پهلوان شهید رحیم اله پورنصیری که دو تن از دوستانش را بر دوشش بلند کرده است.

  1. روشن گفت:

    سلام و دورود خداوند سبحان بر شهیدان و سلام بر شهید رحیم اله پور نصیری.

  2. خدا رحمتش کند. یک جوانمرد به تمام معنا بود.

  3. عاشورانی گفت:

    سلام درودبرشهیدان بزرگواربخصوص شهیدجوان مردپهلوان افتخارمنطقه