کد خبر: 58194تاریخ انتشار : 0:59:51 - پنجشنبه 9 فوریه 2017

افراد جویای کار توجه کنند؛

نگاهی کوتاه به کشت گیاه سودآور آلوئه ورا

یکی از بهترین عرصه های کشاورزی کاشت گیاهان دارویی است و در این بین گیاه آلوئه ورا از معدود گیاهانی است که دارای درآمد بسیار خوبی است لذا نگاهی کوتاه به کشت این گیاه سودآور می تواند برای همه افراد جویای کار آموزنده و سودمند باشد.

به گزارش بهجت نیوز؛ یکی از بهترین عرصه های کشاورزی کاشت گیاهان دارویی است  و در این بین گیاه آلوئه ورا  از معدود گیاهانی است که دارای درآمد بسیار خوبی است لذا نگاهی کوتاه به کشت این گیاه سودآور می تواند برای همه افراد جویای کار آموزنده و سودمند باشد. چون آلوئه ورا فاقد آفت و بیماری هست و هزینه های نگهداری(مراحل داشت) بسیار پایین است و نیاز کارگری خیلی کم دارد. به همین نسبت هزینه های جاری ناچیز است واز طرفی چون یه گیاه دائم یا چند ساله است هزینه تجدید کشت نداریم وعملا می توان خرید.

نام آلوورا در لغت به معنای  ماده تلخ درخشان می باشد که از کلمه عربی آلوئه بر گرفته می باشد آلوورا در ایران به نام صبر زررد مشهور است آلوورا چنان خواص چشمگیر ومتعددی دارد که نامها والقاب زیادی از قبیل : گیاه درمانگر، گیاه سوختگی ، دکتر گلدنی ، گرز بهشتی  را به خود تخصیص داده است . آلوورا از خانواده زنبق می باشد این گیاه با ظاهری شبیه کاکتوس ، گیاهی دائمی ، گوشتی وآبدار است که با برگهای پهن تیغ دار حداکثر دو متر ارتفاع دارد با جدا سازی تیغ هایی که در لبه برگها قراردارند مایع غلیظ وژله مانندی ترشح می شود که تمام خواص   گیاه در آن نهفته است . این گیاه در ایران باستان در استان هرمزگان بویژه در بندر لنگه ،بندر سیریک ، ارتفاعات بشاگرد ، قشم  ودر بوشهر وسیستان وبلوچستان می روید . اگر چه آلوورا هزاران سال است که نقش مهمی را در پزشکی سنتی ایفا می کند اما از کشف خواص بی همتای آن توسط طب مدرن امروزی زمان زیادی نمی گذرد .

مدار آبیاری هر 8 روز و نیاز کود شیمایی صفر است و عملا  در زمین هایی که به دلیل کشت زیاد عاری از مواد غذایی شده اند نیز قابل کشت است.

شناخت از آلوئه و خواص درمانی آن به روزگار باستان برمی گردد.در غالب دورانهای قدیم، خواص آلوئه در شرق و مناطق مدیترانه مورد شناخت بوده است.

مقدار سرمایه جهت کاشت این گیاه برای هر هکتار بین 3 تا 8 میلیون و سود حاصله بین 40 تا 90 میلیون در سال برای یک هکتاراست.البته کاشت در گلخانه و کاشت گلدانی در محیط های کوچک متفاوت از کاشت در مزرعه است که شما می توانید با مراجعه به سایت شرکت از شرایط آن آگاه شوید. کشت گیاه با توجه به خصوصیات ویژه ای که دارد از جمله نیاز به آب کم ،نداشتن آفت ،سازگاری با زمین های شور،داشتن 2 محصول همزمان(برگ و پاجوش)،قیمت تثبیت شده محصولات،مشتریان ثابت و مزایای دیگر بسیار با صرفه بوده و سودی عالی را نصیب شما میشود. در یک گلخانه معمولی شبیه خزانه در هر ۱۰۰۰ متر درامدی بالغ بر ۱۵ میلیون درآمد دارد.

طبق آمارهاي منتشر شده درخصوص بازار فروش برگ آلوئه ورا در جهان فقط 85 تا 110 ميليون دلار بازار جهاني داشته است که پس از خرما با 250 ميليون دلار فروش در رتبه دوم جهان قرار دارد. براساس گزارشي که  از سوي يک مجله آلماني به نام SOFW  که در اين زمينه فعاليت مي کند و در ژانويه 2003 منتشر شد ، بين سال هاي 2001 تا 2002 يکهزار و 557 محصول جديد از آلوئه ورا به بازارهاي جهاني ارائه شده است.

در حالي که بازار فروش محصولات آلوئه ورا در سال 2000 ميلادي  فقط 25 ميليارد دلار بود، در سال  2004 ميلادي اين رقم به  110 ميليارد دلار افزايش يافت. هم  اينک 50 هزار کمپاني  در سراسر جهان  محصولات آلوئه ورا را توليد مي کنند.

 

کاربردها و موارد استفاده:

  1. آلوئه ورا به درمان زخمها کمک می کند.
  2. ژل آلوئه ورا سوختگیها را تسکین می دهد.
  3. آلوئه ورا ،آسیب سرمازدگی را حداقل می کند.
  4. آلوئه ورا،حفاظی برای اشعه و تابش است.
  5. آلوئه ورا از سرطان ریه جلوگیری می کند.
  6. آلوئه ورا،مشکلات روده ای را راحت می کند.
  7. آلوئه ورا قند خون در بیماری دیابت را کاهش می دهد.

سوالات متداول

درآمد الوئه ورا چقدر است؟

به طور کلی در آمد آن در هر ۱۰۰۰ متر حدود ۱۵ میلیون تومان می باشد.

از چه مقدار زمین شروع کنیم که کشت آلوئه ورا اقتصادی باشد؟

عملا بیش از ۱۰۰۰ متر اقتصادی می باشد.

هزینه گلخانه آلوئه ورا چه قدر است؟

چون گلخانه به تجهیزات نیاز ندارد و فقط یک خزانه کفایت می کند بسته به اقلیم منطقه و میزان بارش برف متغیر است   حدودا یک سازه مستحکم با لوله ۵، دوازده میلیون تومان هزینه دارد.

نیاز آبی آلوئه ورا  در 1000 متر چقدر است؟

در یک سال زراعی حدود ۱۵۰ متر مکعب کفایت می کند

چه زمینی برای کشت آلوئه ورا مناسب است؟

آلوئه ورا در هر زمینی قابل کشت است ولی بهتر است زمین با بافت سبک باشد.( لومی شنی )

نیاز کودی آلوئه ورا چقدر است؟

آلوئه ورا چون گیاهی دارویی است، عملا باید ارگانیک کشت شود و فقط کود دامی پوسیده یا کمپوست قبل از کشت استفاده می شود.

آفات و بیماری آلوئه ورا  چیست؟

آلوئه ورا در ایران آفات خاصی ندارد، فقط آفت آلوئه ورا را می توان سرما و یخبندی و آب زیاد دانست.

زمان برداشت آلوئه ورا چه موقع است؟

در کل فصول سال اگر داخل گل خانه کشت شود می توان برداشت انجام داد.

میزان برداشت آلوئه ورا در هر 1000 متر چقدر است؟

در هر ۱۰۰۰ متر آلوئه ورا حدود ۲۵ تن برداشت می شود که قابلیت این را دارد تا دو برابر این میزان برسد.

 

 

/هانیه نجومی