کد خبر: 58089تاریخ انتشار : 1:41:05 - سه شنبه 7 فوریه 2017

یادداشت/ مهدی خانعلی‌زاده

ترامپ مقصر نیست؛ این همان «رویای آمریکایی» است

زمانی که شالوده و بنیان ایالات متحده و ارزش‌های آن بر دیوار کج نژادپرستی، توهین به اقلیت‌ها، سهم‌خواهی و منفعت‌طلبی بنا شده، چرا نباید انتظار داشت که یک رئیس‌جمهور با شعار بازگشت به آرمان‌های قانون اساسی آمریکا اقدام به دیوار کشیدن و اخراج مهاجرین قانونی از این کشور نشود؟

اقدامات نژادپرستانه چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده در همین روزهای آغاز فعالیتش در کاخ سفید، با واکنش تند و گسترده بسیاری از کارشناسان و فعالان سیاسی در جهان و ایران روبرو شده است؛ واکنشی که پررنگ‌ترین آنها را باید در اعتراض به قانون منع صدور روادید آمریکا برای شهروندان هفت کشور مسلمان جهان – ایران، یمن، سوریه، عراق، سومالی، سودان و لیبی – دانست.

دامنه اعتراضات در کشورمان تا جایی افزایش یافته که حتی غربگرایان و آمریکا دوستان داخلی هم نسبت به این رفتارهای نژادپرستانه واکنش نشان دادند و آمریکا را به دامن زدن نفرت در میان مردم جهان متهم کردند.

اما آیا نسبت دادن نژادپرستی به دونالد ترامپ و محدود کردن این رویکرد به دوران ریاست جمهوری او، مبنای علمی و اخلاقی دارد؟

قطعا شنیدن این حرف ناخوشایند است اما باید اذعان کرد که پاسخ به این سوال منفی است. ترامپ تنها در حال عملیاتی کردن شعار اصلی خود در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 2016 ایالات متحده است؛ جایی که با افتخار فریاد زد «بیایید آمریکا را مجددا باعظمت کنیم.»

%image_alt%

منظور رئیس‌جمهور ایالات متحده از احیای دوران شکوه و عظمت این کشور، حوالی سال 1788 میلادی است؛ یعنی زمانی که 13 مهاجرنشین در آمریکای شمالی تصمیم گرفتند تا با تدوین یک قانون اساسی، شرایط را برای ایجاد یک حکومت ملی مهیا کنند؛ تلاشی که منجر به تصویب «قانون اساسی ایالات متحده آمریکا» شد.

اگرچه این قانون در سال‌های بعد با اصلاحیه‌هایی همراه شد اما نگاهی به متن قانون اساسی که «رویای آمریکایی» مبنی بر داشتن یک حکومت فدرال ملی را تحقق بخشید، نشان می‌دهد که اقدامات امروز دونالد ترامپ دقیقا و نعل به نعل در مسیر احیای رویای آمریکایی است.

«نژادپرستی» یکی از اصول اساسی این قانون است؛ جایی که درباره وضعیت سیاه‌پوستان و بردگان در ایالات متحده نوشته شد که «بردگان برای مقاصد مالیاتی، سه پنجم افراد آزاد به حساب می‌آمدند.»

در کتاب «بنیانگذاری آمریکا و قانون اساسی آن» در این باره آمده است: «بحث مستمر بر سر اینکه آیا بردگان به حساب آورده شوند یا نه، هفته‌ها ادامه یافت. روشن شد که حداقل دو ایالت کارولینای جنوبی و جورجیا از امضای هر قانون اساسی که برده‌داری را مجاز نمی‌شمارد، خودداری خواهند کرد. در نیمه ماه ژوئیه و پس از هفته‎‌ها جدل و بحث، نمایندگان بر اساس آنچه به مصالحه سه پنجم مشهور شد، موضوع را حل و فصل کردند؛ یعنی پنج برده برابر با سه فرد سفیدپوست به حساب می‌آمد.» (بنیانگذاری آمریکا و قانون اساسی آن، نشر ققنوس، صفحه 96)

%image_alt%

متن قانون اساسی ایالات متحده: بند اول، ردیف دوم، پاراگراف سوم

در حقیقت باید گفت که نژادپرستی یکی از ارزش‌های آمریکایی و رویاهای آمریکای باشکوه و باعظمت است که با ریاست جمهوری جرج واشنگتن آغاز شد و اتفاقا دونالد ترامپ نیز در همان مسیر قدم برمی‌دارد.

زمانی که شالوده و بنیان ایالات متحده و ارزش‌های آن بر دیوار کج نژادپرستی، توهین به اقلیت‌ها، سهم‌خواهی و منفعت‌طلبی بنا شده، چرا نباید انتظار داشت که یک رئیس‌جمهور با شعار بازگشت به آرمان‌های قانون اساسی آمریکا اقدام به دیوار کشیدن و اخراج مهاجرین قانونی از این کشور نشود؟

اگر اعتراضی نسبت به رویکردهای اتخاذ شده از سوی ترامپ وجود دارد، باید سرمنشاء آن را در بنیان نگرش ایالات متحده به جهان دانست؛ نه یک دستور ساده که از سوی یک رئیس‌جمهور صادر شده است. «دونالد ترامپ» بازگشت روح «جرج واشنگتن» در پیکر ایالات متحده است.