کد خبر: 57777تاریخ انتشار : 5:12:46 - شنبه 4 فوریه 2017

جدیدترین نقض برجام در راه است

آمادگی ترامپ برای وضع قوانین تحریمی جدید علیه بیش از 24 ایرانی / طرح مجلس نمایندگان آمریکا برای تحریم ایران

ریک اسپونر، تحلیلگر ارشد بازارهای سی ام سی سیدنی در این رابطه گفت: «اقدام آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران، چیزی در پس زمینه فکر کوتاه مدت تاجران است…این اقدام بیشتر ریسکی است تا چیز دیگر.»

به گزارش بهجت نیوز به نقل از رجانیوز: رویترز روز پنج شنبه به نقل از منابع آگاه خبر داد که دولت ترامپ آماده می شود تا قوانین تحریمی جدیدی علیه بیش از 24 ایرانی اعمال کند.

به گزارش رجانیوز ریک اسپونر، تحلیلگر ارشد بازارهای سی ام سی سیدنی در این رابطه گفت: «اقدام آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران، چیزی در پس زمینه فکر کوتاه مدت تاجران است…این اقدام بیشتر ریسکی است تا چیز دیگر.»
%image_alt%
همچنین طبق اخبار منتشر شده چند قانون‌گذار مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه طرحی برای تحریم ایران به بهانه‌های غیرهسته‌ای ارائه کرده‌اند.
«لی زلدین»، «پیتر روسکام»، «لئونارد لانس» و «دوگ لامبورن»، نمایندگان جمهوری‌خواه این مجلس پیش‌نویس طرح موسوم به «تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران، 2017» را روز پنجشنبه برای بررسی‌های بیشتر به کمیته‌های مقتضی ارائه کرده‌اند.
این طرح خواستار اعمال تحریم‌هایی علیه ایران به بهانه‌های حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه موشکی است.
قانونگذاران آمریکایی همچنین با متهم کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اقدامات مخرب در منطقه خواستار وضع تحریم‌ علیه این نهاد ایرانی شده‌اند.
نمایندگان جمهوری‌خواه با بیان این ادعا که شرکت «ماهان» به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در فعالیت‌های منطقه‌ایش کمک کرده خواستار تحریم این شرکت هواپیمایی شده‌اند.
این طرح همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا را به تهیه یک فهرست نظارتی از سازمان‌هایی ملزم کرده که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آنها سهام کمتر از 25 درصد دارد.
یکی از بندهای این پیش‌نویس نیز سازمان‌هایی را هدف می‌گیرد که بیش از 25 درصد سهام مالکیت آنها متعلق به سازمان‌های فعال در برنامه موشکی ایران مانند سازمان صنایع هوا-فضا، گروه صنعتی شهید همت یا گروه صنعتی شهید باکری است.
گفتنی است که وضع قانون هر گونه تحریم و یا اجرای قوانین تحریمی صراحتاً به معنی نقض برجام به حساب می‌آید و در همین راستا دولت یازدهم موظف است مطابق با بند دوم از فرمان رهبر معظم انقلاب در نامه به حسن روحانی  اجرای برجام را متوقف سازد. در این بند آمده است:
ثانیاً: در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند.
در بند سوم مصوبه مجلس می‌خوانیم:
دولت موظف است هرگونه عدم‌پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا وضع تحریم تحت هرعنوان دیگر را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نودهزار سو افزایش یابد. شورای‌عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع می‌باشد. دولت باید ظرف مدت 4 ماه برنامه خود را برای این منظور جهت تصویب به شورا ارائه نماید.