کد خبر: 57607تاریخ انتشار : 1:33:57 - جمعه 3 فوریه 2017

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی؛

هنر گل آقا تبدیل زبان گزنده طنز به شیرینی مخاطب پسند بود

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی عصر دیروز در اولین همایش استانی گل آقا جهت بزرگداشت طنزپرداز برجسته کشور مرحوم کیومرث صابری فومنی در تالار سیدالشهدای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن برگزار شد گفت: هنر گل آقا تبدیل زبان گزنده طنز به شیرینی مخاطب پسند بود.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از راه سوم؛ حجت الاسلام والمسلمین مهدی افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی عصر دیروز در اولین همایش استانی گل آقا جهت بزرگداشت طنزپرداز برجسته کشور مرحوم کیومرث صابری فومنی در تالار سیدالشهدای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن برگزار شد گفت: شهرستان فومن در بسیاری از امور، دیار اولین ها است و شما امروز به شهری قدم گذاشته اید که به سبب داشتن بزرگان و اندیشمندان بسیاری همانند آیت الله بهجت فومنی، مرحوم میرزای قمی، آیت الله سید شفتی، شاعر پرآوازه گیلانی شیون فومنی، طنزپرداز برجسته کشور کیومرث صابری و بسیاری دیگر سرآمد و نگین شهرستان های دیگر استان است.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:در تاریخ ادبیات ما از گذشته های دور از قالب های گوناگونی چون نظم و نثر، لطیفه و طنز  برای انتقال مفاهیم به عامه مردم استفاده می شده است، اما با این وجود بسیاری هنوز بر این باور هستند که زبان طنز، زبانی تلخ و گزنده است ولی باید به این نکته توجه نمود که طنز معانی گسترده ای دارد و نباید آنرا با هجو یا هزل اشتباه گرفت.چرا که در هجو، هدف تمسخر، ریشخند و تخریب شخصیت طرف مقابل است در حالیکه طنز همان نمایاندن تناضعات مختلف در عرصه های اجتماعی است که به ظاهر مناسب جلوه می کنند.

وی با اشاره به هنر گل آقا بیان داشت: هنر یک طنزپرداز نیز کشف عدم تناسب در این تناسبات است و کیومرث صابری فومنی حاکم بلامنازع این عرصه است.

نماینده فومن و شفت در مجلس دهم در ارتباط با اولین نوشته های صابری که با عنوان « داستانهای جعفرآقا» در روزنامه اطلاعات چاپ شد تاکید کرد: روزنامه اطلاعات آن روزها به واسطه همین ستون پربیننده ترین روزنامه آن زمان بود.

حجت الاسلام و المسلمین افتخاری افزود: کیومرث صابری فومنی نه تنها اسباب شادمانی مردم را فراهم می ساخت که با انتقاد از دستگاه های مربوطه درصدد سنجیدن آستانه تحمل مسوولان برآمد و مرهمی بر دردها و زخم هایی گشت که در بطن جامعه ریشه دوانده بود.

وی  تصریح کرد: هنر گل آقا این بود که زبان تلخ و گزنده طنز را به شیرینی مخاطب پسند تبدیل نماید و در این راه سبک و سیاق ابداعی خودش را در پیش گرفت‌.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی  با اشاره به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری  مبنی بر «گل آقای مردم ایران» خاطرنشان کرد: باید همگان بر این باور برسند که این شهر زادگاه؛ مأمن و دیار بزرگان و اندیشمندان بسیاری از این دست است و از اینرو اگر جابه جایی هایی در بین مسوولان ذیربط آن صورت می گیرد تنها نشات گرفته از عدم رضایت مردم  و در جهت رسیدن به جایگاهی که شایسته مردم این شهر باشد است و درگیریها و منازعات شخصی در آن جایی ندارد. تا این شهر بسان گذشته همچنان سرآمد دیگران باشد و به بلندای آفتاب کماکان در عرصه های مختلف بدرخشد.