کد خبر: 57112تاریخ انتشار : 2:42:37 - سه شنبه 31 ژانویه 2017

مدیر حوزه علمیه آیت الله بهجت(ره) فومن در گفتگو با بهجت نیوز؛

مسئولان در عمل زندگی انقلابی داشته باشند

مدیر حوزه علمیه آیت الله بهجت(ره) فومن در گفتگو با بهجت نیوز به مناسبت فرارسیدن سی و هشتمین سالروز شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی گفت:همانطوری که حضرت آقا فرمودند من یک انقلابی ام مسئولان فقط ادعای انقلابی بودن نداشته باشند آنها باید در عمل زندگی انقلابی داشته باشند و در خدمت به مردم یک بازنگری اساسی داشته باشند.

به گزارش بهجت نیوز؛ به مناسبت فرارسیدن سی و هشتمین سالروز شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی نزد حضرت آیت الله قربانی حق امام جماعت مسجد حضرت ولی عصر(عج) بالامحله فومن و مدیر حوزه علمیه آیت الله بهجت(ره) این شهرستان رفتیم تا گفتگوئی در رابطه با دهه مبارک فجر با ایشان داشته باشیم.
آنچیزی که برای ما در حین این گفتگوی کوتاه پررنگ بود لحن صمیمی و گرم این روحانی انقلابی بود که شاید همین ویژگی ایشان یکی از علل اصلی محبوبیتش در قلوب مردم فومن باشد چرا که سال هاست در کنار تدریس در حوزه، مطالعه و تحقیق، اقامه نماز جماعت در مسجد بالامحله، پاسخگوی مسائل شرعی عامه مردمی می باشد که درصدد دانستن احکام دین شان هستند؛

۱-ضمن عرض سلام و ادب خدمت شما و تشکر بابت قبول این مصاحبه خواهش می کنم زمینه های ایجاد انقلاب اسلامی در سال ۵۷ را شرح دهید؟

اگر کسی فکر کند زمینه های اصلی ایجاد انقلاب اسلامی یک با فقط چند سال بوده است اشتباه می کند زیرا آن چیزی که باعث شد یک قیام  عمومی و خیزش ملی علیه نظام استبداد و رژیم ستم شاهی ایجاد بشود یک انگیزه نهفته و پنهان است که به سال های قبل برمی گردد و به زمانی مربوط می شود که مردم از نظام شاهنشاهی ناراضی بودند. یک رویکرد جدیدی در سطح ملی نسبت به تفکرات دینی بوجود آمد و باعث شد مردم به صحنه بیایند و قیام عمومی را انجام بدهند.

۲-به نظر شما پیام اصلی مردم ایران در انقلاب ۵۷ چه بود؟

پیام انقلاب در همان شعارهای انقلاب تبلور داشت شعارهای انقلاب اسلامی همان شعارهای آزادی خواهی بود که راجع به عدالت و اعتقادات اسلامی بود و در صحنه های مختلف توسط مردم به اجرا در می آمد.

۳-چه عواملی در پیروزی انقلاب اسلامی موثر بود؟

اولین عامل مهم رهبری امام خمینی (ره) بود و دوم حضور مردم همیشه در صحنه و تبعیت محض از دستورات امام راحل بود یعنی همه مردم با وحدت خود از  هیچ چیز در راه انجام این دستورات دریغ نمی کردند.

۴-مدیریت بی نظیر حضرت امام خمینی(ره) را چطور ارزیابی می کنید؟

مدیریت امام یک مدیریت مبتنی بر مدیریت مادی نبود بلکه یک مدیریت الهی و ولایی بود، امام خودشان اول از همه عامل و معتقد بودند و مردم وقتی اخلاص امام را می دیدند همه توان خود را خالصانه به کار می گرفتند.

5-جایگاه انقلاب اسلامی و حضرت امام را در سطح مردم کشورهای اسلامی و کشورهای مستضعف دنیا چطور میبینید؟

انقلاب اسلامی یک نقطه عطف تاریخی بود، یعنی یک تحولی جدیدی در نظام عالم بوجود آورد و با ایجاد انقلاب اسلامی تمام فضاهای سیاسی انقلابی و اجتماعی تغییر کرد. مثلا قبل از انقلاب دنیا دو بلوک غرب و شرق داشت که با پیروزی انقلاب اسلامی تمام این بلوک بندی ها بهم خورد و دین، مذهب و دینداری با رویکرد جدید خودش را در سطح بین المللی به نمایش گذارد.

6-یکی از شعار های اصلی انقلاب اسلامی ما شعار نه شرقی,نه غربی جمهوری اسلامی است این سیاست خارجی عزت مندانه ناشی از اعتقاد به تفکر امام و رهبریست باید ها و نباید های این سیاست در پایان دهه چهارم و اغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی چگونه باید باشد؟

اگر به همه انقلاب ها نگاه کنیم همه تاریخ مصرف دارند و به چند سال محدود می شود اما انقلاب اسلامی وارد سال سی و نهم می شود و یک عامل زنده ماندن انقلاب همان شعارهایی مانند نه شرقی نه غربی می باشد یعنی مردم ایران نه زیر بیرق امپریالیسم غرب و نه سوسیالیست شرق رفتند بلکه یک نظام و تفکر جدید را بوجود آوردند، چشمان بیدار مقام معظم رهبری هم پاسدار این ارزش ها می باشد.

7-مدیریت و رهبری رهبر معظم انقلاب در پاسداری از میراث خمینی کبیر که همان خط اصیل اسلام ناب است از نظر شما چگونه بوده است؟

من همیشه در مورد انقلاب اسلامی اعتقاد داشتم که امدادهای الهی پشت آن بوده است. یکی از ادله من برای امدادهای الهی  همین رهبری مقام معظم رهبری می باشد خداوند ایشان را نگه داشت و حفظ کرد و از آتش کینه دشمن در امان ماندند. ایشان در دنباله روی از خط امام به عنوان معمار انقلاب اسلامی و برخورد با هجمه هایی که همواره وجود دارد  با تیزبینی و قاطعیت  ایستادند واقعا می شود ادعا کرد که ایشان یک خلف صالحی برای امام(ره) در رهبری جمهوری اسلامی می باشند.

8- به نظر شما چه آسیب هایی پیش روی انقلاب اسلامی ماست؟

آسیب های عمده پیش رو انقلاب زیاد هستند، زندگی اشرافی و پرزرق و برق که در زندگی مسئولان راه پیدا کرده است و همچنین همدلی و صدق متقابل اگر بین مسئولین  نباشد بین آنها باید احساس خطر کرد.باید ببینیم فاصله ها  با شعارهای انقلاب را و آن ها را اصلاح کنیم و ریشه مشکلات را پیدا کنیم.

9-وظیفه اندیشمندان و جوانان در رابطه با انقلاب اسلامی چیست؟

آن چه که مسلم است انسان های صاحب خرد در راستای تفکر امام(ره) مردم را هدایت فکری می کردند، در مقابل جوانان هم نسبت به این تفکرات سعی می کردند خودشان را مسلح بکنند ترفند، دشمن هم همیشه این بوده است که مردم را در ناآگاهی قرار بدهند امروز هم در فضاهای مجازی سعی می کنند جوان را در ناآگاهی قرار بدهند که اگر جوانان آگاه باشند قطعا حماسه آفرین می شوند چرا که ما  هشت سال دفاع  مقدس را می‌بینیم که همت همین جوانان باعث پیروزی ما شد.

10-ممنون میشوم برخی از آثار عظیم انقلاب اسلامی را در داخل کشور نام ببرید؟

یکی از آثار بزرگ انقلاب اسلامی احیای دین مداری و تفکر دینی است قبل از انقلاب شخصیت مردم بر اساس دین و دین مداری نبود، امروزه شخصیت ملی ما بر اساس دین است، تبدیل شخصیت ملی به دینی یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی بود. نمونه بارز همان حضور مردم با تمام مشکلاتی که دارند در حماسه ۹ دی می باشد.

11-آینده انقلاب اسلامی را چطور ارزیابی می کنید؟

در خصوص آینده انقلاب باید بگویم  روند نشان می‌دهد که پیروزی نهایی متعلق به اسلام ناب خواهد بود.

12ـ مردم فومن از چه زمانی در راهپیمائی های قبل از انقلاب فعالیت داشتند؟

مردم فومن به تبع حرکت مردم در کشور بعد از شهادت آقا مصطفی خمینی وارد صحنه شدند و شعارهایی دادند که حمله کماندوها را در پی داشت  ولی فومنی ها به راهپیمایی ها ادامه دادند تا بالاخره انقلاب پیروز شد.

13-پاسداشت دهه فجر چه آثاری می توناند داشته باشد؟

دهه فجر علاقه قلبی مردم و حرارت انقلابی بودن  آن ها را به میدان وارد میکند با این که سال های زیادی گذشته است  ولی مردم با شور و شوق در صدد انجام برنامه های مختلف مرتبط با دهه فجر می شوند.

14-سخن پایانی؟

ما هر چه داریم از مردم داریم چرا که مرحوم امام خمینی (ره) مه می فرمودند که یک تار موی این کوه نشینان را با کاخ نشینان عوض نمی‌کنم چرا که این مردمان همه چیزشان را در طبق اخلاص می گذارند لذا مسئولان باید  با مردم صادق باشند همانطوری که حضرت آقا فرمودند من یک انقلابی ام مسئولان فقط ادعای انقلابی بودن نداشته باشند آنها باید در عمل زندگی انقلابی داشته باشند و در خدمت به مردم یک بازنگری اساسی داشته باشند.

ممنونم از وقتی که به ما دادید.

/محمدحامد نیکبخت گیلانی