کد خبر: 56953تاریخ انتشار : 7:16:22 - پنجشنبه 26 ژانویه 2017

بررسی یکی از هنرهای سنتی مردم گیلان؛

نمدمالی، صنعتی رو به فراموشی

نمد مالي هم از صنايعي است كه مانند: قالي بافي، گليم بافي و … با دست صورت مي‌گيرد، ولی متاسفانه امروزه این صنعت با ارزش و این هنر سنتی مردم گیلان، براحتی به دست فراموشی سپرده شده است.

به گزارش بهجت نیوز؛ نمدمالی یکی از صدها صنایع دستی کشور است که در گذشته در بسیاری از استان‌های کشور تولید می‌شده و امروز درحال فراموشی و نابودی است. نمدمالي و توليد محصولات نمدي شغلي طاقت فرسا و سخت به شمار مي رود که اين شغل و هنر يکي از شغل هاي قديمي و تاريخي استان می باشد.

از واقعيت تاريخي مشخص مي شود كه اولين زيرانداز و سپرهايي از جنس نمد، به 2300 سال پيش از ميلاد باز می گردد. قديمي ترين تاريخ پيدايش نمد را به داستان پسر حضرت سليمان نسبت می دهند. نمد در دوره صفوی در ايران رواج پيدا كرد.نمد بيشتر در جاهاي مرطوب، جهت مبتلا نشدن به بيماري هاي رماتيسمي و عضلاني، در سنگ بري ها جهت جلادادن به سنگ هاي تزئيني، در صنعت خودرو سازي براي كف ماشين ها، ‌براي تزئين خانه‌ها و چوپانان براي محافظت خود از حشرات موذي مانند: مار و عقرب و… در صحرا، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.مقاوم بودن، ارزان بودن، سهل الوصول، با دوام بودن، انعطاف پذيري از دیگر مزایای نمد می باشد.

رو به فراموشی رفتن این صنعت تنها مسأله‌اي است كه، برای توليد كنندگان آن، دغدغه و نگرانی ایجاد کرده است. چون امروزه با روي كار آمدن انواع موكت، روفرشی و حصيرها، مشتريان كمتري به سراغ نمد مي‌آيند. امروزه تنها مسأله‌اي كه در دنيا نسبت به صنايع دستي وجود دارد، استفاده از طرح ها و رنگ هاي زيباست.

چگونگی ساخت نمد
در ابتدا پشم گوسفند را با دست تمیز کرده (آشغال وخاک ها را از آن جدا می کنند) و بعد پشم گوسفند را کفون می کنند(کفون وسیله ای است به درازی یک متر که نخ هم به آن وصل می باشد و با چوب آن پشم گوسفند را ضربه می زنند تا کاملا تمیز شده‌ و حالت پفی بگیرد) سپس یک چادر پهن می کنند و پشم گوسفند را روی آن پهن کرده  به طوری که کاملا هموار و یک دست باشد، پشم رنگ شده ای که از قبل آماده شده بود را روی نمد به عنوان نقش گل به کار می برند و در مرحله بعد یک کیلو صابون رودباری (این صابون مخصوص نمد مالی می باشد) را ریز کرده و داخل آبجوش می ریزند تا کاملا صابون در آن حل شود و هیچ اثری از صابون نماند،سپس با جارو (جارو گندم) آب جوشیده که با صابون حل شده بود را روی نمد می پاشند و بعد از آن چند نفر با هم نمد را به شکل لوله ای در آورده و حدودا ۱۰ ساعت به طور مستقیم آن را می مالند و دوباره نمد را پهن کرده و آب صابون مخلوط شده را روی آن می پاشند و باز مثل قبل آن را به شکل لوله ای در آورده و اینقدر نمد را می مالند تا نمد ضخیم وجمع شود. در مرحله بعد دوباره آنرا به شکل لوله ای در آورده و چند نفر با پا ضربه میزنند،و  یک روز کامل آن را به همان شکل لوله ای در گوشه ای گذاشته و سپس آن را در نور مستقیم آفتاب پهن کرده تا خشک شود.