کد خبر: 56900تاریخ انتشار : 15:14:30 - چهار شنبه 25 ژانویه 2017

تغییر موضع 180 درجه ای وزیر خارجه؛

ظریف دیروز: اشتباه کردم به کری اعتماد کردم/ ظریف امروز: به برجام افتخار می‌کنم، ما اعتماد نکردیم!

صبح امروز وزیر خارجه کشورمان در اظهاراتی ۱۸۰ درجه مخالف آنچه از بیاناتش در جلسه کمیسیون امنیت ملی افشا شده بود از برجام دفاع کرد.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از ۸دی، چندی پیش کریمی قدوسی نماینده مشهد از اعتراف به اشتباه محمد جواد ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی پرده برداشت و رئوس سخنان وزیر خارجه در این جلسه را در اختیار رسانه ها قرار داد که به شرح ذیل است:

* من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم

* به حرف جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعتماد کردم

* اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم

* می‌پذیرم اشتباه کردم

* مسئولیت آن را می‌پذیرم

* ما با صحبت و قول آقای کری اظهار نظر کردیم

* این اشتباه بزرگی بوده که من کردم

* به جان کری بعد از نقض اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت گفتم: «شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است»

* قبلا جان کری وزیر خارجه و وزیر خزانه‌داری آمریکا به ما گفتند اگر قانون داماتو به سنا برود ما روش‌هایی داریم که جلوی آن را بگیریم.

 

اما روز گذشته خبرگزاری ایسنا اظهارات جدید و متفاوت ظریف را نسبت به آنچه در جلسه غیرعلنی گفته بود انعکاس داده است. وزیر امور خارجه کشورمان در جمع تعدادی از تجار و بازرگانان که در اتاق بازرگانی تهران گرد هم آمده بودند، ضمن شنیدن سوالات و صحبت‌های آنان در سخنانی گفت: اتفاقی که در کشور با برجام رخ داد رفع موانعی بود که ایجاد آن چندین سال طول کشید. موانعی که در مسیر تجارت و بازرگانی ایران ایجاد شد به یک‌باره ایجاد نشده بود، بلکه با گذشت زمان و به مرور ایجاد شد. اگر خاطر دوستان باشد وقتی اتحادیه اروپا می‌خواست تحریم‌های نفتی علیه ایران اعمال کند در ابتدا شش ماه به خود فرصت داد. برخی فکر کردند که به ما فرصت داده است، در حالی که به خودشان فرصت دادند تا از مسیرهای دیگر بتوانند نفت مورد نیازشان را تامین  کند. به همین دلیل شروع تحریم نفتی ایران به افزایش قیمت نفت منجر نشد، بلکه به کاهش قیمت نفت منجر شد. من چندی پیش برای تهیه گزارش برای مجلس این آمار را بررسی کردم و آمار مشخص می‌کرد که قیمت نفت در آن مقطع با شروع تحریم‌های نفتی علیه ایران نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه کاهش پیدا کرده است.

ظریف در همین ارتباط ادامه داد: ایالات متحده آمریکا وقتی تحریم نفتی ایران را بر سایر کشورها اعمال کرد، آن کشورها را موظف کرد که هر شش ماه یک‌بار ۲۰ درصد از خرید نفت‌شان از ایران را کاهش دهند و در همان موقع وزارت انرژی آمریکا موظف بود به صورت مرتب این گزارش‌ها را در این ارتباط تهیه کند.

آنها (آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها) با برنامه‌ریزی تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کردند

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان افزود: منظورم از بیان این صحبت‌ها این است که آنها با برنامه‌ریزی این تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کردند و این تحریم‌ها در چارچوب یک روند اتفاق افتاد. شما به تعاملات بانکی که نگاه کنید متوجه این موضوع می‌شوید. تعداد کارگزاران بانکی از سال ۸۹ و ۹۰ که حدود ۶۷۰ کارگزار بودند به صورت تدریجی کاهش پیدا کرد و به ۵۰ کارگزار رسید، البته برجام این روند را متوقف کرد و باید توجه داشته باشیم که مدتی طول می‌کشد که ما به حالت اول برگردیم.

وی گفت: اتفاقی که در طول سال‌های گذشته به تدریج برای کشور رخ داد این بود که کشور به خاطر این مسائل از امکاناتی محروم شد، ولی باید توجه کنیم که روند حرکتی دنیا در این فاصله متوقف نشده و به حرکت خود ادامه داده است و حتی ما در آن مقطع به خاطر بحران اقتصادی که در سطح جهان رخ داد شاهد تحولات سریعی در حوزه بانکی بودیم، قوانین و مقررات جدیدی در این حوزه شکل گرفت و این اتفاقات در حالی رخ می‌داد که ما بیرون از بازی بودیم و چون در تحریم قرار داشتیم، چندان نگران این روند نیز نبودیم. چون بر روی ما تاثیر نمی‌گذاشت ولی با تغییر شرایط و موضوع برجام ما ناگهان با این مشکلات مواجه شدیم.

ظریف ادامه داد: این‌گونه نبود که ما قبل از تحریم‌های هسته‌ای با مشکلات دیگری رو به رو نبوده باشیم. مثلا همین قانون داماتو که اکنون از آن به عنوان آیسا نام برده می‌شود به سال ۱۹۹۶ میلادی بر می‌گردد.

وی با اشاره به اقداماتی که آن زمان ایران در مورد این قانون انجام داد، در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: کاری که برجام انجام داد این بود که تا آنجا که به بحث هسته‌ای بر می‌گشت تلاش کرد موانع را حذف کند. چون پرونده ایران به بهانه موضوع هسته‌ای وارد شورای امنیت شده بود تحریم‌های دیگری که علیه ایران اعمال می‌شد با جدیت بیش‌تری پیگیری می‌شد.
موفقیت برجام در این بود که بتواند فضای روانی که در جهان علیه ایران ایجاد شده بود را آرام کند

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: تحریم بیش از آنکه مقررات و قوانین باشد، ایجاد یک فضای بین‌المللی است، ایجاد نگرانی برای طرف مقابل شما از آینده روابطش با شماست. این نگرانی باعث می‌شود که هر ادعا و فشار جدید که در این فضا مطرح می‌شود، جای طرح پیدا کند. بنابراین موفقیت برجام در این بود که بتواند فضای روانی که در جهان علیه ایران ایجاد شده بود را آرام کند. به همین دلیل بدخواهان ایران از قبل و بعد از برجام تلاش‌شان بوده که این آرامش ایجاد نشود. وقتی می‌بینیم فلان نماینده آمریکا به مقامات ایرانی نامه می‌نویسد که به اوباما اعتماد نکنید، در واقع دلش برای ما نسوخته بلکه می‌خواهد این پیام را بدهد که آن فضای روانی هم‌چنان وجود دارد. در همین راستا سناتورهای آمریکایی و نمایندگان آنها بیش از ۵۰ طرح قانونی (لایحه) به مجلس و سنا فرستادند بدون این‌که هیچ کدام عملیاتی و قانونی شود و همه در این راستا بود که این فضا را ایجاد کنند که ارتباط با ایران هم‌چنان خطرناک و هزینه‌بردار است. آنها در همین راستا از عبارت “هزینه حیثیتی کار با ایران” استفاده می‌کنند و در واقع می‌خواهند این‌گونه القا کنند که فضا هم‌چنان جهت کار با ایران نامناسب است و هزینه کار کردن با ایران بالاست. هم اکنون نیز تلاش می‌کنند که این فضای نگرانی در مورد کار با ایران را ایجاد کنند.

وی افزود: واقعیت این است که برجام این فضا را شکسته است و نباید اجازه بدهیم که تحت تاثیر این فضا قرار بگیرد و این کار نیازمند مقداری کار و ریسک است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به وظایف بخش خصوصی و تجار و بازرگانان در این ارتباط گفت: همان‌طور که شما بیش‌ترین منفعت را از برجام می‌توانید ببرید تاثیر مهمی نیز می‌توانید در حفظ آن داشته باشید.

ظریف در ادامه سخنان خود در همین راستا افزود: بعضا در جلسه هیات دولت به خاطر این‌که ما توانستیم نفت‌مان را بفروشیم یا هواپیما بخریم برخی از دوستان از من تشکر می‌کنند به خاطر موضوع برجام. ولی من در جلسه قبل هیات دولت خطاب به این دوستان بزرگوار گفتم که من باید از شما تشکر کنم چرا که شما با اقدامات خود و تلاش‌هایی که کردید باعث شدید که برجام حفظ شود.

وی با بیان این‌که تحریم‌هایی که علیه ایران بود، به صورت رسمی در سه حوزه نفت، حمل و نقل و بانک بود و دیگر بخش‌ها جنبه روانی داشت مثلا برخی بانک‌های خارجی برای وارد کردن دارو برای ما ال سی باز نمی‌کردند ادامه داد: بعد از برجام در دو حوزه نفت و حمل و نقل ما توانستیم به دلیل تلاش‌های وسیعی که در وزارت‌خانه‌های راه، نفت و بخش خصوصی انجام شد برجام را در این دو حوزه پیش ببریم. در مورد بانک‌ها نیز همان‌طور که شما می‌دانید بانک‌ها محافظه کار هستند و کار سخت‌تر است. همان‌طور که به تدریج تحریم‌ها در این حوزه علیه ما اعمال شد و آنها به تدریج از این صحنه کنار رفتند، با همان روند تدریجی به صحنه باز می‌گردند و این به خاطر ماهیت محافظه‌کار بودن موسسات پولی و مالی است.

به برجام افتخار می‌کنم
نباید برجام را هر روز مطرح کنیم

رییس دستگاه دیپلماسی کشور با بیان این‌که برخی خیال می‌کنند من بابت برجام شرمنده‌ام در حالی که اتفاقا به آن افتخار می‌کنم ادامه داد: اما معتقدم که نباید برجام را هر روز مطرح کنیم. برجام یک واقعیت دنیاست و آن باید جزء شرایط عادی باشد. هر روز دعوا نکنیم که نمره برجام ۱۰۰ است یا ۵. من نمره نمی‌دهم، اما باید توجه کنیم که برجام یک توافق چند جانبه است که هر یک از طرف‌ها نکاتی را در مورد آن پذیرفته‌اند. آمریکا بیش‌ترین نکات را پذیرفت. آنها معتقد بودند که ما نباید غنی‌سازی یا آب سنگین داشته باشیم. تحریم‌ها بزرگ‌ترین سرمایه برای آن‌ها بود ولی آنها آن را از دست دادند. در این توافق فقط یک طرف معامله نکرده است.

ظریف تاکید کرد باید از فضایی که برجام ایجاد می‌کند استفاده کنیم.

snapback تضمینی است که می‌توانیم برجام را ادامه دهیم

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع snapback (بازگشت فوری تحریم‌ها) اشاره کرد و گفت: بازگشت تحریم‌ها به معنای نقطه ضعف برجام نیست، بلکه به خاطر تضمین ادامه برجام است. snapback دو نکته را به ما نشان می‌دهد، از جمله این‌که ما هیچ کدام به هم در جریان مذاکرات اعتماد نداشتیم و اعتماد نکردیم. در جریان این مذاکرات آورده ما برنامه هسته‌ای بود و آورده آن‌ها تحریم‌ها بود.

ظریف با بیان این‌که «اگر ما به نقطه‌ای برسیم که این توافق چیز خاصی برای ما ندارد، می‌توانیم به برنامه هسته‌ای‌مان برگردیم و احتیاج به اجازه کسی نداریم» گفت: این کار یک کار آنی برای ماست ولی برای آن‌ها بازگشت به عقب کار آنی نیست و آن‌ها باید روندی را طی کنند.

وی تاکید کرد: اسنپبک به این معنا نیست که زمینه‌ای فراهم شده که هر کس هر لحظه‌ای که خواست برجام را لغو کند، برخی فکر می‌کنند وزیران خارجه شش کشور بیکار بودند که دو سال وقت بگذارند، بحث کنند و بعد بندی را در توافق بگذارند که هر لحظه که خواستند برجام را به هم بزنند. باید توجه کنیم که snapback تضمینی است که می‌توانیم برجام را ادامه دهیم.

وزیر امور خارجه در بخش دیگر از صحبت‌های خود با ارائه توضیحات در مورد بازگشت تحریم‌ها ادامه داد: این موضوع را بحث جدی نمی‌دانیم. در مذاکرات اخیر دوستان ما آمریکایی‌ها را قانع کردند که دو مقرره جدید را به عنوان راهنمای جدید مطرح کنند که با آن بسیاری از مشکلات مربوط به بازگشت آنی تحریم‌ها حل می‌شود.

ظریف ادامه داد: برجام در یک فضای کامل بی‌اعتمادی به نتیجه رسید. ما اعتماد نداشتیم و طرف مقابل نیز اعتماد نداشت و در بحث‌هایی که امروز در آمریکا توسط افراد جدید مطرح می شود مبنای آن بر بی‌اعتمادی است.

وی در سخنان خود به اهمیت افزایش تماس‌ها و تعاملات بین‌المللی از سوی ایران اشاره کرد و گفت: وقتی این تعاملات افزایش پیدا کند هر یک از این تعاملات در راه مشکل‌تراشی برای برجام مانع ایجاد می‌کند. مثلا قرارداد با بوئینگ، ایرباس و سایر قراردادهای نفتی در این مسیر مانع ایجاد می‌کنند. ما باید با برنامه‌ریزی در این مسیر پیش برویم و آن‌که برجام را حفظ می‌کند، ما هستیم.

ایران امروز در تمام حوزه‌ها کنش‌گر است

این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: ایران امروز در تمام حوزه‌ها کنش‌گر است و دیگر موضوع نیست. به خصوص در ارتباط با مسائل مربوط به خودمان ما تعیین‌کننده هستیم و این‌طور نیست که بایستیم و یک نفر بیاید برجام را فورا بازگرداند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود بعد از ارائه توضیحات در مورد برجام به پیشنهادات مطرح شده از سوی تجار و بازرگانان در این جلسه اشاره کرد و گفت: پیشنهادات را قبول داریم، ولی باید در مورد آنها طراحی و اولویت‌بندی کنیم.

انتهای پیام/

  1. شهروندعادی گفت:

    بهجت نیوزعزیز! این سوژه کریمی قدوسی نماینده تندروی حامی احمدی نژاددرمجلس خیلی کهنه ونخ نماشده وارزش کارکردخبری خودراپس ازتکذیب کمسیون امنیت مجلس که میزبان ظریف درآن جلسه بوده وفیل صوتی سرهم شده ومونتاژشده کریمی قدوسی رافاقداعتباردانست،به کلی ازدست دادوعجیب است که بهجت نیوزهنوزبه این موضوع می پردازد!!