کد خبر: 56768تاریخ انتشار : ۱۴:۴۲:۵۶ - یکشنبه ۳ بهم ۱۳۹۵

همه ابهام‌های طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل‌های شمال

به نظر می رسد طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل های شمال کشور تنها راهکار نجات این زیست بوم ها باشد با این حال ابهاماتی در این خصوص وجود دارد.

به گزارش بهجت نیوز؛ بسیاری از دوستداران طبیعت در حالی اجرای طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل‌های شمال را تنها راهکار نجات این جنگل‌های کهن می‌دانند که به نظر می‌رسد سازمان جنگل‌ها و مراتع مخالف اجرای آن است. بر اساس این طرح بهره‌برداری از جنگل‌های شمال و هرگونه برداشت چوب به وسیله شرکت‌های چوب بری به مدت ۱۰ سال ممنوع اعلام شده است. اکنون این طرح با تایید هیات دولت به لایحه تبدیل شده و در اختیار مجلس قرار گرفته تا در خصوص آن تصمیم‌گیری شود. رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان فومن درباره اجرای طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل‌های شمال، بیان کرد: طرح تنفس جنگل قبل از تدوین و اجرای طرح جامع حفاظتی ـ احیایی جنگل‌ها به معنای توقف مدیریت منابع طبیعی در تثبیت پایداری این میراث جهانی است.
«اکبرمهتدی حقی» بیان کرد: طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال و نداشتن نگاه اقتصادی به این سرمایه زیستی با اهمیت و بی‌نظیر یکی از طرح‌های مهم و پرفایده ملی به شمار می‌رود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فومن ادامه داد: توان اکولوژیکی این منابع با توجه به بهره‌برداری‌های بی‌رویه در دهه‌های اخیر، نظارت ناکافی بر تهیه و اجرای برخی از طرح‌های جنگل‌داری، توسعه روستاهای حاشیه جنگل و حضور مخرب دام در جنگل‌ها، در حال تحلیل و اضمحلال است. در بسیاری از مناطق هم تجدید حیات طبیعی جنگل کاملاً متوقف شده است.
مهتدی حقی اضافه کرد: سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور نباید مدیریت مؤثر خود بر این منابع را با توقف اجرای طرح‌های جنگل‌داری کاهش دهد.
بنابر این لازم است که قبل از تعطیلی طرح‌های فعال و اتمام قرارداد شرکت‌های تعاونی جنگل‌نشین که در هر حال عامل مؤثری در مدیریت حفاظتی به شمار می‌روند، طرح جامع حفاظتی و احیایی جنگل‌های شمال بر اساس واحدهای مدیریتی موجود یعنی حوضه آبخیز تدوین و اجرایی شود.
وی گفت: احیا و توسعه و حفاظت کامل از جنگل‌های ۴/۱  میلیون هکتاری شمال با توجه به امکانات و اعتبارات محدود و کمبود نیروی انسانی سازمان جنگل‌ها میسر نیست و مستلزم صرف اعتبارات مناسبی است که قبلاً بخشی از آن به‌وسیله بهره‌برداری از درختان صنعتی جنگل تأمین شده است.
وی تأکید کرد: رها کردن جنگل بدون اجرای طرح مدیریت حفاظتی ـ احیایی تحت نظارت سازمان با توجه به طمع افراد ناآگاه یا سودجو و فرصت طلب، فقط تخریب بیشتر جنگل‌ها را به‌دنبال خواهد داشت و احتمالاً باعث رشد پدیده شوم قاچاق چوب و توسعه دامداری در جنگل میشود.

قاچاق الوار‌های توسکا
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فومن با بیان اینکه فومن دارای ۵۵ هزارهکتار مراتع ییلاقی است از کشف و ضبط الوار‌های توسکا از قاچاقیان چوب خبر داد.  مهتدی حقی گفت: در پی کسب اخباری مبنی برفعالیت قاچاقچیان محصولات جنگلی در زمینه قاچاق چوب درخت توسکا و با اقدام به‌موقع اطلاعاتی و عملیاتی یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و فرماندهی پلیس آگاهی شهرستان، این مقدارچوب کشف و ضبط شد.  وی به دستگیری ۲ متخلف در این خصوص اشاره و تصریح کرد: این محموله قاچاق به یک قاچاقچی حرفه‌ای قطع درختان جنگلی در منطقه گیلوندرود تعلق داشت. متخلفان باتشکیل پرونده برای طی مراحل قانونی به دادسرای شهرستان فومن ارجاع داده شدند.
مهتدی حقی اهداف اصلی حفاظتی اداره منابع طبیعی را مبارزه همه جانبه باسوداگران قاچاق چوب‌آلات جنگلی دانست و افزود: بدیهی است پیشگیری از قطع درختان جنگل‌ها دارای اهمیت فراوانی است. پس از قطع درختان حتی اگر متخلفان دستگیر شوند، فاجعه حذف این درختان قابل جبران نیست.
وی بابیان اینکه قطع چنین درختانی که معمولاً دارای سنین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال هستند، قطعاً ضایعه جبران‌ناپذیری برای جنگل خواهد بود، گفت: درهرصورت این اداره باکمبود شدید نیرو و امکانات و تجهیزات قادربه پیشگیری و فرهنگسازی مؤثر نیست و تنها پس ازقطع این درختان و درمبادی خروجی اقدام به کشف و ضبط چوب‌آلات می‌شود.
رئیس منابع طبیعی وآبخیزداری فومن ازهمه همشهریان خواست درصورت مشاهده هرگونه قطع اشجار در اراضی جنگلی، مراتب را ازطریق شماره تماس ۳۴۷۲۳۰۴۲ به این اداره یا با شماره تماس ۱۵۰۴ به فرماندهی یگان حفاظت گیلان اعلام کنند.

پیش‌بینی تخریب جنگل‌های شمال
هادی کیا دلیری، رئیس انجمن علمی جنگل کشور: در گذشته پیش بینی شده بود زاگرس به زوال خواهد رفت. در چند سال اخیر از مجموع ۶ میلیون هکتار جنگل زاگرسی حدود یک میلیون هکتار از بین رفته است و بازگشت زیست بوم آن امکان پذیر نیست. همین سرنوشت برای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده برای جنگل های شمال کشور قابل پیش بینی است. علاوه بربرداشت بی رویه چوب از جنگل ها، بشر اقدام به تخریب زیست بوم کرده، به طوری که آمارها نشان می دهد ایران پنج برابر استاندارد جهانی از جنگل های خود بهره برداری کرده است.
در پنج سال اخیر طغیان ۴۵ نوع آفت را در سطح بیش از ۳۵۰ هزار هکتار جنگل های هیرکانی داشتیم که برخی از این آفات حتی برای سلامتی انسان نیز خطرناک هستند و علاوه بر ایجاد مشکل در انسان، صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد. در ۱۰ سال گذشته میزان آتش سوزی های جنگل های شمال کشور ۱۹۰ هزار هکتار افزایش یافته و تمام زیست بوم جنگلی دستخوش تغییر شده است. همچنین در پنج سال اخیر ۴۰ میلیون اصله درخت ۳۰۰ ساله شمشاد را که بومی جنگل های ایران هستند و به ثبت جهانی رسیده اند، از دست داده ایم. در سال های اخیر با مرگ و میر دسته جمعی گونه های کلیدی زیست بوم ایران مواجه شده ایم، به طوری که این گونه ها قابل برگشت نیستند.
در گذشته ۱۳۰ رودخانه دایمی و بیش از ۱۲ تالاب از جنگل های شمال کشور تغذیه می شدند که اکثر این رودخانه ها از شرایط دایمی به فصلی تغییر وضعیت داده اند.

/الهام حیدری