کد خبر: 56670تاریخ انتشار : ۱۲:۳۹:۵۷ - جمعه ۱ بهم ۱۳۹۵

عصر روز گذشته در فومن؛

آئین نکوداشت محمدتقی مرتاض هجری برگزار شد+تصاویر

عصر روز گذشته در فومن آئین نکوداشت استاد محمد تقی (احمد) مرتاض هجری به همت کانون فرهنگ فرهت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فومن برگزار شد.

به گزارش بهجت نیوز؛ عصر روز گذشته در فومن آئین نکوداشت استاد محمد تقی (احمد) مرتاض هجری به همت کانون فرهنگ فرهت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فومن برگزار شد.

در این مراسم کانون فرهنگی کودکان و نوجوانان فومن میزبان ارادتمندان استاد محمد تقی مرتاض هجری بود و سخنرانان برنامه اعم از نوری کیافر فعال ادبی و پژوهشگر تاریخ، افشین جعفری خواه کارگردان تیاتر،نورالدین هاشمی دبیر بازنشسته ادبیات ، سیاوش یحیی زاده مدیر گالری پویا و احمد قربانزاده از موسسین خانه فرهنگ گیلان هرکدام در سخنانی جداگانه ضمن تشکر از برگزاری مراسم و بیان جایگاه والای استاد در هنر گیلان از لزوم توجه بیشتر به مقوله هنر در ایجاد توسعه همه جانبه و ایجاد بستر سالم برای رشد و تعالی سخن گفتند.

در بخش انتهائی این نکو داشت که با تشویق ویژه حضار به دلیل حضور همسر استاد محمد تقی مرتاض هجری سرکار خانم پیشگر از دبیران بازنشسته و مسول خیریه محک در استان گیلان همراه بود سینا رمضانی مقدم هنرمند جوان و فعال فومنی اثر هنری خود رو که تصویر پرتره مرتاض هجری بود به پاس یک عمر فعالیت هنری به ایشان تقدیم نمود و سپس با حاضران مراسم با گرفتن عکس یادگاری ،شب فرهنگی فرهت را به خاطره ای ماندگار در قاب دوربین و ذهن این دیار تبدیل نمودند .

شایان ذکر است محمد مرتاض هجری، نقاش، داستانویس و منتقد هنری در سال ۱۳۲۱ در فومن متولد شد. او سال ۱۳۴۸ در رشته ی هنرهای تجسمی به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران وارد و در سال ۱۳۵۲ فارغ التحصیل شد.وی از سال ۱۳۴۱ به استخدام آموزش و پرورش در آمد و به عنوان مدرس هنر در مراکز آموزشی دولتی تهران، اصفهان و رشت خدمت کرده است.

از مرتاض تاکنون شش کتاب با عناوین با ستارگان روشن غروب، در همنشینی رنگها، تاملات هنری، هنر و هنرمند، بگذار فانوسها روشن بماند، خط نازک نگاه، در زمینه های داستان، نقد هنری و شعر منتشر شده است.
مجموعا ۲۴ نمایشگاه در شهر های رشت، بندر انزلی، لاهیجان، تهران، دانشکده معماری اردبیل، دانشکده معماری یزد داشته و برنده ی جایزه ی اول در نمایشگاه گرافیک یزد می باشند.

سبک اغلب کارهای ایشان انتزاعی می باشد.وی از اساتید دانشگاه ایشان می توان به هانیبال الخاص، پرویز تناولی، مرتضی ممیز، جلال شباهنگی، حبیب الله آیت الهی، سیما کوبان، مهندس میرفندرسکی، خانم شاهند پاینده، محسن وزیری مقدم، مارکو گریگوریان، اشلامینگو، دکتر هادی شفائید اشاره نمود.

photo_2017-01-20_12-01-58 photo_2017-01-20_12-02-19 photo_2017-01-20_12-03-29 photo_2017-01-20_12-03-42 photo_2017-01-20_12-04-06

45 454554photo_2017-01-20_12-04-19