کد خبر: 56432تاریخ انتشار : 21:37:16 - دوشنبه 16 ژانویه 2017

بهجت نیوز بررسی می کند؛

نگاهی گذرا به خواص بسیار روغن شحم گاو

روغن شحم گاو به روغن چربی اطراف قلوه گاه گاو اطلاق می شود که روغن بسیار لطیفی است و دارای منافع و خواص بسیار می باشد که بررسی آن خالی از حسن نیست

به گزارش بهجت نیوز؛ روغن شحم گاو به روغن چربی اطراف قلوه گاه گاو اطلاق می شود که روغن بسیار لطیفی است و دارای منافع و خواص بسیار می باشد که بررسی آن خالی از حسن نیست.

خواص روغن شحم گاو
آب کردن چربی های زیر شکم ، رشد عضلانی بدن ، تناسب اندام ، منبع تولید انرژی و توان بسیار عالی و تقویت کننده ی بسیار موثر سیستم دفاعی بدن است.
امیر المومنین امام علی (ع) در این باره می فرمایند:
پیه هم اندازه خود ، بیماری را از بدن بیرون می برد ،‌مردم به هیچ چیز بهتراز روغن حیوانی و قرائت قرآن درمان نجسته اند.
روغن شحم در طب اسلامی – سنتی در اطراف قسمت های مختلف بدن گاو چربی های خاصی شکل می گیرد که به آنها پیه یا شحم گفته می شود. در طب سنتی ایران و در طب اسلامی به خوردن روغن هایی که منشأ حیوانی دارند مثل روغن پیه بسیار تأکید و سفارش شده است و در میان پیه ها پیه ی قلوه گاه چون از لطافت بیشتری برخوردار است همواره مطلوب تر بوده و از اهمیت خاصی برخوردار است .

از جمله خواصی که برای روغن پیه ی قلوه گاه گاو گفته شده:

رشد و تقویت کننده عضلات بدن – تقویت کننده سیستم دفاعی بدن – افزایش رشد و تقویت استخوان- کاهنده فشار خون- بازگشایی عروق و رگ های بسته بدن-آب کننده چربی های زیر شکم و چربی های اضافی بدن- انرژی زا و دفع سموم بدن.
دکتر مهدی فهیمی رئیس انستیتو بین المللی طب سنتی ایرانیان ماد در مجموعه سفیر سلامت در مورد پیه گاو می گوید:  شاید جهان غرب برای پیشرفت خود از برداشت هیچ نکته ای از شرقی ها خصوصاً جهان اسلام فرو گذار نکردند … و در حال حاضر چیزی را به ما می دهند که توصیه ی پیشوایان ما بوده است ، به عنوان نمونه ، از امام صادق (ع) سؤال شد : چه پیه ای هست که اگر ما آن را بخوریم مفید باشد ؟ امام می فرمایند : مصرف پیه ی گاو که وقتی وارد بدن بشود ، هم تراز خود بیماری را از بدن بیرون می کند . در کشور ما کسی به این نکته توجه نکرده است ، این کالای با ارزش خیلی ارزان از کشور ما خارج می شود ، ولی کشور سوئیس به این مسئله پرداختـه و دارویـی را آماده کرده است که متخصصین روماتولوژیست و ارتوپد ما آن را زیـاد تجویز می کنند و نام آن سلدرین است ، اما مایه ی اصلی این دارو پیه ی گاو است و این یک نمونه از مطالعات کاربردی غربی ها روی احادیث پیشوایان است
همچنین در جای دیگر می گوید : «یکی از اجزای اصلی غذاهای امروزی روغن هاست … آن چیزی که بسیار حائز اهمیّت است روغن های حیوانی است … مصرف روغن های حیوانی در طب سنتی بسیار تأکید می شود یعنی حجم کم اما کیفیت خوب … مثل روغن های پیه و دنبه ، این روغن ها در حجم کم می تواند انرژی بسیار بالایی را به وجود بیاورد

بهترین روغن مفید برای انسان:

دکتر حسین روازاده رئیس مؤسسه پژوهشی درمانی احیای طب جامع ایرانیان و پزشک با تجربه در زمینه تغذیه ی انسان می گوید : « این روغن یکی از بهترین روغن های مفید برای انسان است و برای آب کردن چربی زیر شکم و تناسب اندام استفاده ی خوراکی از آن توصیه شده است

طریقه ی مصرف و نگهداری :

روغن پیه ی گاو را می توان برای سرخ کردنی ها ، خورش ها ، پلو ها ، برنج و همراه با عسل ، شیره ی انگور و … مصرف کرد و توصیه شده که ابتدا آن را در ظرفی حرارت داده تا مایع شود و سپس مصرف کنید . بهتر است روغن پیه را در یخچال یا فریزر نگهداری کنید . طرز تهیه روغن شحم گاو روغن شحم گاو روغن بسیار لطیفی است و زود آب می گردد. برای این که نسوزد و خوب آب شود باید همراه آن، مقداری از روغن های جاهای دیگر داخل شکم گاو که جزء احشاء است و کمی مقاوم تر از روغن اطراف قلوه می باشد نیز اضافه نمایید. مثلاً به ازای یک کیلو چربی اطراف قلوه، دویست گرم نیز چربی احشاء را داخل ظرفی ریخته و بگذارید با شعله سوزنی کم کم آب شود. بعد از آب شدن، روغن را از صافی بگذرانید و در یخچال نگهداری نمایید.

مزایای روغن حیوانی نسبت به روغن نباتی ؟

اخرین تحقیقات علمی دنیا نشان می دهد که اسید آراشیدونیک روغنهای حیوانی سبب افزایش HDL و کاهش LDL می شود. از نظر طب اسلامی وطب سنتی خواص روغن حیوانی بیشمار است. از آن جمله می توان به: استخوانسازی. کاهش غلظت خون. کاهش چربیهای زاید شکم. شادابی و سفیدی پوست و سمزدایی از بدن اشاره کرد. تغذیه ی سلولهای خود عضله ی قلب از اسیدهای چرب است که تنها در روغن حیوانی به وفور یافت میشود. یکی از ارکان طول عمر وجوانی پایدار از نظر طب سنتی مصرف مداوم روغن حیوانی است. به فرموده پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سن انسان که به پنجاه سال رسید سزاوار نیست که شب را روز کند و شکمش از روغن گاو خالی باشد. (البته مصرف روغن گاو برای جوانان هم بسیار مفید میباشد و مقصود از این سخن ضرورت مصرف این روغن برای کهنسالان میباشد) امام صادق (ع) فرمود: به همان اندازه که روغن حیوانی مصرف میشود. به همان اندازه چربی از بدن شما دفع می شود (یا می سوزد) یکی از بهترین درمانهای چاقی مصرف مداوم روغن حیوانی با غذاهاست. جایگزین روغن حیوانی . روغن زیتون، کره حیوانی اصلی، روغن دنبه و روغن کنجد است. ذکر این مطلب به جاست که روغنهای گوسفندی به علت دیر هضم بودن و سنگینی باید کمتر مصرف شوند اما روغنهای گاوی مشکلی ندارند. اگر احیانا دچار مشکلات خونی مانند قند خون، فشار خون، چربی خون و این قبیل بیماریها هستید مصرف روغن و کره گاوی را به مقدار کم به شما توصیه میکنیم، مطمئن باشید ضرر نمیکنید زیرا علت اصلی این امراض مصرف روغن های صنعتی جامد و مایع است…

photo_2017-01-15_13-30-32

مصرف روغن شحم گاو  از دیدگاه ائمه معصومین (ع):

پیامبر خدا صل الله علیه وآله:
هر کس یک لقمه چرب شده به روغن حیوانی بخورد، به همان اندازه ، بیماری از تن او فرو می ریزد. گوشت گاو، درد است و روغن آن ، شفا و شیرش نیز درمان . هیچ چیز، همانند روغن گاو، به بدن در نیامده است .
امام علی علیه السلام:
گوشت گاو، بیماری است و شیر آن ، شفاست و روغنش درمان است . پیه هم به اندازه خود، درد را از بدن برون می برد و مردم به هیچ چیز، برتر از روغن گاو، درمان نجسته اند.
امام رضا علیه السلام:
هر کس می خواهد از درد نشیمنگاه در امان بماند و بادهای بواسیر به او زیان نرساند، هر شب ، هفت خرمای هیرون  با روغن گاو بخورد.

مکروه بودن روغن حیوانی برای پیران:
امام صادق علیه السلام:
روغن حیوانی ، چیزی است که همانند آن ، به بدن درنیامده است ؛ اما من آن را برای پیر، ناخوشانید می دانم .
امام صادق علیه السلام:
روغن حیوانی ، چه نیکو خورشی است ؛ اما من آن را برای پیر، ناخوشایند می دانم .
امام صادق علیه السلام:
مرد، هرگاه به پنجاه سالگی رسید، مباد در حالی که در درون او چیزی از روغن حیوانی است ، شب را به بستر رود.
امام صادق علیه السلام:
در ضمن سخن خود با پیری از مردمان عراق -: از روغن حیوانی ، حذر کن ؛ چرا که با پیر، سازگاری ندارد
این روغن چربی های شما را آب می کند!
photo_2017-01-15_13-30-39خبرنگار : هانیه نجومی