کد خبر: 56408تاریخ انتشار : 20:18:31 - شنبه 14 ژانویه 2017

معاونت فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان گیلان خبر داد؛

اولین خانه جوان گیلان در دهه فجر در فومن افتتاح می شود

معاون فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان گیلان در این گفتگو عنوان داشت که با تلاش جوانان فعال فومنی و مساعدت ریاست محترم اداره ورزش و جوانان شهرستان فومن اولین خانه جوان گیلان در شهرستان فومن در دهه مبارکه فجر افتتاح می‌شود.

به گزارش بهجت نیوز؛ جوانان به عنوان مهمترین ذخایر سرمایه اجتماعی و انسانی نقش بسیار مهمی در ایجاد توسعه پایدار در کشور دارند و از آنجا که بخش عظیمی از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند،همواره یکی از دغدغه های اصلی مسئولین کشور ،برنامه ریزی به منظورحل مسائل و مشکلات مرتبط با ارتقای توانمندهای آنها در حوزه های مختلف فرهنگی ،اجتماعی و اقتصادی بوده است.

همکاری معاونت فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان گیلان و همچنین ریاست محترم اداره ورزش و جوانان فومن سبب شد تا اولین خانه جوان استان گیلان در شهرستان فومن آغاز به کار کند که به نوبه ی خود میتواند گام های بزرگی در زمینه اشتغال جوان،ازدواج جوانان،مشارکت های اجتماعی ،اوقات فراقت ،آسیب های اجتماعی و غیره بردارد و مامنی مطمئن برای پشتیبانی و حمایت از جوانان شهرستان و همچنین میتواند به عنوان الگویی برای دیگر شهرستان های استان و حتی مرکز استان باشد.
در همین راستا با همراهی دوستان فعال خانه جوان فومن گفتگوئی کوتاه با آقای هاشم اسماعیلی معاونت فرهنگي وامور جوانان اداره كل ورزش و جوانان گيلان انجام دادیم که معاون فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان گیلان در این گفتگو عنوان داشت که با تلاش جوانان فعال فومنی و مساعدت ریاست محترم اداره ورزش و جوانان شهرستان فومن اولین خانه جوان گیلان در شهرستان فومن در دهه مبارکه فجر افتتاح می‌شود که شرح آن تقدیم می گردد؛
DSCF5278

1-ضمن تشکر بابت این وقتی که به ما اختصاص دادید ممنون می شویم برنامه های اداره کل ورزش و جوانان را در در ارتباط با سازمان های مردم نهاد برای ما شرح دهید؟
با سلام خدمت شما باید توضیح مختصری در ابتدا در مورد سمن ها و بعد شرح و وظایف حوزه جوانان داشته باشیم.بعد از ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان به اداره کل ورزش و جوانان یک بخشی از حوزه های کاری جوانان و مشارکت های اجتماعی در حوزه جوانان تلقی می شود. مشارکت های اجتماعی هم بیشتر در قالب سازمان مردم نهاد تعریف می شود. سازمان مردم نهاد هم زیر مجموعه اداره ورزش و جوانان است.در حال حاضر خیلی از دستگاها هستند که مجوز سازمان مردم نهاد را صادر می کنند ولی سازمان های مردم نهادی که زیر مجموعه اداره کل ورزش و جوانان است از ما مجوز فعالیت می گیرند و جوانان مدنظر در بازه های سنی 15تا 29سال قرار دارند و در حوزه های علمی، قرآنی،فرهنگی،پژوهشی و فضای مجازی و حتی رسانه و حوزه های آسیب های اجتماعی،ورزشی، سلامت و پزشکی فعالیت انجام می دهند.
سمن ها یک تشکل غیر دولتی و غیرسیاسی هستند به عنوان متولی اگر کاری انجام می دهیم در هدایت و تسریع امور سازمان های مردم نهاد می باشد.کمک های که ما به سمن ها می کنیم در بحث اعتباراتی است که ما  در قالب طرح های مختلف ارائه می کنیم.هر سال سازمان های مردم نهاد طرح هایشان را در یک قالب به ما می دهند و ما در جلسه ای که تحت عنوان شورای داوری که از همکاران ما در هئیت علمی و مدیرکل ، بنده و کارشناس و رییس حوزه مشارکت های مردمی تشکیل می شود مبلغی را تصویب می کنیم و برای کمک به اجرای آن طرح ها به سازمان های مردم نهاد ارائه می کنیم.

2-جوانان سرمایه عظیمی در کشور محسوب می شوند که با توجه به انرژی بسیار مثبت این بخش از جامعه، چطور باید از این پتانسیل در راستای تعالی جامعه بهره ببریم؟

ذات تشکیل سازمان مردم نهاد  این است که کارها را مردم برای مردم انجام بدهند . فضایی که باعث شد تا  سازمان های مردم نهاد بوجود بیاید این است که بعضی از کارها را لازم نیست و نباید دولت ورود کند چرا که انجام کارهای مردمی به دست مردم  بهتر است.تجربه ثابت کرده است که کاری که جوانان ورود پیدا کنند راحتر و بهتر صورت می گیرد. بحث دیگر، مبحث آسیب شناسی است ،ما تا زمانی که برای یک معضل یا موضوع آسیب شناسی نکنیم و راهکاری را تعریف نکنیم نمیتوانیم کار را رفع کنیم جوانان ما این حسن را دارند که هم بخاطر علمی که دارند در این حوزه و هم به جهت فضای انگیزشی که در حوزه جوانان وجود دارد می توانند مثمرثمر قرار بگیرند ما این فضا را در سازمان های مردم نهاد مشاهد کردیم و اگر فعالیت هائی که در حوزه جوانان و آسیب شناسی حوزه جوانان انجام می شود به دست خود جوانان صورت پذیرد نتایج بزرگتری با خود همراه خواهد داشت.

DSCF5286

3-در ارتباط با بحث ازدواج جوانان چه برنامه های دارید؟

در وزارت ورزش و جوانان در حوزه کاری یک ستاد ملی ساماندهی امور جوانان به ریاست وزیر محترم و دبیری معاونت جوانان وجود دارد که به طبع در هر استان ،استاندار رئیس ستاد و مدیرکل اداره ورزش وجوانان دبیرستاد می باشند و همینطور در هر شهرستان فرماندار رئیس ستاد و رئیس اداره ورزش و جوان دبیرستاد می باشد و دلیل تشکیل ستاد ملی ساماندهی امور جوانان این است که مشکلات امورجوانان مربوط فقط به یک دستگاه نیست و در واقع فرادستگاهی است و تمامی دستگاها دخیل بر آن می باشند.
ازدواج یکی از بحث هاست .اداره ورزش و جوانان با پیگیری های که در خود وزارت خانه و همراهی نمایندگان مجلس صورت گرفته است فعالیت هائی را به سرانجام رسانده است که یک بخش وام های ازدواجی است که به نسبت افزایش قابل قبولی پیدا کرد ولی باز این مشکل جوانان را حل نمی کند و باید  در خصوص بالارفتن سن ازدواج آسیب شناسی کنیم.
برای معضل طلاق نیز ما تحقیقاتی در خصوص عواملی که دخیل بر طلاق هستند را انجام دادیم چه چیزهای باعث افزایش سن طلاق میشود، عوامل زیادی دخیل است ، از لحاظ فرهنگی ،فضای اقتصادی، تمام تلاش ما در حوزه ازدواج در بحث فرهنگی و مشاوره می باشد ،فضایی در وزارت خانه به وجود آمده است ما اداره کل ازدواج و تعالی خانواده را در وزارت خانه داریم که فضای مشاوره ای را انجام می دهیم .یعنی بحث فرهنگ مشاوره را در جامعه بالاببریم. بحث مشاوره پیش از ازدواج را داریم عملیاتی می کنیم که این بخش به ترغیب جوانان در بحث ازدواج است و بحث مشاوره های پیشگیری از طلاق هم میتواند باشد.

4-با توجه به تشکیل مجدد خانه های جوان در شهرستان ها به نظر شما این خانه ها چه نقشی می توانند در حل معضلات اجتماعی داشته باشند؟

در دوران سازمان ملی جوانان خانه های جوان تشکیل شدند اما بعد از ادغام سازمان تربیت بدنی با سازمان ملی جوانان متاسفانه بسیاری از فضاهای مدنظر متناسب با مصالح و ضرورت ها به دستگاه های دیگر واگذار شد که با توجه به نظر مساعد مسئولین وزارت ورزش و جوانان در رابطه با نقش جوانان در پویایی جامعه ما در ابتدا سمت سراها تشکیل شد و در حال حاضر تشکیل خانه های جوان در سطح شهرستان ها در دستور کار می باشد لذا با تلاش جوانان فعال فومنی و مساعدت ریاست محترم اداره ورزش و جوانان شهرستان فومن اولین خانه جوان در شهرستان فومن در دهه مبارکه فجر افتتاح می‌شود و در چنین فضاهایی امیدواریم کتابخانه کاملی داشته باشیم که مورد استفاده همه جوانان قرار بگیرد. در اختیار بودن امکانات رایانه ای برای جوانان از جمله دیگر مزایای خانه هایشان جوان می باشد و حتی به دنبال ایجاد فضا هایی به عنوان سالن اجتماعات و آمفی تئاتر  هستیم که همه اینها تحت نظر خانه جوان فعالیت خواهند کرد.

DSCF5279

5- آیا تشکیل این خانه های جوان دارای چارت و اساس نامه مشخصی می باشد؟
ببینید برای سال 96 حدود 12 استان دارای چنین فضا هائی هستند و وزارت خانه ورزش ورزش و جوانان چارتی را تهیه کرده است که در این فضا ها حدااقل 6 اتاق برای سمن ها باید موجود باشد,فضای ورزشی باید مدنظر باشد،سالن اجتماعات و سالن آمفی تئاتر حتما ایجاد شود و برای این کار از همفکری جوانان و حتما خود سمن ها استفاده خواهد شد چرا که باید حداقل در مرکز هر استان چنین فضا های مجهزی برای جوانان مهیا گردد.

6-در رابطه با خانه جوان فومن با توجه به اینکه فعلا افتتاح رسمی صورت نگرفته است شاهد استقبال نسبتا خوب جوانان فومنی هستیم با این وصف برای حمایت از خانه جوان فومن چه برنامه هائی دارید؟

بنده با توجه به پتانسیل بالقوه جوانان فومنی در راستای تجهیز فضای خانه جوان فومن قول کمک داده بودم آن انجام هم گردید و باز هم قول می دهم در سال ۹۶ اولین اعتباری که برای تجهیز خانه های جوان بیاید خانه جوان فومن برای ما در اولویت قرار دارد و به جوانان فعال فومنی اختصاص می یابد.کما اینکه با توجه به محدودیتی  که برای کمک موردی داریم دوستان فومنی اگر طرحی ارائه کنند برای حل معضلاتی که برای وزارت خانه مهم باشد حتما آنجا هم کمک های لازم صورت می پذیرد.

7-با توجه به افتتاح خانه جوان فومن در دهه مبارکه فجر به نظر شما این افتتاح در راستای تشکیل خانه هایشان جوان در سایر شهرستان ها چقدر می تواند موثر باشد؟

بله با توجه به فعالیت مثمرثمر رسانه ها این مسئله یعنی افتتاح اولین خانه جوان فومن حتما می تواند برای شهرستان های دیگر دارای حسن تاثیر باشد و ما شاهد راه اندازی خانه های جوان در سرتاسر استان باشیم.

ممنون و سپاسگزارم از وقتی که به ما اختصاص دادید.

خبرنگار: زهرا خوشگفتار