کد خبر: 56130تاریخ انتشار : 1:54:27 - پنجشنبه 5 ژانویه 2017

یادداشت/روح الله پوراسماعیلی فومنی

پیامدهای مثبت فتنه ۸۸!

روح الله پور اسماعیلی فومنی در یادداشتی با عنوان “پیامدهای مثبت فتنه ۸۸“ این پیامدها را مورد واکاوای قرار می دهد.

به گزارش بهجت نیوز؛روح الله پور اسماعیلی فومنی در یادداشتی با عنوان “پیامدهای مثبت فتنه ۸۸“ این پیامدها را مورد واکاوای قرار می دهد. متن این یادداشت به شرح ذیل است:

فتنه ی ۸۸ قطعاً دارای پیامدهای بسیاری برای انقلاب اسلامی بوده است. با توجه به‌ظاهر ناخوشایند و مکدر کننده ونیز ماهیت پیچیده و گمراه‌کننده فتنه مذکور که موجب گمراهی و سقوط بعضی از نخبگان و خواص گردید ، انتظار می‌رود پیامدهای منفی آن بیشتر در اذهان متبادر شود که البته این انتظار ، طبیعی به نظر می‌رسد.

خدشه‌دار شدن اعتبار بین‌المللی نظام، گستاخی و امیدواری دشمنان انقلاب به ایجاد تغییرات و یا براندازی ، جسارت و توهین به باورها و ارزش‌های اعتقادی و معنوی مردم مانند هتک حرمت روز عاشورا و تمثال حضرت امام (ره) ، نفی و توهین به اصل ولایت‌فقیه ، ایجاد یاس و نگرانی در میان نهضت‌های آزادی‌بخش و مقاومت اسلامی در اقصی نقاط جهان و …..  نمونه‌هایی از پیامدهای منفی فتنه‌ ۸۸ است.

اما آن چیز که جالب‌توجه بوده و کمتر مورد ارزیابی و دقت قرار می‌گیرد ، پیامدهای مثبت فتنه ۸۸ است! اگر به‌درستی و بدون هرگونه حب و بغض ، فتنه ۸۸ مورد واکاوی قرار گیرد ، بعضی از رخدادها نه‌تنها نتایج نامطلوبی نداشته بلکه از آن‌ها می‌توان به‌عنوان موهبتی الهی نیز نام برد که به بعضی از آن‌ها می‌پردازیم :

۱-ریزش‌های انقلاب:

یکی از مهم‌ترین پیامدهای مثبت فتنه ۸۸، مشخص شدن ماهیت واقعی برخی از خواص و شخصیت‌های سیاسی است که افشای ماهیت حقیقی این‌گونه از افراد برای آحاد جامعه در ادامه روند انقلاب بسیار مطلوب و مثمر ثمر خواهد بود. بعضی از این شخصیت‌ها سال‌ها نیات اصلی و انحرافی خود را در مورد اداره انقلاب ، شکل حکومت ونیز ولایت‌فقیه و موارد مهم دیگر به لحاظ پاره‌ای از ملاحظات خصوصاً حفظ موقعیت و منفعت  ، در پس عناوین و سوابق مبارزاتی و یا ادعای همراهی با حضرت امام (ره) پنهان نموده بودند که دراثنای حوادث قبل و بعد از انتخابات هویت واقعی آنان برای عموم مردم فاش گردید. شاید بتوان صفت « ریزش » را برای این قبیل اشخاص بکار برد که یا از ابتدای انقلاب دارای افکار انحرافی بوده‌اند و یا پس از گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض امتحانات و آزمایش‌های سخت و پیچیده خصوصاً قضایای فتنه ۸۸ متأسفانه از مسیر اصیل انقلابی خویش خارج‌شده و تغییر ماهیت دادند. هرچند جدا شدن برخی از خواص از بدنه انقلاب چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد .

۲-رویش‌های انقلاب:

از پیامدهای مثبت دیگر می‌توان به شکل‌گیری طبقه جدیدی از خواص و نیروهای وفادار به گفتمان امام و انقلاب اشاره کرد که باصفت « رویش » معرفی می‌شوند . در حقیقت، فتنه ۸۸ ، عرصه انتقال نقش خواص از « ریزش‌های صورت گرفته » به « رویش‌های شکل‌گرفته » بود.

در این طیف ، هم شخصیت‌های باسابقه ، بصیر وبی ادعا که خورشید وجودشان در پس عناوین و القاب برخی خواص مدعی پنهان مانده بود ، در فصل خزان آنان سر برآورده و با تمام وجود از مبانی و ارزش‌های انقلاب دفاع کردند وهم از جوانان نسل جدید انقلاب که هوشمندانه و با بصیرت مثال‌زدنی باوجوداینکه نه امام را دیده و نه شاهد رویدادهای مختلف در تاریخ انقلاب بودند ، حضور دارند .

اصولاً یک انقلاب زنده ، پویا و کارآمد انقلابی است که متناسب با هر عصر و برهه‌ای ، دارای رویش نیروهای وفادار به مبانی خویش و زایش تفکرات انقلابی و استراتژی جدید ، متناسب با مبانی اصلی خود است. این فرایند در انقلاب اسلامی ایران خصوصاً در فتنه۸۸  کاملاً بارز و قابل‌تشخیص بوده که مهر تأییدی بر کارآمدی و پویایی این انقلاب است.

۳-شناخت بهتر مردم از اشکال پیچیده فتنه و نفاق:

از دیگر پیامدهای مثبتی که می‌توان برشمرد ، آشنایی و شناخت مردم از اشکال پیچیده و پیشرفته فتنه و نفاق جدید ونیز ترفندهای دشمنان قسم‌خورده انقلاب در آن‌سوی مرزها و واداده‌های داخلی آنان است. در حقیقت این آشنایی باعث واکسینه شدن مردم و انقلاب در برابر این نوع از براندازی گردید .  پروژه براندازی نرم و کودتاهای مخملی برگرفته از نظریه‌های جورج سوروس ، مایکل لدین و جین شارپ ، حربه نظام غرب و صهیونیسم بین‌الملل جهت براندازی انقلاب اسلامی ایران پس از تجربه‌های ناموفق جنگ سخت و محاصره اقتصادی است. اگر یکی از فازهای مختلف این هجمه که در قضایای فتنه۸۸ طرح‌ریزی و اجرا گردید در هر نظام و دولت با ثبات پیاده شود قطعاً باعث سرنگونی آن خواهد شد. اوکراین ، چک‌اسلواکی و گرجستان نمونه‌های بارز قربانیان این پروژه هستند. اما آگاه‌سازی مدبرانه قشرهای مختلف جامعه توسط مقام معظم رهبری که متناسب با درک و شناخت هر طبقه‌ای با آنان سخن گفتند ونیز ساختار منحصربه‌فرد نظام اسلامی که در رأس آن ولی‌فقیه مدبر ، شجاع ، تیزهوش و دشمن‌شناس قرار دارد، موجب گردید تا همه اقشار و طبقات مردم به‌خوبی با کنه قضایا و فتنه‌ها آگاه شده و جریان براندازی نرم دشمن که با پشتیبانی شدید عناصر داخلی!! و خارجی همراه بود ، با شکست مواجه گردد.

۴-تثبیت هرچه بیشتر جایگاه ولایت‌فقیه در میان جامعه:

پیامد مثبت دیگر ، تثبیت بیش‌ازپیش جایگاه رهبری و ولایت‌فقیه در میان آحاد جامعه به‌ویژه نسل‌های جدید است که این امر ، برخلاف استراتژی اصلی دگراندیشان و عرفی سازان یعنی بی‌اعتبار نمودن جایگاه رهبری و از بین بردن قداست آن در جامعه بود. جمله‌های ذیل به‌خوبی مبین ماهیت جریان فتنه است که هدف اصلی آنان برای پیروزی در انتخابات را تضعیف ولایت‌فقیه عنوان کرده‌اند :

ابطحی در اعترافات خود می‌گوید : « خاتمی ، فاتح و مهدی هاشمی می‌گفتند که برنده شدن در این انتخابات خیلی با انتخابات گذشته فرق دارد . دراینصورت جریان اصولگرا و رهبر نمی‌توانند سرشان را بلند کنند! و این به معنای یکسره کردن کار است !! یعنی رسیدن به یک نظام با ولایت‌فقیه بسیار ضعیف شده یا بدون ولایت‌فقیه !! » (۱)

خاتمی در بهمن ۸۷ می‌گوید : « اگر به هر قیمتی و به هر شکلی اصلاحات دوباره به قوه اجرایی بازگردد ، رهبری دیگر اقتداری در جامعه نخواهد داشت !! سقوط اصولگرایی به معنای پایان اقتدار رهبری تلقی شده وباشکست اصولگرایان باید قدرت رهبری را مهار کرد !! » (۲) بهزاد نبوی نیز افاضه کرد که : « باید سعی کنیم احمدی‌نژاد را کاندیدای رهبری معرفی کنیم که اگر شکست خورد رهبری شکست‌خورده است ! ما یک‌بار این کار را در خرداد۷۶ انجام دادیم که ضربه سنگینی بود و به‌سختی بلند شدند !! اکنون باید ضربه نهایی را بزنیم !! » (۳)

جملات سخیف مذکور تنها نمونه کوچکی از افاضات سران و عوامل فتنه بودکه نشان از پروسه از پیش تعیین‌شده و هدف اصلی آنان درراه اندازی فتنه ۸۸ داشت. اما روند حوادث و اتفاقات شکل‌گرفته به‌ویژه پس از انتخابات با درایت هوشمندانه و شجاعانه رهبر معظم انقلاب آن‌هم در فضایی که برخی از خواص سیاست سکوت را در پیش‌گرفته و با سکوت سهوی و یا عمدی !! خویش به هیزم آتش فتنه افزودند ، ونیز هوشیاری و بصیرت مردم ولایتمدار ایران اسلامی ، به‌گونه‌ای پیش رفت که نتیجه درست عکس انتظار فتنه گران حاصل گردید.

آری ؛ پس از ارتحال حضرت امام (ره) و سال‌های اولیه زعامت رهبر معظم انقلاب مبانی ولایت‌فقیه و رهبری متأسفانه کمتر برای عموم مردم به‌ویژه نسل‌های جدید تبیین و معرفی گردید ! دلیل آنهم غفلت برخی از خواص و کارشناسان در انجام چنین وظیفه مهمی و نیز مسکوت نهادن تعمدی !! این رسالت بزرگ توسط برخی از خواص مدعی بودکه ترویج چنین تفکری را بزرگ‌ترین مانع جهت نیل به اهداف خاص خویش می‌دانستند !! اما عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. به‌راستی چند هزار ساعت منبر ، وعظ و خطابه و یا تحریر چند هزار جلد کتاب ، مقاله ، نشریه و…. لازم بود تا مبحث ولایت‌فقیه ،  انگونه که فتنه گران برخلاف میل باطنی و برنامه‌ریزی‌های خویش،  با دست خود موجب ترویج آن خصوصاً در نسل‌های سوم و چهارم انقلاب شدند ، باید نهادینه و معرفی می‌شد ؟!

بی‌شک خروش عظیم مردم در حماسه ۹ دی ، تأیید همین فرایند مذکور است. این حضور حماسی و ماندگار درواقع نشانگر فراگیری اصل مترقی ولایت‌فقیه و شناخت هرچه بهتر آن در میان عموم مردم به‌ویژه نسل‌های جدید است . در این برهه حساس از انقلاب ، مردم با بصیرتی مثال‌زدنی، جلوتر از خواص و با تمام وجود این سفارش مؤکد امام راحل را که « پشتیبان ولایت‌فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد.» جامعه عمل پوشاندند. آنان تبعیت تام و محض از ولایت‌فقیه  و شناخت دقیق از اهمیت جایگاه رهبری در هدایت جامعه اسلامی به‌سوی رشد و تعالی را به احسن وجه به منصه ظهور رساندندکه در حقیقت این مهم‌ترین پیامد مثبت فتنه ۸۸ است.

یادداشت فوق برگرفته از یادداشت سیاسی چاپ‌شده توسط نگارنده در روزنامه جوان شماره۳۰۶۷ تاریخ ۱۲ اسفند۱۳۸۸ ص۶ با عنوان ؛ « مردودی‌ها در تکاپوی بازگشت به درون نظام » است

۱،۲،۳- سخنرانی سرلشگر جعفری در جمع پیشکسوتان جهاد و شهادت ۱۰/۶/۸۸

  1. شهروندعادی گفت:

    پوراسماعیلی فومنی !! تاآنجاکه فومنی هامی دانند اصل ونسب پدری ایشان مال گیلان نیست،حالاچطور پسوندفومنی به اسمشان اضافه شده خدا داند