کد خبر: 56098تاریخ انتشار : 13:28:08 - سه شنبه 3 ژانویه 2017

به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی

ستاره ای که در آسمان ایران می درخشد/ارادت ویژه آیت الله بهجت فومنی به حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی این فقیه و عالم دینی که در روایات ثواب زیارت مرقدش در ری معادل زیارت مرقد مطهر سیدالشهدا(ع) قلمداد می شود و بلاشک ستاره ای است که از ری در آسمان ایران می درخشد.

به گزارش بهجت نیوز؛به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی این فقیه و عالم دینی که در روایات ثواب زیارت مرقدش در ری معادل زیارت مرقد مطهر سیدالشهدا(ع) قلمداد می شود و بلاشک ستاره ای است که از ری در آسمان ایران می درخشد.

در تاریخ تولد و وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) اختلاف وجود دارد اما به نقلی ایشان چهارم ربیع الآخر سال 173 هجری قمری متولد شدند و در 15 شوال سال 252 یا 255 هجری قمری از دنیا رفتند. حضرت عبدالعظیم حسنی از اصحاب خاص ائمه (ع) بودند و امام رضا (ع)، امام جواد (ع) و امام هادی (ع) را درک کرده‌اند. به طوری که احادیث بسیاری از طریق ایشان نقل‌ شده است. عبدالعظیم حسنی یکی از راویان ثقه و مورد اعتماد در احادیث شیعه محسوب می‌شود.
در جهت آشنایی بیشتر با این شخصیت گرانبها به سراغ یکی از کارشناسان مذهبی رفته ایم تا گوشه ای از فضائل این فقیه بزرگ شیعه را برایمان بازگو کند و کمی بیشتر قدردان این گوهر ناب در کشور عزیزمان ایران باشیم.

 نسب ایشان با چهار واسطه، به امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد، احمد بن علی نجاشی ،که یکی از بزرگان علم رجال است، درباره نسب ایشان می‌نویسد: هنگامی‌که جنازه او را برای غسل برهنه می‌کردند، در جیب لباس وی نوشته‌ای یافت شد که در آن، نسبش، این‌گونه ذکر شده بود: من ابوالقاسم، عبدالعظیم ‌بن عبدالله ‌بن علی‌ بن حسن‌ بن زید‌ بن علی‌ بن حسن‌ بن علی ‌بن ابی‌ طالب هستم.
وی افزود: ولی در کتاب‌های دیگر، میان «زید» ،یعنی جدّ سوّم ایشان و امام حسن (ع)، واسطه دیگری قرار نداشت.

او که از فقها و راویان بزرگ شیعه محسوب می‌شود، بسیار مورد توجه ائمه (ع) قرار گرفته است. بطوری‌که در روایتی، ثواب زیارت آن بزرگوار را معادل ثواب زیارت امام حسین (ع) بیان کرده‌اند.
بزرگی و مقام والای عبدالعظیم حسنی
ابوتراب رویانی، روایت کرده است که شنیدم ابوحمّاد رازی می‌گفت: خدمت امام هادی (ع) در سامرّا رسیدم و مسائلی از حلال و حرام از ایشان پرسیدم. امام به پرسش‌های من پاسخ داد و هنگامی‌که خواستم از ایشان خداحافظی کنم به من فرمود:
ای ابو حماد! هنگامی‌که چیزی از امور دینی در منطقه‌ات برای تو مشکل شد، از عبدالعظیم بن عبدالله حسنی بپرس و سلام مرا به او برسان. این روایت نشانگر آن است که حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) نه‌تنها محدث و شاگرد مکتب اهل‌بیت بوده‌اند، بلکه در فقه و مسائل علمی آن‌قدر مورد اعتماد بوده‌اند که امام هادی (ع) ایشان را تائید کرده‌اند و مردم را برای پاسخگویی به ایشان ارجاع می‌دهند.
ثواب زیارت عبدالعظیم حسنی(ع) همچون ثواب زیارت امام حسین(ع)
در روایتی از امام هادی(ع) آمده است: فردی خدمت امام هادی (ع) رسید. ایشان فرمودند: کجا بودی؟ گفتند: حسین بن علی (ع) را زیارت کردم. امام هادی (ع) فرمودند: بدان که اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خودتان زیارت کنی، مانند کسی هستی که حسین بن علی (ع) را زیارت کرده باشد.

بنابر صحیح دانستن این حدیث معروف که این موضوع را بیان نموده است، برابر دانستن زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با امام حسین (ع) را ناظر به دو منظر می‌توان تلقی کرد: نخست اینکه این دستور در زمره دستوراتی تعبدی از سوی معصومین است که ما نمی‌توانیم پی به دلیل واقعی آن ببریم چراکه بسیاری از دستورات امامان ناشی از آگاهی آنان نسبت به علوم غیبی و وقایع ماورائی است؛ بنابراین ما پس‌ از اینکه پذیرفته‌ایم امامان معصوم ما ناسنجیده سخن نمی‌گویند و از خطا و اشتباه مصون‌اند به این نتیجه می‌رسیم که بدون شک این سخن هم بی‌دلیل نبوده است. هرچند ما نتوانیم علت آن را کشف کنیم و در دلیل دوم شاید این سخن دارای ابعاد اجتماعی و سیاسی باشد.
وی افزود: از این جهت می توان دارای بعد سیاسی دانست که برابری فضیلت زیارت عبدالعظیم (ع) و امام حسین (ع) مقیّد است به فضای سیاسی ویژه‌ای که پیروان اهل‌بیت (ع) در آن مقطع تاریخی در آن زندگی می‌کردند، در زمانی که اختناق شدیدی جهان اسلام را فراگرفته بود و جامعه تشیّع در دوران زمامداری افرادی مانند متوکّل، مُعتـّز و معتمد عبّاسی، سخت‌ترین دوران تاریخیِ خود را سپری می‌کرد.
 در چنین شرایطی، امام هادی (ع) به‌منظور پیشگیری از خطرهایی که از طرف حکومت‌های وقت، شیعیان را تهدید می‌کرد، فضیلت زیارت حضرت عبدالعظیم را با زیارت امام حسین (ع) برابر دانسته است، به تعبیری روشن‌تر، زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) برای کسانی که آمادگی خطرپذیری برای زیارت امام حسین (ع) را داشته باشند، پاداشی معادل زیارت آن حضرت دارد و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) شعبه‌ای از حرم سیّد الشهدا (ع) است. این خود، فضیلتی بزرگ و حاکی از جایگاه بلند عبدالعظیم در نزد اهل‌بیت (ع) و عظمت معنوی ایشان است.

 یکی از اعمال مهمی که ائمه بزرگوار شیعه هموار بدان تأکید می‌کردند و از مشخصات شیعه به شمار می‌رود، بحث زیارت است. شاید یکی از علل این روایت هم توجه به زیارت قبور بزرگان شیعه است. البته در این تشبیه، هدف امام تنزل و کاستن از ثواب زیارت امام حسین (ع) نیست و این‌گونه نباید فرض شود که به‌دلیل زیارت این بزرگوار، مردم زیارت امام حسین (ع) را رها و نسبت به آن سستی کنند؛ بلکه مقصود بالا نشان دادن ثواب زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) و ترویج فرهنگ زیارت بزرگان شیعه و مؤمنین در بین شیعیان است.
مرحوم آیت الله بهجت ارادت خاصی به عبدالعظیم حسنی داشته اند 
حجت الاسلام والمسلمین جعفریان از کارشناسان مذهبی به ارادت ویژه مرجع تقلید شیعیان ،حضرت آیت الله بهجت به حضرت عبدالعظیم حسنی نیز اشاره کرد و افزود: از پسر آیت الله بهجت شنیدم که می گفت: در مسافرت‌هایی که همراه پدرم از تهران می‌گذشتیم، اصرار داشتند که به حرم حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام مشرف شوند؛ هم در مسیر رفت و هم در بازگشت. از جمله در سفر به مشهد مقدس اصرار داشتند که سر راه باید به حرم حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام برویم و می‌فرمود: «اهل تهران اگر هفته‌ای یک مرتبه به زیارتش نروند، جفا کرده‌اند».
جعفریان به داستانی از حجت الاسلام علی بهجت فرزند مرحوم بهجت نیز اشاره کرد و گفت: از مشهد که برمی‌گشتیم، باز پدر اصرار داشتند که به زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) برویم. برخی اوقات ما خسته راه بودیم و اسباب سفر مزاحممان بود، ولی ایشان از زیارت منصرف نمی‌شد. حتی یک بار اتفاق افتاد که ما حدود ساعت ۱۲ شب به تهران رسیدیم؛ حرم حضرت عبدالعظیم را بسته بودند. به در دیگری که در کوچه‌ای خلوت قرار داشت رفتیم، آن هم بسته بود. ایشان در آنجا پیاده شدند و کنار در قدری توقف نمودند. فکر کردیم زیارت مختصری کرده، برمی‌گردیم، ولی بعد از چند سلام و تحیت، عبا را از دوش برداشته، کنار درب صحن انداختند و روی آن قرار گرفتند و گفتند: «همین‌جا می‌مانیم تا درب حرم باز شود!». وضو گرفتند و نزدیک اذان که در باز شد، رفتند داخل حرم. در سفرهای بعدی مسافرخانه می‌گرفتیم که آن‌طور پشت در به انتظار نمانیم و گاهی به منزل برخی ارادتمندان ایشان می‌رفتیم.
وی تاکید کرد: این شان و مقام حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) را می رساند که عالمی همچون مرحوم بهجت ارادت خاص و ویژه ای به زیارت قبر این فقیه والامقام داشته اند و باید قدردان این سید بزرگار باشیم که همچون نگینی در ری می درخشد.