کد خبر: 55990تاریخ انتشار : 2:08:30 - جمعه 30 دسامبر 2016

گفتگوی بهجت نیوز با فعال فرهنگی فومنی؛

سید رضا موسوی:باید ملاک را حال فعلی افراد دانست/خواص بایستی بصیرت خود را حفظ کنند

سید رضا موسوی:نه دی نشان داد برای ماندن در صراط حق باید برای کسب بصیرت تلاش کرد، سطحی نگری را کنار گذاشت،باید ملاک را حال فعلی افراد دانست، اصول و معیارها را شناخت و خط خود را از هر که ازین اصول تخطی کند جدا نمود.

به گزارش بهجت نیوز؛ سید رضا موسوی از فرهنگیان بازنشسته فومنی است که همواره در عرصه های فرهنگی و سیاسی در فومن فعال بوده و سال هاست در دو سنگر مسجد پیامبر اعظم(ص) شهرک امام خمینی(ره) و همچنین پایگاه مقاومت بسیج شهید خوش روش مشغول فعالیت های فرهنگی بوده و با جوانان کثیری در ارتباط می باشد.

به مناسبت 9 دی به سراغ این فرهیخته فومنی می رویم و ساعتی را در رابط با فتنه سال 88 با او به گفتگو می نشینیم؛

photo_2016-12-30_01-52-41

۱-ضمن عرض سلام و ادب خدمت شما با توجه به اینکه این هفته، هفته بصیرت نام گرفته است ممنونم می شوم مطالبی درمورد تاریخچه فتنه ونفاق در طول تاریخ بفرمایید ؟
نفاق زمانی پدیدار میشود که حق بر جامعه ای غلبه دارد پس افرادی برای رسیدن به مطامع دنیوی خود، برخلاف اعتقادشان ظاهر حق به خود میگیرند. و در فرصت مناسب که فضا غبار آلود است شروع کننده فتنه اند.فتنه یعنی آزمایشی که در آن جدا کردن حق از باطل دشوار است و این قضیه زمانی رخ میدهد که دو طرف درگیر ظاهرالصلاح و حق به جانب به نظر می آیند در نتیجه اکثریت در تحیرند که حق با کیست و در این میان سطحی نگری باعث به خطا رفتن انسانها می شود.برای نمونه فتنه گوساله سامری در بنی اسرائیل که یک عارف صاحب کرامت از غیبت حضرت موسی ع استفاده کرده مردم را گمراه میکند، در اسلام فتنه جنگ جمل که همسر و صحابی پیامبر در برابر امیر المومنین می ایستند.فتنه حزب خلق مسلمان در تبریز، فتنه سازمان مجاهدین خلق، فتنه کوی دانشگاه تهران در سال 78 و فتنه 88 از فتنه های پس از انقلاب اسلامی بودند.

۲-به نظر شما دلیل به وجود آمدن فتنه سال  ۸۸ چه بود؟
دلایل اصلی بوجود آورنده فتنه خودخواهی و هواپرستی، ریاست طلبی و دنیا طلبی عده ای بود که می خواستند با مشتبه سازی حق و باطل مردم را در برابر رهبری و نظام اسلامی قراردهند و به فرمول انقلابهای رنگی دلخوش کرده بودند.در این میان برنامه ریزی و سرمایه گذاری دشمنان خارجی و ارتباط گیری با منافقان داخلی و فریب ساده لوحان اسم و رسم دار هم از عوامل زمینه ساز فتنه بود.

۳-سـران فتنه چه خواسته و هدفی داشتند؟

هدف ظاهری احقاق حق رای دهندگانی بود که ادعا می شد رای هایشان شمارش نشده، آن هم از طریق ابطال انتخابات و در واقع ایجاد خدشه در مقبولیت و مشروعیت نظام اسلامی و جایگاه ولایت فقیه هدفی بود که سران فتنه هم بخشی از پازل دشمن در اجرای آن بودند تا با آن انقلاب اسلامی را به زانو دربیاورند.

۴- علت بی بصیرتی برخی از خواص چه بود؟
دنیا طلبی، هوا پرستی، اعتقادات سست، تفکرات انحرافی، عدم بصیرت کافی، ساده لوحی و دلخوش کردن به فضای کاذبی که دشمنان به ظاهر دوست برایشان ترسیم کرده بودند.

img_9116

۵- نقش رهبری در جمع اوری فتنه ۸۸ چه بود؟
رهبر معظم انقلاب از جنبه ای به ترسیم خطوط اصلی جبهه حق و تبیین معیارها پرداختند تا حق طلبان را در راه حق ثابت قدم نگه دارند. از جنبه دیگر نشانه های انحراف را به ناآگاهان و زودباوران گوشزد فرمودند تا از انحراف آنان جلوگیری نمایند یا آنان را به مسیر حق بازگردانند.ایشان در راهبردی دیگر به تبیین وظایف خواص جبهه حق و مردم با بصیرت در فضای غبار آلود فتنه پرداختند.همچنین مقام عظمای ولایت با سعه صدر خود زمینه رشد آگاهی و بصیرت سیاسی حق طلبان، ندامت و پشیمانی فریب خوردگان، و ظاهر شدن چهره پلید منافقان و دشمنان را فراهم نمودند.

۶-نقش دشمنان خارجی در فتنه ۸۸چه بود؟
دشمنان خارجی برای پرورش نیروی انسانی با تفکرات ضد انقلابی و دنیاپرستانه سالها برنامه ریزی نموده و از طریق کتاب، روزنامه، سخنرانی، سازمانهای مردم نهاد و … به نفوذ در بدنه جامعه پرداختند.آنها با تئوریزه کردن روشهای براندازی نظام اسلامی خوراک فکری به معاندان و منافقان می دادند.در فضای فتنه نیز با فراهم نمودن امکانات، تامین بودجه، پشتیبانی رسانه ای، ایجاد فشار سیاسی، هدایت عناصر آشوبگر، غبارآلود کردن فضا و دلگرمی به سران فتنه و خواص حامی آنان به شعله ور شدن آتش فتنه کمک کردند.

۷-چه عـواملی باعث جمع شدن فتنه در روز۹دی شد؟
لطف الهی در مرحله نخست، تاثیر خون سیدالشهدا در برملا کردن ماهیت حقیقی فتنه گران که در راه رسیدن به مطامع دنیوی خود حاضر شده بودند در برابر تمامی اعتقادات و مقدسات بایستند،از ریشه های حماسه نهم دی بود. رهبر معظم انقلاب با سعه صدر خود مرز بین حق و باطل را روشن نمودند . در نتیجه مردم تحت زعامت امام خامنه ای و در نتیجه تدابیر ایشان و روشنگری خواص با بصیرت به چنان رشدی رسیدند که خود در برابر فتنه گران به پا خواستند و از آنجا که فتنه گران میخواستند وانمود کنند مردم در برابر نظام ایستاده اند با حضور پرشور مردم بصیر تمامی نقشه های خود را نقش برآب دیدند و حربه های منافقانه خود را از دست دادند.

img_9117

۸-تفکر برخواسته از ۹دی چه تفکری بود؟
نه دی نشان داد برای ماندن در صراط حق باید برای کسب بصیرت تلاش کرد، سطحی نگری را کنار گذاشت،باید ملاک را حال فعلی افراد دانست، اصول و معیارها را شناخت و خط خود را از هر که ازین اصول تخطی کند جدا نمود. در نه دی مردم وقتی دیدند فتنه گران عاشورا و مقدسات را به بازی گرفتند و به اصول اولیه یک مسلمان شیعه ایرانی جسارت کردند، با حضور خود آتش فتنه را خاموش کردند.

۹-وظیفه خواص در جامعه کنونی چیست؟
خواص بایستی بصیرت خود را حفظ کنند. گوششان به کلام رهبری باشد و راهی که ایشان نشان می دهند را دنبال کنند.از وظایف خواص و نخبگان اولا درک کلام و راهبرد نظام و رهبری و سپس گفتمان سازی و ایجاد مطالبه عمومی در جامعه برای تحقق منویات رهبری است. به گونه ای که مردم به این باور برسند که آنچه نظام اسلامی در پی آن است سعادت دنیا و آخرت آنهاست و خود بتوانند در برابر هجمه ها از این نظام و انقلاب دفاع و آنچه خواست و دغدغه رهبری است را به مطالبه ای ملی و در سطح عوام جامعه تبدیل کنند

۱۰-اگر حرف خاصی دارید بفرمایید؟
فتنه با تمام سختیهایش و ریزشهایی که در صفوف اهل ایمان ایجاد می کند، رویش های بسیار دارد و ایمان بسیاری را به درستی مسیر حق بیشتر می کند. اساسا مومن در هر مرحله ای از حیات خود چه به ظاهر نعمت باشد و چه نقمت، در جهت رشد معنوی و قرب الهی بهره می برد.با این وجود این نکته باید در ذهن ما باشد که فتنه و فتنه گران 88 را باید رسوا کرد و تقلیل این خیانت بزرگ به یک اختلاف نظر سیاسی و تخلف قابل گذشت یا از حماقت است و یا ادامه روند خیانت بار فتنه.

ممنونم از وقتی که به ما دادید.

خبرنگار: محمد حامد نیکبخت گیلانی