کد خبر: 55921تاریخ انتشار : 12:36:16 - پنجشنبه 29 دسامبر 2016

گفتگوی بهجت نیوز با تنها بانوی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی فومن و شفت؛

سامره عاشوری:بی بصیرتی باعث فتنه ۸۸ شد/در ۹دی مردم حجت را تمام کردند

در سال ۸۸ یک سری موارد از سوی دشمن برنامه ریزی شده بود، متاسفانه عدم دشمن شناسی و بی بصیرتی باعث فتنه ۸۸ شد.

به گزارش بهجت نیوز؛ سامره عاشوری تنها بانوی کاندید انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود که در سال 94 در آن آزمون سخت به عنوان نماینده قشر بانوان و جوانان حاضر شد.وی متولد ۱۳۶۳ می باشد و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.

وی نماینده نسل سوم انقلاب است و از آنجا که در هفته بصیرت به سر می بریم به سراغ این بانوی فعال عرصه سیاست می رویم تا ساعتی را به گفتگو درباره حماسه نه دی و فتنه سال 88 بنشینیم:

photo_2016-12-29_01-26-54

1- ضمن عرص سلام و احترام خدمت شما در ابتدای سوالات می خواستم بپرسم چگونه در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی کاندید شدید؟

باید خدمت شما عرض کنم کاندیداتوری بنده در انتخابات گذشته از یک حس و تفکر شروع شد چرا که جایگاه ما جوانان در مدیریت شهرستان خالی است و جوانان از آرمانهایی که برای شهر ما تعریف شده است بسیار فاصله گرفته اند، جوانانی که قرار است آیندهسازان این شهر باشند ولی متاسفانه بین مسئولین و جوانان شهر فاصله بسیاری می باشد. تصمیم بنده پیشقدم شدن برای کم کردن این فاصله ها بود. و خواستم بگویم جوانان این دوره از همان جوانان نسل اول انقلاب هستند تفکر و عقایدشان همان چیزهای است که دیده اند و با آن تفکرات بزرگ شده اند .هدف اصلی بنده شناساندن قابلیت های جوانان شهرم بود و هدف بعدی من این بود که به شایسته سالاری برسیم اینکه افراد شایسته حرف بزنند نه اینکه فقط از یک جناح از یک حزب و گروه باشند.

2- خب با توجه به اینکه این هفته، هفته بصیرت نام گرفته است ممنونم می شوم مطالبی درمورد تاریخچه فتنه ونفاق در طول تاریخ بفرمایید ؟

باید عرض کنم فتنه در خطبه ۵۰ نهج البلاغه تعریف شده است و همانا آغاز پدید آمدن فتنه‌ ها‌ هواها ، هواپرستی‌ها و‌ بدعت گذاری در احکام اسلامی است. فتنه را طوری طراحی می کنند که در انتهایش افراد مانند شتر دوساله نحیفی می شوند که نه پستانی برا شیر دادن دارد نه می شود برای باربری استفاده کرد. همچنین حضرت علی (ع) در خطبه ۵۰ نهج البلاغه فرموده اند افرادی که مورد لطف و عنایت خداوند هستند می توانند جان سالم از فتنه ببرند.فتنه از آغاز خلقت انسان بود و شیطان اولین فتنه گر بود که به انسان سجده نکرد ادامه پیداکرد تا زمان پیغمبر اسلام در روز غدیر که بعدها برخی از صحابه آن واقعه را در سقیفه انکار کردند و ادامه داشته حتی در دوران جنگ تحمیلی و  اوج این فتنه انگیزی ها را  در سال 88 شاهد بودیم. حتی بعدها هم فتنه گران ادامه دادند به صورتی که در جریان  انتخابان خبرگان در سال ۹۴ که مباحث فتنه گرانه به گوش می رسید که باز شورای محترم نگهبان را جهت مقاصد شومشان زیر سوال بردند و بعد از آن هم به سهل اندیشی های خود در برجام ادامه دادند که امروز نتایج آن تحرکات برای همگان مشخص شده است.

3-به نظر شما دلیل به وجود آمدن فتنه سال  ۸۸ چه بود؟

در سال ۸۸ یک سری موارد از سوی دشمن برنامه ریزی شده بود، متاسفانه عدم دشمن شناسی و بی بصیرتی باعث  فتنه ۸۸ شد. اولین و مهم ترین موردی که از مقدمات فتنه شد این قضیه  بود که آنها آمدند به مقدسات مردم و ارزش های مذهبی اهانت کردند، حمایت هایی که فتنه گران از طرف دشمنان خارجی شدند مشخص کرد آنها چه اهدافی دارند.

4-سـران فتنه چه خواسته و هدفی داشتند؟
سـران فتنه ای که از پیش برنامه ریزی شده بود شاید خودشان نمی دانستند که چه می خواهند اما مشکل اصلی هوا خواهی و خودمحوری آنها بود که آنها را از خیل عظیم امت ولایتمدار جدا کرد،آنها شورشی را بر علیه مردم سالاری و در واقع ولایت فقیه ایجاد کردند که وقتی مردم متدین از قصد و هدف اصلی فتنه گران که براندازی بود مطلع شدند خود را از جریانی که توسط دشمن در خارج از کشور کوک می شد جدا کردند.

5- علت بی بصیرتی برخی از خواص چه بود؟

خواص ما این فتنه را نتوانستند بشناسند ، دشمن شناسی شان ضعیف بود در این حد ضعیف بود که حتما باید دشمن را روبروی خود می دیدند تا بشناسند ، هوا و هوس های که به چشمشان آمد باعث شد از اصول غافل شوند.

photo_2016-12-29_12-32-33

6- نقش رهبری در جمع اوری فتنه ۸۸ چه بود؟

اولین بار رهبر معظم انقلاب فرودین ماه در مشهد در بیاناتشان اعلام کردند که کسانی که دارند می آیند برای اینکه کاندید ریاست جمهوری بشوند بدانند از حالا حرف هایی از خارج کشور به گوش می رسد که تقلب قرار است بشود و انتخابات ایران درست نیست فرمودند که نگذارید این جو در کشور حاکم شود، حواستان باشد این کشور باید آرامش خود را داشته باشد.ایشان مردم رو به آرامش دعوت کردند و فرمودند نگذارید تشویش بین مردم به وجود بیاید. به سران فتنه گفتند که اگر معترضید بیایید قانونی اعتراض خود را دنبال کنید و در خیابانها آسایش مردم را برهم نزنید، از مردم خواستند که این روشن بینی را خودشان داشته باشند و  این مسئله ای نیست که با قوای نظامی حل شود،ایشان  دعوت به تفکر کردند تا مردم  دشمن شناسی کنند و همچنین فرمودند این دستی که می خاهد با شما دست دهد در دستکشی مخملی است زیرش یک دست چودنی است که برای شکستن انگشتان دست شما برنامه دارند.

این رهنمود ها خیلی تاثیرگذار بود اگر این موارد نبود شاید مردم  در غبار فتنه ۸۸ گم می شدند،اینکه ولایت فقیه خودشان آگاهانه آمدند جو را درست کردند و مردم را هدایت کردند،اگر هدایت درست ایشان نبود ما  ضررهای بسیار بزرگی را متحمل می شدیم.

7-نقش دشمنان خارجی در فتنه ۸۸چه بود؟

از چند ماه قبل شبکه های خارجی شروع به زمینه سازی کردند حرفهایی از تقلب در انتخابات زدند و  همه جوره با یک سری افراد ارتباط خاص داشتند. این ها آمدنداز برخی افراد و گروه ها حمایت های مالی قائل شدند در واقع از افرادی که قرار بود بازیگردان فتنه بشوند. یا اسلحه و مهماتی را توسط  افرادی خاص وارد کشور کردند. چیزی برای تخریب کم نگذاشتند  و برای دامن زدن هرچه بیشتر در فتنه از تمام توان استفاده کردند و در واقع در موج سازی که انجام دادند در اصل نقش اصلی را ایفا کردند.

8-چه عـواملی باعث جمع شدن فتنه در روز۹دی شد؟

سه گزینه رو باید در نظر داشت1-اینکه مردمی که در فتنه بودند چه مردمی بودند؟2- فتنه در چه جامعه ای ایجاد شد؟3-و چه فضائی حاکم بود؟

مردمش کسانی بودند که حضرت امام (ره) آنها را بالاتر از مردمان دوران پیامبر می دانند که با دیدن اعجازات باز انکار می کردند.دکتر شریعتی فرمودند مهم نیست که به نماز ایستادیم یا به شراب نشسته ایم مهم این است که در وسط نباشیم.مردم ایران در آن زمان آمدند تفکیک کردند و خودشان باید انتخاب می کردند که به نماز بایستند یا به شراب بنشینند، باید میدیدند در چه جامعه ای هستند. کشور ما کشوری است که هزاران شهید داده است کشوری که اعتقادات در زندگی مردم نقش محوری دارد. کشوری که منتظر ظهور امان زمان(عج) است و غدیر را محور حکومتی و سیاسی خودشان قرار داده است ، مردم ایران پیرو ولایت فقیه هستند. مردم درموج قرارگرفتند ولی با محور خداشناسی و پیروی از ولایت فقیه این فتنه را جمع کردند.

9-تفکر برخواسته از ۹دی چه تفکری بود؟

مردم ایران باتوجه به اعتقادات مذهبی که دارند بر روی یک مسئله عمیقا وحدت نظر دارند و هرساله هم تاکید می کنند (در کربلا بی طرفان بی شرفان اند، تاریخ همان است حسینی و  یزیدی )

در فتنه ۸۸ این کاملا مشخص بود. ما که می گوییم پیرو امام حسین(ع) هستیم پس باید متناسب با سیره ایشان عمل کنیم.این تفکرات بیشتر از مذهب نشات گرفت اول این اعتقاد که در این مسیر یاری خدواند مهمترین مطلب است و این فتنه زمانی ایجاد شد که اوجش در محرم در روز عاشورا بود و مردم این را می دانستند که پیروزی کشورشان هم در ماه محرم بوده است چرا که محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر است لذا تفکرات بیشتر از اعتقادات مذهبی ریشه گرفت و  مردم ایران وقتی می خواهند از کشورشان بگویند اول می گویند جمهوری اسلامی ایران و از اسلام خود سخن می گویند بعد کشور خود را معرفی می کنند.مردم ایران آمدند دست دشمن را از دین و مذهبشان کوتاه کردند لذا بصیرتی که در مردم ایجاد شد مهمترین تفکر برخاسته از 9 دی بود.

photo_2016-12-29_01-26-46

10-وظیفه خواص در جامعه کنونی چیست؟

مردم انتظارشان این است که خواص کشور ما یعنی کسانی که در ارکان اصلی جمهوری  اسلامی ایران هستند در درجه اول دشمن شناسی خود را قوی  کنند،این را برای مردم کشورشان هم باز کنند.خواص باید آگاهی این را داشته باشند متوجه شوند چه چیزهای دارد گفته می شود بعضی ها دارند از ولایت مداری منحرف می شوند این ممکن است برای ما گران تمام شود از خواص انتظار داریم که افرادی مثل حاج قاسم سلیمانی باشند نه از لحاظ آگاهي هاي نظامي بلكه بصيرت و دشمن شناسي درست ايشان را سرلوحه قرار بدهند, روزي كه همه ملت از ٦ ماهه و ٣ ساله نوجوان جوان و پير آمدند فرياد لبيك يا حسين را در ايران سر دادند اما پايه هاي كاخ سفيد را لرزاندند، لذا حرکت در مسیر ولایت مداری بهترین و صحیح ترین شیوه در حفظ منافع ملی می باشد،رهبر ما  بارها و  بارها فرمودند که سران فتنه و افرادی که نقش در فتنه داشتند را به میدان نیاورید ولی متاسفانه دیدیم که آمدند جز مسئولین کشوری قرارشان دادند و این حرکت یک جور دور زدن است که داریم نتیجه اش را در قضیه برجام می بینیم.

11-اگر حرف خاصی دارید بفرمایید؟

در روز ۹دی مردم حجت را تمام کردند, روزی که همه ملت از نوجوان، جوان و پیر آمدند فریاد لبیک یا حسین(ع) را سردادند و کاخ سفید را لرزاندند. 9دی ثمره خون شهیدانی چون  شهید ایت ،شهید بهشتی،شهید مطهری هست که از ثمره خون آن بزرگواران انقلاب استمرار یافت.ان شاءالله همه ما بتوانیم برای جامعه خودمان مفید واقع شویم و یاور خوبی برای رهبر عزیزمان باشیم.

مصاحبه: زهرا خوشگفتار
عکاس:عباس یکتا