کد خبر: 55805تاریخ انتشار : 18:32:45 - دوشنبه 26 دسامبر 2016

یادداشت/ کیوان میرزائی فشالمی

9 دی و فتنه 88 واقعه‌ای فراموش نشدنی

باز هم ملاحظه می‌شود که عده‌ای در صدد کم رنگ کردن و یا ازبین بردن نام و خاطره فتنه 88 و حماسه عظیم 9 دی هستند که فراموش نشدنی هستند .

به گزارش بهجت نیوز؛ در سالهای دور، برای نگارنده باور برخی از وقایع صدر اسلام از قبیل جعل احادیث پیامبر و خانه‌نشینی علی(ع) و غصب خلافت ـ بر خلاف رای صریح پیامبر گرامی اسلام و بیعت مردم و بزرگان ـو کشتن امام حسین مظلوم(ع) در کنار دروازه‌های کوفه که پایتخت خلافت پدر بزرگوارش بود و برخی از وقایع تلخ روایت شده، بسیار سخت می‌نمود؛ نه از این حیث که در وقوع آن حادثه تریددی باشد، بلکه با خود می‌اندیشیدم که چگونه برخی مردم و بزرگان و رجال صدر اسلام در محکمات سنت رسول خدا نیز تخطی نمودند و دستور صریح او را نادیده گرفتند. اما امروز با وجود وقایع مختلف که در برابر ملت مقاوم ایران در ده بیست سال اخیر رخ داده با چشمان خود نظاره می‌کنیم که چگونه علی رغم دستور و فرمایش صریح رهبری بازهم برخی آسمون و ریسمون می کنند و در حضور او نظرات ایشان را تفسیر به رای خود می‌کنند و بعد هم با صدای بلند فریاد می زنند که ما پیرو ولایت هستیم؟! می‌توانم اعتراف کنم که باور وقایع صدر اسلام برایم قابل باور تر شده است.

از جمله موارد عجیب تاریخ سیاسی انقلاب اسلامی ایران، فتنه 88 است که برخی افراد ـ که همه صلاحیتشان برای انتخابات ریاست جمهوری تایید شده بود ـ موجبات آنرا فراهم کردند و همسو با اسرائیل و آمریکا و انگلیس و سایر مستکبرین عالم بر همه ارکان جمهوری اسلامی تاختند و تمام نصایح بزرگان، خیرخواهان و حتی فرمایش رهبری را زیر پاگذاشتند و سبب ریختن خونهای به ناحق زیادی شدند و جوی از کینه و دشمنی و نفرت و زد و خورد و غیره در بین بعضی از افراد جامعه ـ علی الخصوص برخی جوانان ـ کاشتند.

یکی از مواردی که رهبری در خصوص آن نظر صریح داشند و به اصطلاح جزو محکمات نظر رهبری بوده و هست، موضوع فتنه خصوصا 78 و 88 و واقعه 9 دی است که در کلام ایشان بارها این موضوعات اشاره شده است و جالب اینکه عده‌ای علی رغم این همه سند و حضور شخص رهبری در راس زعامت مسلمین، بازهم نظرات ایشان را تحریف و تفسیر بدلخواه می‌کنند. برای اثبات مجدد این موضوع برخی از فرمایشات معظم له در خصوص حماسه 9 دی ذیلا می‌آید:


” نُه دى و بیست و دوى بهمنِ پارسال جزو ایام ‏اللَّه – به معنى حقیقى کلمه – بود. دلها دست خدا است. خداى متعال این دلها را وسط صحنه آورد، ملت ایران عظمت خودش را نشان داد”(19/11/88)
 ” حضور عظیم و خروشان مردمى در 9 دى 88، تجلّى بارزى از هویت و ماهیت انقلاب، یعنى روح دیانت حاکم بر دل‏هاى مردم بود.(16/05/90)
“نهم دى 88، حادثه کوچکى نیست، بلکه آن حرکت عظیم و ماندگار مردمى، شبیه حرکت بزرگ ملت در روزهاى اول انقلاب است و باید تلاش شود در سالگرد این حماسه، حرف اصلى ملت ایران، یعنى حرکت در سایه دین و تحقق وعده‏هاى الهى تبیین شود”(21/09/90).

“حماسه نهم دى، از این منظر کاملاً شبیه صدر اسلام و همچنین روزهاى پیروزى انقلاب است؛ در این روز، مردم بر اساس وظیفه دینى خود به میدان آمدند تا نشان دهند برخلاف تبلیغات فتنه‏گران، مردم ایران ضمن پایبندى به نظام جمهورى اسلامى، از عزم و اراده دینى استوار برخوردارند”.(21/09/90)‏
“یکى از چالشها(ى بزرگى که پیش روى انقلاب بود)، چالشهاى فتنه‏انگیزى بود که در فتنه‏اى مثل هجدهم تیر سال 78 و فتنه سال 88، با فاصله ده سال، این‏ها در تهران راه انداختند. امیدوار بودند که بتوانند با این فتنه، نظام را شکست بدهند؛ ضربه وارد کنند، اما به‏عکس شد. در فتنه هجدهم تیر، پنج روز بعد از این‏که فتنه‏گران، فتنه خود را شروع کردند، مردم آن حرکت عظیمِ 23 تیر را نه فقط در تهران، بلکه در سایر شهرها به راه انداختند. در فتنه 88، دو روز بعد از حوادث عاشورا، آن قضیه عظیم نهم دى به راه افتاد. همان وقت بعضى از ناظران خارجى که از نزدیک دیده بودند، در مطبوعات غربى نوشتند و ما دیدیم که گفته بودند آنچه در نهم دى در ایران پیش آمد، جز در تشییع جنازه امام(ره)، چنین اجتماعى، چنین شورى دیده نشده بود. این را مردم کردند. حضور مردم اینجورى است”(20/07/90).

و ده‌ها مورد از این اظهارات رهبری که در بیانات او ثبت شده است. اما باز هم ملاحظه می‌شود که عده‌ای در صدد کم رنگ کردن و یا ازبین بردن نام و خاطره فتنه 88 و حماسه عظیم 9 دی هستند که فراموش نشدنی هستند .

این از نظر رهبری که بسبب ولایتش، دستورش مطاع است.

لکن به سبب منطقی و عقلی نیز، عده‌ای نزدیک به هشت‌ماه بدترین آسیب‌ها را به جامعه رساندند و اگر نبود تدبیر رهبری و نبود ایستادگی ایشان در مقابل زیاده خاکی فتنه‌گران معلوم نبود چه بر سر ایران و ایرانی بیاید.