کد خبر: 55609تاریخ انتشار : 1:51:44 - یکشنبه 18 دسامبر 2016

جشنواره‌های بومی محلی از مهمترین راهکارهای جذب گردشگر به روستاهای گیلان

جشنواراه بومی‌محلی اربا دوشاب یکی از جشنواره های محلی گیلان است که برگزاری این آیین‌های سنتی راهکاری برای جذب گردشگر به روستاهای استان است.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از شبستان؛ هر ساله در بخش‌های مختلف گیلان آیین‌ها و جشنواره‌های سنتی مختلفی برگزار می‌شود که نشان از فرهنگ غنی مردم این خطه سرسبز است؛ که یکی از این آیین‌ها برگزاری جشنواره اربا دوشاب است.

اربا نام خرمالوی مدرن امروزی است، اصلیت این میوه در جنگل‎های سرسبز گیلان است، روستاییان برای چیدن این میوه باید از چوبی بلند که به زبان گیلکی به آن (کردخاله) می‌گویند استفاده کنند تا بتوانند اربا را بچینند.

اربا از خاصیت درمانی بالایی برخوردار و برای بیماری‌های فاویسم و کم‌خونی بسیار مفید است، در طب سنتی به بیماران «فاویسم» و زردی اربا دوشاب می‌خوراندند که خاصیت درمانی داشت، از آنجا که دوشاب دارای طب گرم است بیشتر در فصل زمستان استفاده می‌شود.

در زمستان «اربا دوشاب»را با برف مخلوط و میل می کنند که در اصطلاح گیلکی به آن «ورف دوشاب» می‌گویند. همچنین برنج برشته شده را با دوشاب مخلوط و بعنوان تنقلات استفاده می کنند که امروزه هنوز این رسم هم در گوشه و کنار گیلان دیده می شود.

احیای فرهنگ‌های سنتی، با برگزاری جشنواره‌های بومی، محلی

میرشمس مومنی‌زاده، فرماندار فومن با بیان اینکه برگزاری این جشنواره‌ها در حفظ و گسترش و احیای آداب و فرهنگ سنتی مردم منطقه بسیار تاثیرگذار است به خبرنگار خبرگزاری شبستان، اظهار داشت: با توجه به وجود آسیب‌های اجتماعی ایجاد نشاط اجتماعی از اقدامات مهم مسئولان اجرایی است.

وی با بیان اینکه برگزاری این آیین علاوه بر زنده کردن فرهنگ بومی- محلی، باعث اشاعه آن به نسل جوان و نیز درآمدزایی اقتصادی روستاییان می‌شود، افزود: برگزاری جشنواره اربا دوشاب فعالیتی اثرگذار در راستای معرفی نقاط مختلف شهرستان از جمله روستای دارباغ است.

فرماندار فومن با بیان اینکه این جشنواره برای چندمین سال پیاپی برگزار می‌شود، گفت: برگزاری بازی‏‌های بومی و محلی در این گونه جشنواره‌ها نقش غیرقابل انکاری در احیای سنت‌ها و فرهنگ‏‌های اصیل استان گیلان و به طبع شهرستان فومن ایفا می‎کند.

مومنی‌زاده با اشاره به نقش و جایگاه ارزنده رسانه‏‌ها در این حوزه، تصریح کرد:  نمایش این جشنواره‌ها از طریق رسانه‏‌ها در حقیقت به‌منزله نمایش آئین‎های گذشتگان است که نقش موثری در آشنایی بیش از پیش مردم با بازی‌‏ها، لباس‏‌های محلی و سایر داشته‎های فرهنگی که از گذشتگان به یادگار مانده است، دارد.