کد خبر: 55134تاریخ انتشار : 13:42:38 - چهار شنبه 14 دسامبر 2016

بیانیه نماینده فومن و شفت به مناسبت فرا رسیدن هفته ی پژوهش منتشر شد:

حجت الاسلام افتخاری:مراکز پژوهشی، ارتباط بین دانشگاه ها و صنعت و جامعه را تبیین و تقویت کنند.

نماینده شهرستان های فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی به مناسبت فرارسیدن هفته پژوهش با انتشار بیانیه ای اعلام کرد با توجه به شعار امسال هفته پژوهش مبنی بر “پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری ، زیربنای اقتصاد مقاومتی” ، ضروری است که دانشگاهها و کلیه مراکز پژوهشی ضمن مديريت هدفمند پژوهش در عرصه‌هاي مختلف علمي و صنعتی کشور به عنوان یک سرمايه گذاري استراتژیک و اولویت گذاری و حمايت از امر پژوهش و پژوهشگر ، با تدوین برنامه ها و مدلهای اجرایی ، ارتباط بین دانشگاه ها و صنعت و جامعه را تبیین و تقویت کنند.

به گزارش بهجت نیوز؛ نماینده شهرستان های فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی به مناسبت فرارسیدن هفته پژوهش با انتشار بیانیه ای اعلام کرد با توجه به شعار امسال هفته پژوهش مبنی بر “پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری ، زیربنای اقتصاد مقاومتی” ، ضروری است که دانشگاهها و کلیه مراکز پژوهشی ضمن مديريت هدفمند پژوهش در عرصه‌هاي مختلف علمي و صنعتی کشور به عنوان یک سرمايه گذاري استراتژیک و اولویت گذاری و حمايت از امر پژوهش و پژوهشگر ، با تدوین برنامه ها و مدلهای اجرایی ، ارتباط بین دانشگاه ها و صنعت و جامعه را تبیین و تقویت کنند.
متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
« لا سُنَّةَ أَفضَلُ مِنَ التَّحقیق ؛
هيچ راه و آييني ، برتر از تحقيق نيست »
از فرمایشات گوهربار مولای متقیان امام علی (ع)

یکی از ارکان اصلی و اساسی تولید علم ، توجه ویژه به موضوع پژوهش است و تولید فناوری نیز با بهره گیری از یافته های پژوهشی نتیجه بخش خواهد بود. در دنیای رقابتی امروز ، اثرگذاری پژوهش و فناوری ، بسیار روشن و بدیهی است و در سال های اخیر رشد چشمگیر و فزاینده ای داشته است. پژوهش ، نوآوری و فناوری در صورت کاربردی شدن و بهره‌برداری صحیح و اثربخش از آن در حوزه های مختلف ، ضمن رشد جایگاه علمی ایران در جامعه جهانی ، بسترساز توسعه ، خودکفایی و استقلال اقتصادی کشور خواهد شد.

بدون تردید توسعه همه جانبه از طریق توسعه علمی محقق می شود و برای رسیدن به مقصدِ این مسیر ، دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در توسعه اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی در جامعه نقش مهمی دارند. لذا در سالی که به فرمایش مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به عنوان “اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل” نامگذاری گردیده و در تبعیت از فرمایشات ایشان که می فرمایند “تجاری سازی علم و تولید ثروت از یافته های علمی و رفع نیاز جامعه از طریق ارتباط دانشگاه و صنعت و تبدیل فکر و اندیشه به محصولات تجاری از تکالیف مهم پژوهشگران دستگاههای پژوهشی و فناوری محسوب می گردد” ، و همچنین با توجه به شعار امسال هفته پژوهش مبنی بر “پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری ، زیربنای اقتصاد مقاومتی” ، ضروری است که دانشگاهها و کلیه مراکز پژوهشی ضمن مديريت هدفمند پژوهش در عرصه‌هاي مختلف علمي و صنعتی کشور به عنوان یک سرمايه گذاري استراتژیک و اولویت گذاری و حمايت از امر پژوهش و پژوهشگر ، با تدوین برنامه ها و مدلهای اجرایی ، ارتباط بین دانشگاه ها و صنعت و جامعه را تبیین و تقویت کنند.
یقیناً این مهم می تواند در تحقق چشم‌انداز نظام مقدس جمهوری اسلامی در افق 1404 که به عنوان دست یافتن به جایگاه اول اقتصادی ، علمی و فناوری در سطح منطقه‌ی جنوب غربی آسیا ، برنامه ریزی شده است ، نقش بسزایی داشته باشد.

اینجانب ، از تلاشهای عالمانه پژوهشگران صمیمانه تقدیر و تشکر نموده و هفته پژوهش و فناوری را به همه دانش پژوهان ، پژوهشگران ، اساتید و فرهیختگان عزیز تبریک و تهنیت عرض می كنم و امیدوارم که با تلاش و همت مجدانه تلاشگران این عرصه ، شاهد موفقیت‌های چشم‌گیری در توسعه علمی شهرستانهای فومن و شفت و رساندن کشورمان به قله های افتخار علمی در جهان باشیم.

محمدمهدی افتخاری
“نماینده مردم غیور شهرستانهای فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی”