کد خبر: 54800تاریخ انتشار : 2:20:31 - سه شنبه 6 دسامبر 2016

یادداشت/عبدالحسین احمدیان

تهدید برجام یا فرصت برجام!

اگر به برجام به عنوان یک معامله نگاه کنیم و از دست داده هایمان را در برابر بدست آورده ها بسنجیم، شاید دستاورد ما بسیار ناچیز باشید و چه بسا به این نتیجه برسیم که ما دچار خسران شده ایم.

اگر به برجام به عنوان یک معامله نگاه کنیم و از دست داده هایمان را در برابر بدست آورده ها بسنجیم، شاید دستاورد ما بسیار ناچیز باشید و چه بسا به این نتیجه برسیم که ما دچار خسران شده ایم.

به هر حال حقیقت این است ما بر سر چیزی معامله کردیم که برای بدست آوردنش خون پاک جوانان دانشمند این کشور ریخته شده است و انتظار این است در معامله، دستاوردها بگونه ای باشد که در امتداد آرمان های شهدا و ایثار گران و ملتی که به پای آن مجاهدتها کرده اند باشد…
شاید خسارت قلب راکتور اراک که با بتن پر شد و آنهمه تاسیسات هسته ای که چرخ حرکت آنها ایستاد و جمع آوری شدند خیلی سنگین تر از منفعت مالی کسب شده تا کنون است.

تصور میکنم تا به این لحظه نباید به برجام به شکل مادی نگاه کرد چون احساس شکست و ناکامی حاصل میشود و از این نظر برجام یک تهدید برای ماست.. تهدید به سرخوردی و احساس یأس و شکست در عرصه ی جهانی. به هر حال باید از این تهدید بالقوه ی برجام آگاه بود.

از طرفی دیگر به اذعان همگان از جمله رییس جمهور محترم و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بارها برجام به طور آشکار از سوی امریکا نقض شده است و در پاسخ به آن مقامات ایران گفته اند که این نقض ها با پاسخ قاطع ایران مواجه خواهد شد اما در عمل پاسخی از سوی دستگاه اجرایی کشور دیده نشده بلکه مردم مدام در گزارشات شنیده اند که ایران تا کنون کاملا به برجام پایبند بوده و تمام تعهدات خود را اجرا کرده است و در گزارشات دیگر از بد عهدی های امریکا شنیده اند. این رویه یک تهدید برای غرور ملی مان می باشد و تداوم این اتفاق رفته رفته احساس عجز و ناتوانی در برابر استکبار را در درون مردم ایران ایجاد میکند.

نمیشود مدام توسط دشمن مورد هجمه قرار گرفت و در برابر زورگویی و تجاوز دشمن فقط رجز خوانی کرد و هیچ اقدام عملی انجام نداد و ضروریست جواب بدعهدیها محکم و متناسب داده شود.

شایسته است مقامات و مسولین کشور عزیزمان به این خدعه ی دشمن توجه ویژه داشته باشند و برجام را بعنوان یک تجربه برای تمام مسولین و مردم قلمداد کنند، و با تشریح حقایق آن برای ملت، کشور را برای سالهای سال در برابر خدعه ی استکبار بیمه کنند اگر همگان تجربه ی برجام را درک کرده باشیم و ایمان مان را از کد خدا به خدا و همت و همدلی و همزبانی خودمان معطوف کنیم آنوقت برجام از یک تهدید به یک فرصت تبدیل میشود. فرصتی برای استکبار شناسی، فرصتی برای اعتماد به توانایی های خود.
بی تردید اگر ملتی در راه حق ثابت قدم باشد طبق وعده ی خداوند متعال نصرت الهی به یاریشان خواهد آمد و یقینا پیروز خواهند شد.

و لينصرن اللّه من ينصره ان اللّه لقوى عزيز.

با آرزوی سربلندی روز افزون برای ایران مقتدر.