کد خبر: 53818تاریخ انتشار : 0:55:45 - شنبه 19 نوامبر 2016

یادداشت/ امیرحسین ابرشهر

دسته گلی که فومنی‌ها برای شهرشان به آب دادند!!

شهرستان فومن نیاز به معرفی خاصی ندارد زیرا به جرات می‌توان گفت که هر فرد ایرانی که اهل سفر باشد مطمئناً نام و آوازه این شهر را به واسطه داشتن بناهای جذاب و تاریخی و مشاهیر بی شمارش پُرشمارش شنیده است.

برای شهر فومن که بارها و بارها بخاطر داشتن بزرگانی مانند گُل آقا ، آیت الله بهجت (ره) ، شیون فومنی ، آیت الله سعیدی ، آیت الله اریب ، موسوی ره‌پیما و سرداران شهید خوش روش و نظری و ادبی و غیره به خود بالیده است ، انتشار اخباری ناگوار از این شهرستان یک نوع سیاه نمایی محض است.

برای مردم فومن که همین چند روز قبل در کِیف‌و‌کوک رویارویی تیم فوتبال محبوب شهرشان در مقابل تیمی که سرمربی گری آن را اسطوره فوتبال ایران و جهان یعنی علی دایی بر عهده دارد، سخت است که باور کنند اخبار تلخی از شهرشان به واسطه جوزدگی و اشتباهات محض تعداد انگشت شماری در این سطح و با عناوینی ناراحت کننده نشر می‌یابد.

هنوز افتضاحی که در پی بی خیالی مسئولین شهرستان در جاری شدن سیل و منتشر شدن تصاویر گسترده آن رُخ داده بود را سرچ کنندگان موتورهای جستجوگر هضم نکرده بودند ، هنوز هم در خصوص “کشف اختلاس رئیس شعبه یک بانک دولتی در فومن” در موتورهای جستجو نتایجی ظاهر می‌شود که چند روز قبل کلیپی تحت عنوان «برخورد زشت وبی شرمانه با کاسبین توسط عوامل سدمعبر» در شبکه های اجتماعی توسط یک کانال تازه تاسیس که بدلیل مسائل شخصی و کینه های قدیمی در دوران انتخاب شهردار فومن ایجاد شده بود منتشر و دست به دست شد.

در این کلیپ یک مامور روزمُزد شهرداری فومن در پی درگیری با یکی از زنان دستفروش عمل قبیحانه‌ای را انجام می‌دهد که شدت زشت و زننده بودن آن باعث برپایی بلوایی جدید در شهر می‌شود که البته این همه ماجرا نیست …

%image_alt%

(نتایج جستجوی هشتگ #فومن در اینستاگرام ؛ خودتان قضاوت کنید)

بلافاصله پس از انتشار این فیلم ناراحت کننده ، تمامی کانال ها و سایت های پرمخاطب کشوری در سطح وسیعی این فیلم را منتشر میکنند که تعدادی از آن را در پایین مشاهده می‌کنید که در پی آن مشاهده کردیم چهره های سرشناس کشوری مانند رضا صادقی و امیر جعفری و حسن‌اقا‌میری و حتی مدافع تیم استقلال حنیف عمران زاده هم با انتشار این فیلم نسبت به آن واکنش نشان داده اند.

%image_alt%

در نگاه اول که بیشتر عوامانه است شاید به نظر برسد که این طرز برخورد با چنین سوژه هایی درست و بجا بوده اما برای شهروندان فومنی و فومن دوستان این مسئله همانند یک پُتک بزرگی بود که بر سر و روی آنها کوبیده شد. تلخی این اتفاق شاید جایی بیشتر لمس شود که دوستان خارج از گیلان نگارندهـ به جای پرسش در خصوص زیبایی‌ها و افتخارات شهرستان از مسئله‌ای که باعث چنین آبرو ریزی شده است پرسش میکردند!

ما قصد نداریم در این مطلب هیچ قضاوتی در خصوص طرفین این درگیری و حواشی آن مطرح کنیم اما لازم است که چند سوال مطرح شود.

فارغ از اینکه عمل مامور خاطی بد و طبق قوانین باید با وی برخورد شود ولی بد نیست از این منظر به ماجرا نگاه کنیم که دستاورد این آبی که خود فومنی‌ها برای شهرشان گل‌آلود کردند چه بود؟

فایدهـ خارج شدن چنین اخباری از شهرستان و انتشار آن با عزت و افتخار!! در سطح کشوری چه بوده است؟

چرا مردم کشور با چنین خاطره ای باید از شهر فومن یاد کنند؟

چرا به جای اخبار غرورآفرین و عزت‌مندانه به دنبال سیاه نمایی و خراب کردن چهره شهرتان هستید؟

%image_alt%

(کاریکاتوری که در پی این افتضاح دست به دست می‌شد!)

سالهاست که پیکر بی جان این شهرستان بدلیل حاشیه سازی جریانات و تفکرات مختلف دچار ضربه های متعدد شده است ؛ آقایانی که صرفا یک مادر و فرزند مظلوم را ملعبه کینه‌توزی های شخصی شان قرار دادند و حتی مشاهده کردیم که یک فایل صوتی از پسر وی منتشر کردند بیاید توضیح دهند که به جز یک منفعت شخصی چه چیزی عائد این شهر شد؟

چگونه این افراد می‌خواهند در چشم همشری‌هایشان نگاه کنند و ادعا کنند که دلسوز این شهر هستند؟

پی‌نوشت : دست اخر از مسئولین شهرستان همانند امام جمعه فهیم شهرمان که فوراً برای دلجویی از این مادر ستم دیده حاضر شدند و رئیس شورای شهر که توضیحات به موقع و منصفانه ای در خصوص این واقعه تلخ بیان کردند و همچنین از شهردار فومن که جرات بیان عذرخواهی و قول پیگیری این افتضاح را دادند تشکر می‌کنیم ، این برای مردم جای اُمید دارد که مسئولین به جای فرار از پاسخگویی (همانند دهه های قبل) خود را حاضر و پاسخگوی مردم می‌دانند.

 1. همشهری گفت:

  با سلام1- رسانه ای کردن این خبر چه منفعتی داشته? 2-جناب شهردار عزیزاز هوچی گری ها نترسید و در تصمیم گیری عجله نکنید .3- از ماموری که در اجرای قانون از بچه 14ساله کتک میخورد وازمادرش ناسزا ميشنودچه کسی باید حمایت کند?در خاتمه پیشنهاد میدهم با کسی که با مامور دولت در اجرای وظیفه قانونی درگیر شده و هم چنین مامور شهرداری به خاطر خطائي که مرتکب شده طبق قانون رسیدگی شود.

 2. فومنی گفت:

  سردار سر افراز آقای نعمتی امروز در نماز جمعه چه سخنه زیبای گفت یعنی با اخراج کردن اون کارگر روز مزد که آقای ن.ر تهدیدش کرده بود که اگر بساط این خانم جمع نکنی گزارشتو میدم کم کاری کردی مشکل شهر حل میشه
  چرا آقای شهردار فقط نیروی روزمزدشو اخراج کرد

 3. همشهری گفت:

  سلام وقتی مسول خدمات شهری شهرداری فومن آقای….
  از نیرو های شرکتی باشه و استخدامی نیست وضعیت شهر بد تر از این هم میشود

 4. همشهری گفت:

  یعنی فومن این همه تحصیل کرده داره یکیشون به درد شهردار شدن نمیخوره اقایان ملت دوست و محمدی هر دوتا از کارمندان شهرداری یکی از این ها نمیتونم شهردار بشه این آقا رو اوردید پدر شهرو در اورده

 5. ناشناس گفت:

  فایده انتشار این اخبار ،نمایش بهتر مظلومیت قوم تالش هست،که ظاهرا این روزها حق زندگی کردن هم نداره.
  یاد دیوار نویس بعد از انتخابات مجلس افتادم که نوشته بودن ورود تالش به فومن ممنوع.
  این نیز بگذرد…

  • الیاس ارندان گفت:

   اگه هست هنوز کسی که ادعاش میشه به گیلک بودن و خودش و برتر میدونه و انقد بد بخته که تو قرون نژاد پرستی به سر می بره یاد من جوابشو بدم

 6. حمید گفت:

  سلام
  طبق قانون اگه شخص یا اشخاصی به مامور یا کارمند دولت در هنگام انجام وظیفه تعرض کنن یا جلوی انجام وظیفه اون رو بگیرن بین 6 ماه تا یک سال حبس و ضربه شلاق داره.
  اون خانوم دست فروشی که اون روز چندین بار بهش اخطار داده شده و می دونست نباید داخل شهر بساط کنه و خلاف قانون رفتار کرده و یه مامور شهرداری فحش داد که علاوه بر خلاف بالا که میتونه محکوم بشه میتونه بخاطر فحش دادن به اون کارمند شهرداری به 74 ضربه شلاق محکوم شه . حالا شما بگین . بعضی از خبر گزاری ها که عامل انتشار دست گل اند و چهره زیبای شهرستان رو به چهره ای بد تبدیل کرد که حالا فلان بازیکن فوتبال با درامد میلیاردی که اصلا براش مهم نیست این پیرزن کجاست و حقوق ماهیانش چقدره کسی از اون مامور شهر داری بخاطر فحش که لایقش نبود معذرت خواهی کرد؟
  این دعوا دوسر داشت . صدای اون سمت دعوا رو هم بشنویم . یه طرفه به قاضی نریم.
  شهردار هم نباید اون کارمن رو اخراج کنه ولی باید کارمنداش رو توجیه کنه تا از این برخورد ها دیگه تکرار نشه.

 7. شهروندعادی گفت:

  آقای محمدی شهردارکه نیست خواهرگرامی اش رابه استنادبند(پ)استخدام شهرداری فومن کرد،اگه شهرداربشه چی میشه؟

 8. حسن گفت:

  سلام درفضاي مجازي خبري ناراحت كننده درج وحركت كارگر شهرداري ناپسند وتوهين آن خانم هم اخلاقي نبود مگر مثل اين خانم كه امروز همه فرياد ابرو وغيره ميكنند دراين شهر وشهرستان كم است وتازه شما با آب وتاب ازبعضي كه همفكر شمايند تشكركرده اي چرا درد رامي گويي خودت انصافا دوست داري دردشود راه كارش برخورد باآن كارگر شهرداري ومافوقش نيست بايستي بستر باتدبير وفكر انديشه شود وپايداربماند دستفروش حقش اينست وشهرداري درقبال آن تكليف وحق دارد آن دستفروش تكليف داردكه قانون را رعايت كند بنابراين فرهنگ حق وتكليف رابستر بدهيد عزيز نه