کد خبر: 53661تاریخ انتشار : 12:08:02 - سه شنبه 15 نوامبر 2016

گزارشی از وضعیت مطالعه در کشور

حال کتابخوانی‌ هم مثل حال آسمان تهران گرفته است/ ارتباط تنگاتنگ بین مطالعه و سلامت جسمی

عضو هیئت علمی انستیتو روانکاوی تهران، نداشتن اولویت مطالعه کتاب در جامعه امروزی را مهمترین دلیل برای پایین آمدن سرانه مطالعه کتاب دانست و گفت: یکی از دلایل پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور شاید این به نظر برسد که در حال حاضر اولویت خیلی از افراد در جامعه مطالعه کتاب نیست و در حقیقت مطالعه کتاب را با توجه به مشکلاتی که دارند ضروری نمی‌بینند بنابراین افراد انگیزه ای ندارند برای اینکه کتاب را در سبد زندگی خود قرار دهند.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، من یار مهربانم ، دانا و خوش زبانم، گویم سخن فراوان، با آنکه بی زبانم….. عبارتی که خیلی از ما آدم‌ها خاطرات خوبی با آن داریم و همواره  در مدرسه و خانه  ورد زبانمان شده بود. اما این روزها این یار مهربان دیگر حال و روزهای خوب سابق را ندارد و گویا در ذهن همان کسانی که یار مهربان خطابش می‌کردند به فراموشی سپرده شده است. دوست و یار مهربانی که هر لحظه با آن خاطرات خوبی را برای خودمان رقم می‌زدیم امروزه با آمدن اینترنت و تکنولوژی روی قفسه و طاقچه‌های خیلی از خانه‌ها در حال خاک خوردن است. با توجه به رسالت طنین یاس، گزارشی در مورد کتاب و سرانه پایین مطالعه آن در جامعه گردآوری کردیم.

محبوبه مهین زعیم، عضو هیئت علمی انستیتو روانکاوی تهران، در گفت و‌گو با خبرنگار طنین یاس،نداشتن اولویت مطالعه کتاب در جامعه امروزی را مهمترین دلیل برای پایین آمدن سرانه مطالعه کتاب دانست و گفت: یکی از دلایل پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور شاید این به نظر برسد که در حال حاضر اولویت خیلی از افراد در جامعه مطالعه کتاب نیست و در حقیقت مطالعه کتاب را با توجه به مشکلاتی که دارند ضروری نمی‌بینند بنابراین افراد انگیزه ای ندارند برای اینکه کتاب را در سبد زندگی خود قرار دهند.

وی ادامه داد: خواندن کتاب ممکن است برای خیلی افراد به دلیل حجم و انتهایی که دارد زمان بر باشد و با توجه به اینکه در اکنون خیلی از افراد با کمبود زمان مواجه هستند سعی می‌کنند کمتر به مطالعه بپردازند در حالی که تکه خوانی و پراکنده خوانی در فضای مجازی باعث شده افراد به سمت و سوی اینترنت برای مطالعه بروند اما به این نقطه از آگاهی نرسیده اند که تاوان بزرگی را پس می‌دهند چرا که ممکن است بسیاری از اطلاعات داخل اینترنت از منابع معتبری ماخوذ نشده باشد.

این روانشناس بالینی تصریح کرد: خیلی جالب است برخی خانواده‌ها دلایل مادی را مانع خرید کتاب می‌دانند در حالی که همان افرادخرید یک وسیله تزیننی، خرید خورد و خوراک برای تفریح، مسافرت‌های پی در پی و خیلی مواردی که تکرار آن ضرورت چندانی در زندگی ندارد را به خرید کتابی که بعضا ممکن است قیمت آن در حد یک خوراکی بچه باشد ترجیح می‌دهند و این فرهنگ بایستی دستخوش تغییر قرار گیرد.

عضو هیئت علمی انستیتو روانکاوی تهران، به منابع غلط برخی از اخبار در فضای مجازی و تاثیر آن در تربیت نادرست اشاره کرد و افزود: متاسفانه در شبکه‌های مجازی بعضا دیده شده که اطلاعات تربینتی نادرستی اشاعه شده است در حالی که تعداد زیادی از این اخبار بار علمی ندارد و عدم آگاهی مردم از صحت اخبار باعث شده تا مسیر تربیتی نادرستی را در زندگی در پیش بگیرند که متاسفانه در برخی موارد منجر به تصمیمات غلط سرنوشت ساز شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه روابط بین فردی سطحی تر شده است برای خیلی از افراد سخت است که کتابی را تا به آخر به اتمام برسانند و همواره به دنبال مسکن‌هایی هستند که می‌خواهند خیلی زود و سریع نتیجه بخش باشد به همین دلیل اینترنت گردی را ترجیح به خواندن کتاب می‌دهند در حالی که کتاب با عمق بیشتری از مفاهیم درست و اصولی نسبت به اینترنت همراه است و این باید در افکار عموم نهادینه شود.

زعیم به عوارض وب گردی با تلفن همراه اشاره کرد و گفت: لمس یک کتاب و دیدن صفحات و ترکیب رنگ بندی جلد و داخل کتاب می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در روحیه ما افراد بگذارد نسبت به تلفن همراه یا کامپیوتری که لمس کردن آن باعث وخیم شدن تاری چشم و لرزش دست و ضعف اعصاب است و مهمتر از آن اخباری که درصحت آن در مواردی شک و تردید است.

وی ادامه داد: به اعتقاد من در عرصه مطالعه هیچ چیزی نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد و این فرهنگ باید توسط رسانه‌ها نهادینه شود و به نوعی دغدغه مدیران فرهنگی باید بالا بردن میزان مطالعه کتاب در کشور شود و کتاب و کتاب خوانی جزیی از سبد زندگی خانواده‌ها قرار گیرد.

این روانشناس نقش والدین در اشاعه فرهنگ مطالعه کتاب در نظام خانواده را نقش تاثیرگذار و مهم برشمرد وگفت: نقش والدین در انتقال فرهنگ مطالعه به فرزندان در نظام خانواده بسیار نقش حساس و کلیدی است. وقتی والدین این دغدغه را دارند که در هفته چندین ساعت مطالعه داشته باشند ناخودآگاه فرزندان هم به این باور می‌رسند که بازی‌های خشن و چت کردن در فضای مجازی فقط یک کار بیهوده است و مطالعه کتاب است که آینده ای روشن برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

زعیم اظهار کرد: ارتباط تنگاتنگی بین مطالعه کتاب و سلامت جسمی است. بیماری افسردگی امروزه بین زنان و دختران جامعه زیاد به چشم می‌خورد و این در حالی است که افراد افسرده معمولا تمایلی به خواندن کتاب یا ورزش کردن ندارند و این در برخی بیماری‌های دیگر هم وجود دارد.

وی به اثربخشی و اهمیت مطالعه کتاب اشاره کرد و افزود: مطالعه کتاب ما را از دنیای پرهیاهوی بیرون دور کرده و ما را به یک تجربه نویسنده و مفاهیم والا و ارزنده متصل می‌سازد که این به نوبه خود در بهبود سلامت روان موثر است.همچنین آگاهی و بالا رفتن اطلاعات ، بالارفتن تسلط و تمرکز، و افزایش اعتماد به نفس ما افراد با مطالعه کتاب دوچندان می‌شود.

این کارشناس ارشد بالینی در پایان گفت:خواندن یک کتاب در عصر پاییزی در محیطی با فضای سبز می‌تواند روحیه فرد را از لحاظ سلامت چند برابر کند و ای کاش این فرهنگ در همه افراد دست به دست و نسل به نسل انتقال یابد.

*و اما اظهار نظر متفاوت دو خانم در رابطه با مطالعه کتاب و فضای مجازی:

منصوره دشتی هنرمند و نگارگر از اصفهان، در گفت و‌گو با طنین یاس گفت: به طور کل ارتباطم با کتاب و کتاب خوانی بسیار خوب و عالی است و همیشه سعی کرده ام در رشته خودم که نگارگری است اطلاعات به روز و جامعه را از طریق خرید کتاب در این زمینه به دست آورم چرا که کتاب هم منبع قابل اعتماد و هم قابل دسترس برای من بوده است.

وی ادامه داد: خیلی علاقه من به کتاب‌های عارفانه و مذهبی هستم و این علاقه مندی باعث شده تا بیشتر از کتاب‌هایی با چنین موضوعاتی که خوشبختانه در جامعه زیاد دیده می‌شود استفاده و مطالعه داشته باشم.

دشتی خاطرنشان کرد: هر چقدر فضای اینترنت موضوعات مختلف را در خود جای داده باشد اما احساس و لذتی که در کتاب کاغذی است در اینترنت وجود ندارد و برای همین احساس است که کتاب همیشه لذت بخش تر از اینترنت در ذهن خیلی‌ها بوده است اما اینکه مردم کمتر به سراغ کتاب می‌روند دلایل زیادی را به همراه دارد.

این هنرمند نگارگر تصریح کرد: من خودم به شخصه  اگر در مسیرهایی از اهدافم در جامعه موفق عمل کرده ام به خاطر مطالعه و کتاب خواندن و گوش دادن در محافل سخنرانی‌ها بوده است و صحبتم به تمام خانم‌های ایرانی این است که  برای خودشناسی و رسیدن به اهداف انسان شناسی مطالعه کتاب‌هایی که منبع موثقی دارند را فراموش نکنند.

یک خانم دیگر در گفت و‌گو با طنین یاس اظهار کرد: من علاقه بسیاری به فضای مجازی به خصوص شبکه مجازی تلگرام دارم و ساعات زیادی را به این فضا از نت اختصاص داده ام و این باعث شده تا در ماه فقط دو ساعت مطالعه کتاب داشته باشم.به اعتقاد من دنیای تلگرام و اینستاگرام و به طور کل اینترنت برای جوانان امروزی جذاب تر از کتاب و مجله است چرا که هم صرفه جویی در زمان است و هم بار اقتصادی کمتری برای خانواده‌ها دارد و هم اینکه دنیای وسیع تری برای افراد در نظر گرفته می‌شود.من خودم به شخصه اینترنت را بیشتر به مطالعه کتاب ترجیح می‌دهم و فکر میکنم افراد باید با شرایط زمان پیش بروند.

آیت الله سید یحیی جعفری، نماینده ولی فقیه در استان کرمان، در دیدار با معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به هفته کتاب بیان کرد: مسئله کتاب و مطالعه کتاب در کشور مورد رضایت برخی خواص مانند نخبگان نیست.

وی منشاء سعادت و خوشبختی انسان‌ها و جامعه بشری را وابسته به مطالعه کتاب دانست و افزود: مردم تشنه فهم و خواهان سیراب هستند اما امکانات محدود و ضعیف است.

آیت الله جعفری با اشاره به خاطرات خود با مقام معظم رهبری اظهار کرد: مقام معظم رهبری همواره در حال مطالعه و بر این اعتقاد بودند کتابخوانی ، راهنمایی کردن جوانان را آسان می‌کند.

وی ادامه داد: مطالعه ایشان اعجاب انگیز بود و باید الگوی همه مردم قرار بگیرد.

انتهای پیام/