کد خبر: 53572تاریخ انتشار : 0:31:46 - سه شنبه 15 نوامبر 2016

آرایشگری یا کیمیاگری/ناظر اصناف برگزار کننده مراسم های عروسی چه سازمانی است

تسهیل در امر ازدواج یکی از دغدغه های دولت های گذشته و حال و آحاد جامعه است.

عرفان منصوریان/ به گزارش بهجت نیوز؛ در مرور زمان، فرهنگ های اشتباه و ناصحیح زیادی به رسم های ازدواج ایرانیان افزوده شده که جز تحمیل هزینه به خانواده ها، عواید دیگری نداشته است.
فرهنگ های اشتباهی مانند چشم و هم چشمی، استفاده از لوازم های گران قیمت غیرضروری، اصراف غذا و… که شرایط ازدواج را برای بسیاری از جوان ها سخت کرده است.
در این بین خانواده هایی که تمکن مالی دارند، شاید دچار مشکل خاصی نشوند، ولی مطمئنا خانواده و جوان های بسیاری هستند که به دلیل وجود هزینه های زیاد و چشم و هم چشمی از رفتن به خانه بخت و آغاز زندگی مشترک باز مانده اند.
اصناف متعددی در برگزاری مراسم عروسی در کنار عروس و داماد هستند که گویی داماد را کوهی از پول و ثروت می بینند و می خواهند تمام نداشته های خود را از جیب یک تازه داماد جبران کنند.
بالابردن هزینه های ازدواج از سوی برخی از اصناف، جز القا فرهنگ های ناصحیح و درآمدزایی به شکل سودجویی چیز دیگری ندارد.
یکی از اصنافی که در مقابل خدماتی که ارائه می دهند پول نجومی را طلب می کنند، صنف مزون عروس و آرایشگاه های زنانه هستند که نرخ ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را برای خود انتخاب کرده اند.
نرخی که معلوم نیست طبق چه کارشناسی تعیین شده و گویی که هیچ نظارتی بر آن از سوی مسئولان ذیربط نمی شود.
آرایشی که در کمترین زمان و با کمترین استفاده از مواد اجرا می شود و در کمتر از ۱۰ ساعت نیز بر روی صورت باقی نخواهند ماند، قیمتی در سر حد شغل کیمیا گری دارد.
نمی دانم مسئولان در جریان هستند یا خیر که مزون های عروس برای کرایه لباس عروسی که چندین دست پوشیده شده است، قیمت یک میلیون تومانی را برای اجاره یک شبه از عروس طلب می کنند.
در کنار موانعی هم چون تقاضا ها و دیدگاه های نامتعارف برخی خانواده ها در روز خواستگاری و روند صعب العبور اخذ وام ازدواج و هزینه های دیگر، یکی از هزینه های سنگینی که کمر عروس و داماد را برای برگزاری جشن عروسی خم می کند،لباس و آرایش عروس است.

این هزینه ها که در راه برگزاری جشن عروسی در پیش رو زوجین قرار دارد، آن ها را با کوله باری از قرض و قول تنها گذاشته و آغاز زندگی را برای شان سخت می کند.
مطلوب است که مسئولان اصناف و اتحادیه و تعزیرات حکومتی نظارت بیشتری در این امر داشته باشند تا جامعه جوان استان گیلان، بیشتر از این در راه برگزاری جشن های عروسی متضرر نشوند.
البته هزینه های خرد و ریز دیگری را در این مقال جا انداخته ایم که دلیل مان از نگفتن اش، جلوگیری از غم ناک شدن این نوشته بود.

  1. شهروندعادی گفت:

    آقای منصوریان واقعابدرستی بیان نمودید، اتحادیه آرایشگران زنانه زیرمجموعه اتاق اصناف است که بدلیل اینکه اتاق اصناف فقط دوبازرس آقاداردوفقدبازرس خانم است!! وریس اتحادیه هم درخواب خرگوشی به سرمی برد،برخی ازاعضای خاص این صنف بودن هیچ واههمه ای ونظارتی هرقیمتی که می خواهندازخلق الله خصوصاعروس دامادها می گیرندوتنهاراه برخوردبااین اجحافگران وسواستفاده چیان درخواست فاکتورازسوی مشتری می باشدکه بااین مدرک می توان دراداره تعزیرات خاطیان راباجرایم سنگین نقره داغ کرد.