کد خبر: 53468تاریخ انتشار : 17:15:28 - جمعه 11 نوامبر 2016

با گذشت ۷ سال از آغاز پروژه مسکن مهر فومن/ مشکلات همچنان باقی است

روند اجرای پروژه مسکن مهر شهرستان فومن شاید یکی دیگر از پروژه‌های عمرانی نیمه تمام و طولانی مدت در استان گیلان باشد.

به گزارش بهجت نیوز؛ روند اجرای پروژه مسکن مهر شهرستان فومن شاید یکی دیگر از  پروژه‌های عمرانی نیمه تمام و طولانی مدت در  استان گیلان باشد.

این پروژه که از سال ۸۸ تا کنون در دست ساخت است درست از همان بدو امر و روزی که کلنگش بر زمین نشست با مخالفت‌های زیادی همراه شد، اولین مخالفت‌ها بر روی مکان در نظر گرفته شده برای احداث این پروژه بود که در روستای کردآباد فومن و در کنار رودخانه‌ای که دارای  زمینی شنی و سست است، بود.

در این راستا فرمانداری فومن بر آن شد تا با تشکیل جلسه شورای مسکن، اتخاذ تدبیری برای آماده سازی پروژه مسکن مهر کند.

آماده‌سازی 14هزار و 500 واحد مسکونی مسکن مهر در  9 شهرستان گیلان
محمد ایزددوست، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی عصر امروز(18آبان) در جلسه شورای مسکن در محل فرمانداری شهرستان فومن با بیان اینکه یکی از تکالیف ما ساخت مسکن مهر است، اظهار داشت: 133تعاونی مسکن مهر در 9 شهرستان موظف به آماده سازی 14 هزار و 500 واحد است.

وی با بیان اینکه تا کنون 10 هزار و 500 واحد تحویل داده شده است، افزود: در صدد هستیم تا سال 96 ما بقی مسکن‌ها را آماده کنیم و تحویل دهیم.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه از دغدغه‌های اصلی شورای مسکن استان، حل معضل مسکن مهر است، گفت: بین دستگاه‌های راه و شهرسازی و کار، تعاون و رفاه اجتماعی تعامل خوبی وجود دارد.

ایزددوست با بیان اینکه باید راهکاری برای حل مشکل آورده اعضای تعاونی مسکن مهر پیدا شود، تصریح کرد: کسانی که در صدد خانه‌دار شدن هستند باید تعهداتی را که به تعاونی مسکن مهر داده‌اند، انجام دهند.

وی با بیان اینکه قانونگذار این اجازه را داده اگر چنانچه در آن فرصت زمانی مشخص، اعضا سهم آورده را ندادند، می‌توان آن فرد را حذف و یکی دیگر جایگزین شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه این نسخه در شهرستان فومن قابل اجرا نیست چون متقاضی نداریم که جایگزین این حذف شده‌ها باشد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه بحث فرایند مزایده فروش 180 واحد مسکن مهر فومن در دستور کار قرار گیرد، اظهار داشت: زمان قانونی این تعاونی به اتمام رسیده و قانونا باید ابطال شود.

یارانه مسکن مهر گیلان تخصیص پیدا نکرده است
درادامه علی خاوری، مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه در استان گیلان در شهرهای رودبار، منجیل، لوشان و رستم‌آباد 52هزار مسکن مهر در دست اجرا داریم، افزود: از مجموع 52 هزار واحد، 42 هزار و 500 واحد علی رغم همه مشکلات موجود در حال آماده سازی است.

وی با بیان اینکه مسکن مهر اقدام خوبی بوده اما استراتژی کاری آن، در زمان اجرای مسیر بد رفته است، گفت: مشکلات مختلفی در جای جای استان در بحث مسکن مهر وجود دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه بحث یارانه در کشور تلطیفش بهتر بود و باید با شرایط مطلوبتر می‌دادند، تصریح کرد: امسال در تصویب نامه هیئت وزیران که اواخر سال و ابتدای امسال تصویب شد، قرار است 600میلیارد تومان صرفا برای زیرساخت شبکه مسکن مهر در اختیار دستگاه‌های زیرساخت بگذارند.

خاوری با بیان اینکه تا امروز یک ریال در اختیار شبکه‌های زیرساخت قرار نگرفته است، خاطرنشان کرد: دولت با سود چهار درصد 30 میلیون تومان وام می‌دهد و مردم باید برای آماده سازی مسکن مهر آورده شان را بدهند.

80 هزار مسکن مهر در کل کشور آماده است اما متقاضی ندارد

حجت‌الاسلام محمدمهدی افتخاری، نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 80 هزار مسکن مهر در کل کشور آماده است اما متقاضی ندارد، اظهار داشت: قابلیت ساخت مسکن باید در احداث واحدهای مسکن مهر، مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه ظاهر مسکن مهر از دلایل عمده بی رغبتی مردم برای زندگی در این واحدها است، افزود: یکی از طرح‌هایی که قرار است در کمیسیون مطرح شود، دخالت دادن کمیته امداد و بهزیستی در این کار است.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرار است مسکن‌های مهر را به محرومین بدهند، گفت: روند دراز مدت این طرح سبب شده که تورم زیاد شده و باید همان ساختمان‌های ارزان را با چندبرابر قیمت به مردم تحویل دهند.

افتخاری تصریح کرد: دولت در صدد است با افزایش وام و با فروش اموال و ساختمان‌هایی که در شهرها و استان دارد به مسکن مهر تزریق کند تا پرونده مسکن مهر را ببندد و چالش‌هایی که وجود دارد به اتمام برسد.

پروژه مسکن مهر فومن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است

میرشمس مومنی‌زاده، فرماندار فومن با بیان اینکه پروژه مسکن مهر فومن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، خاطرنشان کرد: این پروژه از پروژه‌هایی است که سال‌های طولانی به طول انجامید و مسئولان اجرایی شهرستان، متقاضیان و مردم دغدغه این پروژه را دارند.

وی با بیان اینکه در طی ۲ سال به ثمر رساندن پروژه مسکن مهر از اولویت‌های فرمانداری بود ، اظهار داشت: وام‌هایی هم در راستای پیشرفت فیزیکی این مسکن پرداخت  و در مورد زیرساخت و محوطه سازی کارهایی انجام شد اما متاسفانه شاهد بهره‌برداری ازین پروژه نبودیم.

فرماندار فومن با بیان اینکه علی رغم اینکه در هفته دولت و دهه فجر سال گذشته امیدوار بودیم این پروژه به بهره برداری برسد، متاسفانه توفیق حاصل نشد، افزود: هدف از این جلسه اتخاذ تدبیری برای آماده سازی پروژه مسکن مهر است. شبستان