کد خبر: 52793تاریخ انتشار : 2:45:25 - پنجشنبه 3 نوامبر 2016

به بهانه فرارسیدن سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا؛

‌مرور اسناد لانه جاسوسی ضرورت امروز نخبگان فکری و سیاسی است

مطالعه و تعمیق در مجموعه‌ی اسناد لانه‌ی جاسوسی نشان می‌دهد که ‌اگر مبارزه تنها با سقوط نظام استبدادی پایان‌یافته تلقی شود، باز هم امکان توطئه‌ی دشمنان و تکرار حوادث تلخ گذشته فراهم خواهد بود.

به گزارش بهجت نیوز؛ تسخیر لانه‌ی جاسوسی آمریکا در 13 آبان سال 58 به دست دانشجویان پیرو خط امام، رویدادی مهم و بحث‌برانگیز در تاریخ پس از انقلاب است که بسترساز بسیاری از تحولات بعدی شد. کشف و انتشار اسناد محرمانه‌ی سفارت آمریکا، که بیانگر فعالیت گسترده‌ی جاسوسی تحت پوشش فعالیت‌های دیپلماتیک بود، از اتفاقات مهم مرتبط با این حادثه است. فرآیندی که زوایای جدیدی از دخالت‌های پیدا و پنهان ایالات متحده‌ی آمریکا در طول دوران حکومت محمدرضا پهلوی و به‌ویژه سال‌های منتهی به انقلاب و ماه‌های پس از پیروزی آن بود.

مجموعه‌ی اسناد لانه‌ی جاسوسی به‌وضوح نشان‌دهنده‌ی وجود اختلاف‌نظر و دیدگاه متفاوت بین جناح‌های امنیتی (سازمان سیا)، نظامی (پنتاگون) و سیاسی (وزارت امور خارجه‌) در موضوع انقلاب ایران است‌ و نشان می‌دهد که آنچه در مورد مهارت آمریکایی‌ها درباره‌ی برنامه‌ریزی‌های دقیق و بلندمدت تبلیغ می‌شود، عمدتاً اغراق‌آمیز و به‌دور از واقعیت است.

اسناد منتشرشده نشان می‌دهد در ساختار سیاسی آمریکا، اختلاف‌نظرات عمیقی وجود دارد و گاهی این اختلاف‌ها به حذف طرف مقابل به هر وسیله و شیوه‌ای می‌انجامد. به‌علاوه این تفکر که ابرقدرت‌ها برای ده‌ها سال آینده برنامه‌ریزی کرده و دیگران تنها مجری سیاست‌های ازپیش‌تعیین‌شده‌ی آن‌ها هستند با تردید جدی روبه‌رو می‌شود. بررسی تحلیلی مواضع هیئت حاکمه‌ی آمریکا و ساختار و نهادهای سیاسی این کشور در قبال بحران‌ها و مسائل سیاست خارجی در سال‌های پیروزی انقلاب و پس از آن، می‌تواند تجربه‌ی ذی‌قیمتی را در اختیار متولیان امروز دستگاه سیاست خارجی کشور قرار دهد. این مسئله با توجه به در پیش بودن مذاکرات هسته‌ای با کشورهای غربی، بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد؛ چراکه گذشته چراغ راه آینده است. توجه به این چراغ در ساحت سیاست و دیپلماسی، روشنگر و دوران‌ساز و غفلت از آن، زیان‌آور و فرصت‌سوز خواهد بود.

مطالعه و تعمیق در مجموعه‌ی اسناد لانه‌ی جاسوسی نشان می‌دهد که ‌اگر مبارزه تنها با سقوط نظام استبدادی پایان‌یافته تلقی شود، باز هم امکان توطئه‌ی دشمنان و تکرار حوادث تلخ گذشته فراهم خواهد بود: «مجموعه ‌اسناد لانه‌ی جاسوسی که به دست آمده، چه ‌آن‌هایی که مربوط به بخش‌های غیر سازمان سیا سفارتخانه بود، اعم از تحلیل‌های اقتصادی، سیاسی، نظامی ‌و بخش‌های مختلف و چه‌ اسنادی که مربوط به سازمان سیا است، در حقیقت بخش جاسوسی و کار‌های جاسوسی آمریکا در منطقه را توضیح می‌دهد. مجموعه‌ی گران‌بهایی است که باید سرمایه‌های ملی ما حساب شود، چون همه‌ی ‌این‌ها حاوی عملکرد آمریکا در طول سال‌های حکومت شاه بر ایران بودند.